| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Światło - relaksujące działanie barwy

Światło - relaksujące działanie barwy

Dobrze zaplanowane oświetlenie, pozwala nie tylko wydobyć formy poszczególnych elementów architektury wnętrza, ale potęguje działanie kolorystyki, silnie oddziałującej na samopoczucie użytkowników. Relaksujące działanie barwy oświetlenia pozwoli nam odpocząć po ciężkim dniu.

Istotny wpływ na kolory elementów wnętrza ma barwa emitowanego przez źródło światła oraz tzw. współczynnik oddawania barw. Pojęcie to związane jest ze zjawiskiem zmiany wyglądu obserwowanego obiektu w zależności od właściwości i rozkładu światła.

Barwy ciepłe i zimne

Łatwo można zauważyć, że przedmioty obserwowane w świetle dziennym, wyglądają inaczej niż w oświetleniu sztucznym. W każdym pomieszczeniu barwa światła powinna być dostosowana do stylizacji wnętrza oraz charakteru wykonywanych czynności. W pokoju przeznaczonym do wypoczynku i relaksu istotne jest przede wszystkim zapewnienie komfortu psychicznego. Pomieszczenie to powinno być wnętrzem monochromatycznym, gdzie barwa światła harmonizuje z kolorem ścian. Zalecane jest światło o ciepłej, delikatnej barwie, podkreślające i wydobywające kolorystykę. Nie należy stosować żarówek o barwie chłodnej, niebiesko zielonej, gdyż wprowadzają stan niepokoju i zimna, nie koniecznie pożądanego w sypialni. Niewątpliwie zastosowanie oświetlenia w kolorze czerwonym, pobudza, wzmacnia podniecenie, można więc pokusić się o tego rodzaju oświetlenie w wyjątkowych sytuacjach.

Zobacz także: Jak oświetlić wnętrze?

Żarówki i kolorowe filtry

Dostępne na rynku źródła światła różnią się odcieniami bieli, w rezultacie mniej lub bardziej wiernie oddają barwę otoczenia. Wśród energooszczędnych świetlówek kompaktowych można wyróżnić barwę dzienną, ciepłobiałą oraz białą. Tradycyjne żarówki emitują światło zbliżone do żółtego, halogeny natomiast skrzące, białe. Efekty kolorystyczne można uzyskać stosując pastelowe żarówki lub kolorowe filtry montowane w oprawach. W sypialni należy łączyć różne rodzaje światła, wykorzystując świetlówki w barwie ciepłobiałej, kolorowe żarówki, a także źródła halogenowe. Te ostatnie należy stosować głównie w oświetleniu stref wykonywania czynności. W sypialni należy unikać dużych kontrastów jaskrawości, zmniejszając je - wprowadzać łagodne, wpływające relaksująco przejścia światłocienia.

Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.kingasliwa.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dobrze zaplanowane oświetlenie, pozwala nie tylko wydobyć formy poszczególnych elementów architektury wnętrza sypialni, ale potęguje działanie kolorystyki, silnie oddziałującej na samopoczucie użytkowników.
Dobrze zaplanowane oświetlenie, pozwala nie tylko wydobyć formy poszczególnych elementów architektury wnętrza sypialni, ale potęguje działanie kolorystyki, silnie oddziałującej na samopoczucie użytkowników.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »