reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji. Radzimy, jak przystąpić do dekorowania wnętrza, by uniknąć przesady czy niezamierzonego kiczu.

Pragniemy, by „nasze miejsce” było odbiciem naszej duszy, ale, by osiągnąć dobry efekt, trzeba widzieć, kiedy powiedzieć sobie stop, by z zamierzonego dzieła sztuki nie wyszedł bohomaz. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę kiczu i popełnić błąd podczas dekoracji wnętrz. Samotnemu i początkującemu dekoratorowi wnętrz bardzo trudno jest wybrać z masy wspaniałych pomysłów te najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dużo znaczy lepiej.

Jak dekorować?

Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które przeprowadzą was przez trudną sztukę dekorowania wnętrz i pozwolą uniknąć błędów:

1. Nie można przystąpić do remontu bez przygotowanego kosztorysu; trzeba wiedzieć, ile się ma, by wiedzieć, ile można wydać.

2. Warto określić cel prac dekoratorskich – dla kogo dekorujemy wnętrze danego pomieszczenia, w jakim stylu, co konkretnie pragniemy zmienić, itp.

Zobacz także: Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią dodatki i gadżety?

3. Rozłożenie mebli do siedzenia, typu kanapa czy krzesło, powinno być ustawione tak, by sprzyjało konwersacji; zgodnie z teorią Edwarda T. Halla ludzie nie czują się zbyt komfortowo, jeżeli siedzą naprzeciwko albo bezpośrednio obok siebie, najlepiej czują się, gdy siedzą po skosie; dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kanapy i krzeseł w kształcie litery U, a nie L.

4. Meble wcale nie muszą stać pod ścianą; ostatnie trendy w dziedzinie dekoracji proponują, żeby przesuwać niektóre sprzęty w kierunku środka pokoju, ale należy zachować w tym pewien umiar; przede wszystkim w pokoju powinno być trochę wolnej przestrzeni, chociażby po to, by można było po nim się spokojnie poruszać; reszta pozostaje zaś w rękach samego dekoratora.

5. Kolekcje przedmiotów indyjskich czy angielskich albo zestaw babcinej porcelany, najlepiej prezentuje się razem; jeżeli mamy kilka rzeczy z tego samego kraju, np. słonika i posąg Buddy, to najkorzystniej jest ustawić je obok siebie; po pierwsze, będą zwracały na siebie większą uwagę i po drugie, nie zginą w tłumie innych przedmiotów.

6. Każdy pokój powinien mieć swoje centrum, punkt, na którym wchodzący zawiesza swój wzrok; brak punktu centralnego może wprowadzić chaos do pomieszczenia; więc, jeżeli nie zależy wam na osiągnięciu chaosu, to pamiętajcie przy dekoracji o punkcie centralnym, którym może być wszystko: okno, kominek czy stół bądź pianino.

7. Przedmioty zgromadzone w jednym pokoju powinny w jakiś sposób tworzyć jednolitą całość; nie znaczy to oczywiście, że trzeba zakupić wyłącznie meble i ozdoby, np. w stylu lat 60. czy retro; ważne jest to by przedmioty do siebie pasowały, np. można złożyć meble indyjskie z arabskimi i francuskimi, reszta to już rzecz gustu właściciela.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji.
Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama