| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Pokój dla dziecka z autyzmem powinien być przede wszystkim bezpieczny. Stworzenie odpowiednich warunków do integracji sensorycznej jest możliwe w domowych warunkach. Zobacz jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Pokój dziecka z autyzmem powinien zostać dostosowany do jego potrzeb. Jak wiemy, każde dziecko jest inne i ma własne upodobania. Nie twórzmy nic na siłę, nie uszczęśliwiajmy danym kolorem, jeżeli nasza pociecha wybranej barwy po prostu nie lubi.

Stwórzmy przestrzeń, w której młody człowiek może się bawić, rozwijać własne zainteresowania i odpocząć. Dziecko z autyzmem potrzebuje funkcjonalnego i uporządkowanego pokoju.

Kolory w pokoju

Kolory w pokoju dziecka z autyzmem nie powinny rozpraszać jego uwagi. Zrezygnujmy zatem z wielokolorowych obrazków i tapet na rzecz jednego neutralnego koloru.  Jednolity odcień ścian pozwoli na zapewnienie dziecku upragnionego spokoju, a nie wprowadzenie w chaotyczny wir.

Jeżeli wyznaczymy w pokoju dziecka kilka stref – odpoczynku, zabawy i nauki – możemy pomalować je na inne kolory. Kolory, które pobudzą umysł do działania – żółty, pozwolą wypocząć – zielony.

Wybierając farby sięgajmy po te, które posiadają specjalne atesty i nie wywołują reakcji drażniących i alergicznych.

Oświetlenie

Oświetlenie górne w pokoju dziecka z autyzmem powinno posiadać regulację natężenia światła. Zwróćmy również uwagę czy podczas włączenia światła nie wydaje ono żadnych dźwięków, które mogą drażnić i rozpraszać uwagę.

W pokoju przyda się również oświetlenie punktowe – kinkiet w strefie zabawy oraz odpoczynku, lampka przy biurku – strefa nauki oraz lampka nocna – przy łóżku. Wszystko to przyczyni się do komfortowego spędzania czasu.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu kontaktów, które zapobiegają przed porażeniem prądem.

Co na podłogę?

Drewniana podłoga najlepiej izoluje przed chłodem, jest przyjemna i ciepła. Dobrze jednak, jeżeli dziecko ma miejsce do zabawy w postaci dywanu. Najlepiej, aby był z włókien przeciwalergicznych, był ciepły i miły w dotyku, był łatwy w czyszczeniu, jak również miał jeden neutralny kolor. Dzieci z autyzmem mogą skupiać się przez długi czas na jednym małym wzorku, kropce lub kresce, zapominając o nauce lub innych form spędzania czasu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie meble w pokoju dziecka z autyzmem powinny posiadać zaokrąglone kanty lub specjalne nakładki, które uniemożliwią zranienie. Co więcej, należy przewidzieć i zrezygnować ze sprzętu, po którym dziecko mogłoby się wspinać – na przykład, po przedmiot, który znajduje się na samej górze szafy. Lepiej zrezygnować z wysokich regałów, na rzecz niskich szafek, aby dziecko bez problemu sięgało po wszystko, co je otacza. To samo dotyczy półek na książki czy inne pomoce. Warto je zawiesić w zasięgu ręki dziecka, aby zapobiec ewentualnemu wspinaniu. Pomocne mogą się również okazać specjalne blokady na szuflady, które uniemożliwią trzaskanie – dotyczą osób szczególnie dzieci wrażliwych na dźwięki.

Nieznośne dźwięki

Dzieci z autyzmem mogą reagować strachem lub dekoncentracją uwagi na dźwięki, na które my w ogóle nie zwracamy uwagi. Szum samochodów za oknem, przepływająca w rurach woda, praca odkurzacza lub włączony komputer. Warto zatem dobrze wyciszyć pokój dziecka z autyzmem – szczególnie wrażliwych słuchowo, aby uchronić je przed odgłosami, które mogą je rozproszyć.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »