REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnętrza w stylu retro, czyli powrót do lat 50.

kolekcja retro  Fot. Marbet Style
kolekcja retro Fot. Marbet Style
Marbet Style

REKLAMA

REKLAMA

Coraz chętniej wracamy do designu lat 50. i 60. Styl retro królujący od jakiegoś czasu w świecie mody, zaczyna pojawiać się także w naszych domach. Wnętrza w stylu retro to ciekawy i oryginalny pomysł na urządzenie mieszkania w niebanalny, ale prosty sposób.

REKLAMA

Fot. Marbet Style..

Designerskie przedmioty, kultowe meble i wnętrza w modernistycznym stylu stały się inspiracją dla nowego pokolenia polskich projektantów, dzięki którym rodzimy design z lat 50. i 60. – kojarzony do tej pory głównie z ciężkimi meblościankami na wysoki połysk – przeżywa dziś prawdziwe odrodzenie. Za sprawą młodych twórców sprzęty i meble z epoki socrealizmu wróciły do łask polskich odbiorców, tworząc w nowocześnie urządzanych wnętrzach nieco nonszalancki i coraz chętniej powielany styl. Wystarczy spojrzeć choćby na ostatnie propozycje projektanta Tomasza Augustyniaka oraz na jego kolekcje Fin i Neon dla Marbet Style, w których doskonale widać nawiązania do kultowego wzornictwa sprzed połowy wieku. Kolekcję Fin i Neon nominowano do TOP DESIGN award 2014 – nagrody w prestiżowym konkursie promującym najlepsze polskie wzornictwo na europejskim poziomie.

Design i funkcjonalność, czyli zalety stylu retro

By się dowiedzieć, dlaczego ten styl zyskuje uznanie w oczach współczesnych trendsetterów, przyjrzyjmy się jego cechom charakterystycznym. Przede wszystkim polskie wzornictwo z lat 50. i 60. ze względu na ograniczone zasoby surowcowe i mieszkaniowe cechowało się minimalizmem i dużym naciskiem na funkcjonalność wnętrz mieszkalnych. Podobnie dzisiejszy nowoczesny styl lubi prostotę i praktyczne rozwiązania. Modne postindustrialne wnętrza z malowaną na biało cegłą znakomicie współgrają z organicznymi liniami, symetrycznymi konturami, tapicerowanymi kanapami oraz z fotelami o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji. Podobnie jest z niewielkimi mieszkaniami współczesnych 30-latków. Meble do takich domów muszą spełniać wiele różnych funkcji i jednocześnie nie powinny przytłaczać wnętrza. To zadanie świetnie spełnia kolekcja Fin Marbet Style, pasująca zarówno do przestrzeni typu loft, jak i do niedużego mieszkania z aneksem kuchennym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Marbet Style

Łączenie stylów, czyli co to jest styl retro

REKLAMA

Inne ważne cechy stylu sprzed połowy wieku to eksperymentowanie z nowymi tworzywami oraz łączenie naturalnych, tradycyjnych materiałów ze sztucznymi komponentami. I tak w kolekcji Fin wysokogatunkowa wełna i drewno zestawione z giętą sklejką oraz czarnymi metalicznymi nogami tworzą wyjątkową kompozycję o charakterystycznym stylu. Podobnie jak w latach 50. i 60. takie połączenie demonstruje podążanie za nowymi trendami i jednoczesne przywiązanie do tradycyjnych materiałów. W ten sposób możemy wyrazić swoją nowoczesność, ale jednocześnie pozostawić sobie odrobinę miejsca na tęsknotę za przyjaznym dla człowieka środowiskiem naturalnym.

Podobnie jak to miało miejsce 50 lat temu, obecnie budujemy Polskę na nowo – tym razem kapitalistyczną i kosmopolityczną. Cenimy sobie możliwości, jakie daje nam nowy rynek, i lubimy eksperymentować ze stylami, ale zdarza się nam również zatęsknić za spokojniejszą i bardziej poukładaną przeszłością. Może dlatego chętnie sięgamy po meble znane nam z rodzinnych domów i mieszkań naszych dziadków?

Fot. Marbet Style

Meble w kolorach tęczy

REKLAMA

Wzornictwo lat 50. i 60. to również charakterystyczne, barwne obicia, które – jakby na przekór szarej, socrealistycznej rzeczywistości – zachwycały kolorami i często abstrakcyjnymi wzorami. W projektach Augustyniaka dla Marbet Style nie mogło zabraknąć silnego nawiązania także do tych wyznaczników stylu. Widać to szczególnie w pastelowych, ciepłych barwach kolekcji Neon, czyli rodziny foteli kubełkowych o wysokim podparciu i z lekko zaokrąglonymi bokami. Dzisiaj również otulamy nasze mieszkania ciepłymi, pastelowymi barwami, które koją zmęczone zmysły i odróżniają się od szarości przestrzeni miejskiej. Co ciekawe, nogi foteli układają się w literę A, co także stanowi odniesienie do tamtej epoki, kiedy popularne były meble na cienkich nóżkach w kształcie litery A lub X.

Jak długo na salonach będą królować lata 50. i 60.? Oczywiście trudno to obecnie stwierdzić. Ale z pewnością wzornictwo z tej epoki umożliwia stworzenie wyjątkowo udanej kompozycji zachowującej świeżość i oryginalność przez wiele lat.


Fot. Marbet Style

Fot. Marbet Style

Zobacz także: Powrót lat 50., czyli dodatki w stylu retro

Zobacz także: Drzwi w stylu retro

Źródło: Marbet Style

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA