reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Pokój dla dziecka z autyzmem powinien być przede wszystkim bezpieczny. Stworzenie odpowiednich warunków do integracji sensorycznej jest możliwe w domowych warunkach. Zobacz jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Pokój dziecka z autyzmem powinien zostać dostosowany do jego potrzeb. Jak wiemy, każde dziecko jest inne i ma własne upodobania. Nie twórzmy nic na siłę, nie uszczęśliwiajmy danym kolorem, jeżeli nasza pociecha wybranej barwy po prostu nie lubi.

Stwórzmy przestrzeń, w której młody człowiek może się bawić, rozwijać własne zainteresowania i odpocząć. Dziecko z autyzmem potrzebuje funkcjonalnego i uporządkowanego pokoju.

Kolory w pokoju

Kolory w pokoju dziecka z autyzmem nie powinny rozpraszać jego uwagi. Zrezygnujmy zatem z wielokolorowych obrazków i tapet na rzecz jednego neutralnego koloru.  Jednolity odcień ścian pozwoli na zapewnienie dziecku upragnionego spokoju, a nie wprowadzenie w chaotyczny wir.

Jeżeli wyznaczymy w pokoju dziecka kilka stref – odpoczynku, zabawy i nauki – możemy pomalować je na inne kolory. Kolory, które pobudzą umysł do działania – żółty, pozwolą wypocząć – zielony.

Wybierając farby sięgajmy po te, które posiadają specjalne atesty i nie wywołują reakcji drażniących i alergicznych.

Oświetlenie

Oświetlenie górne w pokoju dziecka z autyzmem powinno posiadać regulację natężenia światła. Zwróćmy również uwagę czy podczas włączenia światła nie wydaje ono żadnych dźwięków, które mogą drażnić i rozpraszać uwagę.

W pokoju przyda się również oświetlenie punktowe – kinkiet w strefie zabawy oraz odpoczynku, lampka przy biurku – strefa nauki oraz lampka nocna – przy łóżku. Wszystko to przyczyni się do komfortowego spędzania czasu.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu kontaktów, które zapobiegają przed porażeniem prądem.

Co na podłogę?

Drewniana podłoga najlepiej izoluje przed chłodem, jest przyjemna i ciepła. Dobrze jednak, jeżeli dziecko ma miejsce do zabawy w postaci dywanu. Najlepiej, aby był z włókien przeciwalergicznych, był ciepły i miły w dotyku, był łatwy w czyszczeniu, jak również miał jeden neutralny kolor. Dzieci z autyzmem mogą skupiać się przez długi czas na jednym małym wzorku, kropce lub kresce, zapominając o nauce lub innych form spędzania czasu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie meble w pokoju dziecka z autyzmem powinny posiadać zaokrąglone kanty lub specjalne nakładki, które uniemożliwią zranienie. Co więcej, należy przewidzieć i zrezygnować ze sprzętu, po którym dziecko mogłoby się wspinać – na przykład, po przedmiot, który znajduje się na samej górze szafy. Lepiej zrezygnować z wysokich regałów, na rzecz niskich szafek, aby dziecko bez problemu sięgało po wszystko, co je otacza. To samo dotyczy półek na książki czy inne pomoce. Warto je zawiesić w zasięgu ręki dziecka, aby zapobiec ewentualnemu wspinaniu. Pomocne mogą się również okazać specjalne blokady na szuflady, które uniemożliwią trzaskanie – dotyczą osób szczególnie dzieci wrażliwych na dźwięki.

Nieznośne dźwięki

Dzieci z autyzmem mogą reagować strachem lub dekoncentracją uwagi na dźwięki, na które my w ogóle nie zwracamy uwagi. Szum samochodów za oknem, przepływająca w rurach woda, praca odkurzacza lub włączony komputer. Warto zatem dobrze wyciszyć pokój dziecka z autyzmem – szczególnie wrażliwych słuchowo, aby uchronić je przed odgłosami, które mogą je rozproszyć.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama