| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

Monitoring i diagnostyka sieci są bardzo istotne jeśli prowadzimy własny biznes. Umiejętny i profesjonalny sposób zarządzania siecią w firmie chroni nas przed wieloma dylematami związanymi z konfiguracją sieci, a także działaniem szkodliwego oprogramowania.

Programy do gromadzenia danych

Na początku przygody z administrowaniem sieci ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. W Internecie jest wiele programów z całą gamą funkcji służących do gromadzenia danych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, musimy zastanowić się, jakie informacje będą nam potrzebne do usprawnienia sieci. Wśród narzędzi monitorujących znajdziemy oprogramowanie dostarczające podstawowe informacje, jak i kompleksowe rozwiązania, niezbędne dla każdego administratora.

Warto zwrócić uwagę również na interfejs. Czytelne i intuicyjne menu sprawi, że korzysta się z niego w efektywny sposób, będąc nawet mniej doświadczonym odbiorcą. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać narzędzia zarówno w codziennej pracy jak i w użytku prywatnym, warto sprawdzić te, które posiadają bezpłatną licencję przeznaczoną zarówno do użytku komercyjnego, jak i domowego – mówi Marcin Matuszewski, ekspert Pomocy Technicznej firmy Axence.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest chociażby NetTools – całkowicie bezpłatny, program umożliwiający profesjonalną diagnostykę oraz administrowanie siecią komputerową. Jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników o charakterze prywatnym lub komercyjnym.

Funkcje, które warto mieć

Narzędzie, które wybierzemy, powinno przede wszystkim monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwisów jak np. popularny PING. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy proponowany moduł posiada możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach, np. o braku odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Program powinien być także wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najpopularniejszych formatach tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub *.html, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie przejrzeć i przeanalizować otrzymane informacje oraz w łatwy sposób modyfikować je w celu późniejszego wykorzystania np. przy tworzeniu sprawozdań lub raportów.

Każdy profesjonalny program administrujący sieć pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci. Udostępnia dane takie jak uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje. Pozwala edytować rejestr i tworzyć własne zapytania. Na bieżąco można obserwować, co się dzieje na każdym komputerze w sieci, mając nad nią pełną kontrolę – komentuje Marcin Matuszewski.

Skanery sieci, portów i serwisów to kolejne ważne moduły. Służą głównie do wykrywania komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacji usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach, weryfikacji działania serwisów HTTP, POP3, MS SQL, Oracle i 50 innych, z których na co dzień korzystają użytkownicy naszej sieci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »