Kategorie

Sypialnia - co warto wiedzieć?

Kinga Śliwa
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.
Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia - w ten sposób kształtujemy charakter wnętrza sypialni. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

Istnieje wiele sposobów kształtowania przestrzeni, które mają na celu poprawę funkcjonalności i wygody użytkowania. Zmieniając układ ścian, pozbawionych funkcji nośnych, tworząc przesłony, zamykające miejsca bardziej intymne, wykorzystując nieograniczone możliwości zestawień kolorystycznych oraz efektów świetlnych, można uporać się z każdym, nawet najtrudniejszym problemem uporządkowania przestrzeni. Wyraźne oddzielenie sypialni od salonu, kuchni czy jadalni pozwoli zapewnić każdemu intymność i dobre warunki odpoczynku.

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Układ pomieszczeń

Sypialnia, jako miejsce wyjątkowe – intymne i jednocześnie będące przedmiotem dumy, stanowi jedną z najbardziej wymagających domowych przestrzeni. Pomieszczenie to powinno mieć niezakłóconą komunikację z garderobą i z łazienką. Bliskie sąsiedztwo tych pomieszczeń pozwala uniknąć krępującego niekiedy przechodzenia przez salon lub przez jadalnię. Godne polecenia i cieszące się coraz większą popularnością są pokoje sypialne połączone z garderobą i dodatkową, osobistą łazienką. To doskonałe rozwiązanie może być zrealizowane jedynie w większych mieszkaniach, gdzie obok łazienki przypisanej do sypialni, znajduje się miejsce na łazienkę i toaletę z wejściem z przedpokoju, dla wszystkich domowników i gości.

Garderoba

Idealna garderoba, zaspokajająca estetyczne i praktyczne wymagania użytkowników, powinna być zaprojektowana jako oddzielne, stosunkowo niewielkie pomieszczenie, pełniące funkcję podręcznej, eleganckiej toaletki czy gotowalni. Wejście do garderoby bezpośrednio z sypialni ułatwia zmianę odzieży i utrzymanie porządku. To praktyczne pomieszczenie może być przechodnie pomiędzy sypialnią i łazienką.

Usytuowanie sypialni

Usytuowanie strefy sypialnej w domu uzależnione jest od indywidualnych upodobań mieszkańców oraz możliwości, jakie stwarza bryła budynku. W domu piętrowym w naturalny sposób wyodrębniają się oddzielne strefy. Taki układ sprzyja planowaniu sypialni na górze, a pomieszczeń dziennych na dole. Jeżeli górny poziom stanowi poddasze, lokalizując sypialnię, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobrą izolację termiczną, aby uniknąć zbytniego nagrzewania pomieszczenia latem i chłodu zimą. Mieszkania na jednej kondygnacji lub domy parterowe o zwartej bryle budynku wymagają zamknięcia korytarza w taki sposób, aby dostęp do strefy sypialnej nie znajdował się w pobliżu wejścia, lecz w głębi mieszkania.

Zobacz także: Luksus w sypialni - GALERIA

Domy o rozczłonkowanej bryle, na planie litery L lub U, pozwalają się w łatwy sposób rozplanować. Na pokoje sypialne najlepiej przeznaczyć pomieszczenia od strony ogrodu, z dala od głównego wejścia. Przy adaptacji pomieszczenia na sypialnię warto wykorzystać możliwość powiązania wnętrza z zewnętrznym otoczeniem, planując wyjście z sypialni na taras, balkon lub bezpośrednio do ogrodu. Z pewnością zadowoli to osoby pragnące bliskiego kontaktu z naturą, dla których poranny zastrzyk świeżego powietrza to pozytywna energia na cały dzień. Planując w sypialni dodatkowe drzwi zewnętrzne, należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem.


Indywidualne potrzeby psychiczne użytkownika wykluczają niekiedy nawet najciekawszy pomysł integracji wnętrza sypialni ze światem zewnętrznym. Niektórzy, dla dobrego samopoczucia przed zaśnięciem, potrzebują przestrzeni bardziej odizolowanej. W pomieszczeniu zbyt przeszklonym, otwartym, mogą czuć się źle. Zróżnicowane relacje między domownikami również znajdują swe odzwierciedlenie w sposobach zagospodarowania i wyposażenia sypialni. Tradycyjna, wspólna sypialnia małżeńska, z obszernym łożem pośrodku, według teorii psychologów, wzmacnia więzi międzyludzkie i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie dla każdego jednak stanowi to odpowiednie rozwiązanie. Zwolennicy oddzielnych miejsc do spania cenią sobie zachowanie własnej odrębności, wygodę i niezależność.

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Ustawienie mebli

Sposób ustawienia łóżka w stosunku do ścian we wnętrzu, ma duże znaczenie dla poczucia spokoju i bezpieczeństwa leżącego. Osoby bardziej pewne siebie śpią chętnie na środku pomieszczenia, lękliwi wolą spać przy ścianie. Poczucie bezpieczeństwa śpiącemu daje usytuowanie posłania we wnęce, która w innym rozwiązaniu (z łóżkiem na środku) może być wykorzystana do wbudowania szafy. We wnętrzu sypialni, wyjątkowo istotną rolę odgrywa oświetlenie sztuczne. Aby stworzyć właściwy klimat w sypialni, sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji sił, należy unikać stosowania otwartych, bezpośrednich źródeł światła, wykorzystując światło odbite, wydobywające się z ukrytych przed wzrokiem, zabudowanych lamp. Obok łóżka należy przewidzieć dodatkowe, kierowane źródło światła, w formie lampy stojącej lub kinkietu umożliwiające czytanie przed snem. Łagodne oświetlenie i delikatna, stonowana kolorystyka zestawiona z naturalnymi materiałami pozwolą stworzyć warunki spokoju i wyciszenia tak istotne we wnętrzu każdej sypialni.

Zobacz także: Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Dla wielu osób bardzo istotne znaczenie ma chwila przebudzenia i powitanie poranka. Wpadające przez okno promienie wschodzącego słońca bywają dla niektórych osób przyjemne i pobudzające do aktywności, a dla innych przykre i drażniące. Zwolennicy wczesnego wstawania powinni zaplanować swoją sypialnię od strony wschodniej. Okna skierowane na zachód są dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących nocny tryb życia oraz w sypialni małych dzieci, które potrzebują więcej snu. Lokalizacja sypialni od strony północnej jest korzystna, powoduje, że docierające do niej światło jest rozproszone, daje wizualne poczucie chłodu. Strona południowa naszego domu jest bardziej odpowiednia do lokalizacji pomieszczeń dziennych np. kuchni lub salonu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.