reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Aspekty pracy architekta – projektanta wnętrz

Aspekty pracy architekta – projektanta wnętrz

Praca architekta – projektanta wnętrz nie należy do łatwych. Czasami architekt trafia na inwestora z wysokimi oczekiwaniami i konkretną wizją wymarzonej przestrzeni, a innym razem na takiego, który przyjmuje propozycje projektanta bez zastrzeżeń.

Wysokie wymagania klientów oraz nietypowe, trudne uwarunkowania przestrzeni sprawiają paradoksalnie, że powstają lepsze, oryginalniejsze projekty wnętrz. Takie wyzwania architekci wnętrz bardzo cenią – dają szansę na rozwój, kreatywne, niestandardowe rozwiązania, bronią przed rutyną. Inwestor wyedukowany estetycznie, świadomy swoich potrzeb, czytelnie komunikujący oczekiwania to skarb dla biura projektowego. Możemy się wzajemnie uczyć, inspirować i wymieniać pomysłami na całość spraw związanych z funkcjonalną i estetyczną rolą wnętrza domu. Wzajemne zrozumienie sprzyja powstaniu dobrego projektu. Im więcej wiemy o preferencjach estetycznych inwestora, jego trybie życia, upodobaniach, tym łatwiej nam się zbliżyć do idealnego wnętrza.

Zobacz także: Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz

Najbardziej przykre są sytuacje, gdy inwestor, z różnych przyczyn, często z braku odwagi w zastosowaniu zbyt ekstrawaganckich jego zdaniem rozwiązań, trzymania się kolorystycznych schematów, odrzuca innowacyjne koncepcje i śmiałe rozwiązania. Końcowy efekt i tak jest wyśmienity, klient jest zadowolony i poleca nasze biuro, my mamy jednak niedosyt i świadomość, że wnętrze mogło być znacznie lepsze.

Częsta trudność w pracy projektanta wiąże się z niechęcią klientów do zakreślania ram budżetowych dla projektu wnętrza - niewielki budżet sprawia, że pierwotnie entuzjastycznie przyjmowane propozycje, po poznaniu kosztów, są po kolei odrzucane bez podania jakiejkolwiek informacji o przyczynach. Takiej sytuacji można uniknąć, informując projektanta o środkach, jakie chcemy przeznaczyć na wyposażenie domu. Odpowiednia komunikacja, czytelne informowanie o możliwościach finansowych i oczekiwaniach estetycznych sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, co pozwala uniknąć trudności już na początkowym etapie i konsekwentnie, zgodnie z założeniami i budżetem realizować projekt, a następnie wnętrze.

Widoczny relatywizm estetyczny, zgodnie z którym ładne jest to, co się komu podoba, niewyszukana kultura masowa, brak wzorców estetycznych i tradycji projektowania wnętrz przez profesjonalistów sprawiają, że czasem klienci oczekują rozwiązań, które podpatrzyli u znajomych lub w filmie: krzykliwych, z chaotycznym nagromadzeniem niepasujących do siebie elementów – na pierwszy rzut oka efektownych, lecz bezwartościowych, niefunkcjonalnych, szybko się starzejących i zazwyczaj po prostu brzydkich. Projektowanie wnętrz jest pasją i przyjemnością, lecz równocześnie to żmudny i długotrwały proces, wymagający szerokiej wiedzy: działania projektowe czerpią z historii sztuki, najnowszych osiągnięć designu, architektury, mody - twórczo przekształcają obowiązujące nurty, tworząc nową jakość. Inspiracji architekci szukają wszędzie – w literaturze, uważnych obserwacjach ludzi, ewolucji zachowań, potrzeb i przyzwyczajeń.

Zobacz także: Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?

Istnieje dość powszechna opinia, że architektura wnętrz w Polsce pozostaje daleko za dokonaniami w Europie Zachodniej, projekty są konserwatywne i zachowawcze. Dzisiejsze nowości, pokazywane jako odkrycia, często kopiują rozwiązania popularne na Zachodzie już w latach siedemdziesiątych. W Polsce nie istnieje tradycja projektowania wnętrz, szczególnie prywatnych, dlatego w opinii wielu osób architekt wnętrz dokonuje jedynie funkcjonalnego podziału przestrzeni, starając się nie zatracić jej spójności estetycznej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Architekci wnętrz cenią sobie wyzwania, które pozwalają im się wykazać. Fot. ARTDESIGN
Architekci wnętrz cenią sobie wyzwania, które pozwalają im się wykazać. Fot. ARTDESIGN

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama