Fot. Fotolia
reklama
reklama
Chodzik – plusy i minusy
Dzięki chodzikowi dziecko, które jeszcze nie potrafi chodzić, może się z łatwością przemieszczać. Wystarczy, że umieścimy dziecko w wygodnym siedzisku, a ono siłą własnych nóg może odpychać się od powierzchni. Dodatkowo niektóre chodziki posiadają blaty edukacyjne, które zajmują uwagę dziecka.
Należy pamiętać, że chodzik jest tylko pomocą w okresie, kiedy dziecko zaczyna chodzić. Dziecko musi mieć możliwość samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Należy także zdawać sobie sprawę, że dziecko będąc w chodziku, nie wykorzystuje zmysłu równowagi. Nie może więc go w pełni wyćwiczyć.
Umieszczając dziecko w chodziku należy mieć je cały czas na oku. Wszelkie nierówności – progi, dywany itp., mogą sprawić, że chodzik się wywróci.
Z czego wykonany jest chodzik?
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów chodzików. Od chodzików całkowicie wykonanych z tworzywa sztucznego, po chodziki aluminiowe. Chodziki aluminiowe z pewnością będą bardziej wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane siedzisko. Powinno być przede wszystkim wygodne dla dziecka: miękkie, miłe w dotyku, nie powodujące obtarć i zadrapań. Wybierając chodzik, warto również zwrócić uwagę, czy materiał siedziska można zdjąć i wyprać.