REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

sieć komputerowa. Fot: Axence
sieć komputerowa. Fot: Axence
Axence

REKLAMA

REKLAMA

Monitoring i diagnostyka sieci są bardzo istotne jeśli prowadzimy własny biznes. Umiejętny i profesjonalny sposób zarządzania siecią w firmie chroni nas przed wieloma dylematami związanymi z konfiguracją sieci, a także działaniem szkodliwego oprogramowania.

REKLAMA

Programy do gromadzenia danych

Na początku przygody z administrowaniem sieci ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. W Internecie jest wiele programów z całą gamą funkcji służących do gromadzenia danych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, musimy zastanowić się, jakie informacje będą nam potrzebne do usprawnienia sieci. Wśród narzędzi monitorujących znajdziemy oprogramowanie dostarczające podstawowe informacje, jak i kompleksowe rozwiązania, niezbędne dla każdego administratora.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę również na interfejs. Czytelne i intuicyjne menu sprawi, że korzysta się z niego w efektywny sposób, będąc nawet mniej doświadczonym odbiorcą. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać narzędzia zarówno w codziennej pracy jak i w użytku prywatnym, warto sprawdzić te, które posiadają bezpłatną licencję przeznaczoną zarówno do użytku komercyjnego, jak i domowego – mówi Marcin Matuszewski, ekspert Pomocy Technicznej firmy Axence.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest chociażby NetTools – całkowicie bezpłatny, program umożliwiający profesjonalną diagnostykę oraz administrowanie siecią komputerową. Jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników o charakterze prywatnym lub komercyjnym.

Funkcje, które warto mieć

REKLAMA

Narzędzie, które wybierzemy, powinno przede wszystkim monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwisów jak np. popularny PING. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy proponowany moduł posiada możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach, np. o braku odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Program powinien być także wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najpopularniejszych formatach tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub *.html, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie przejrzeć i przeanalizować otrzymane informacje oraz w łatwy sposób modyfikować je w celu późniejszego wykorzystania np. przy tworzeniu sprawozdań lub raportów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy profesjonalny program administrujący sieć pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci. Udostępnia dane takie jak uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje. Pozwala edytować rejestr i tworzyć własne zapytania. Na bieżąco można obserwować, co się dzieje na każdym komputerze w sieci, mając nad nią pełną kontrolę – komentuje Marcin Matuszewski.

Skanery sieci, portów i serwisów to kolejne ważne moduły. Służą głównie do wykrywania komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacji usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach, weryfikacji działania serwisów HTTP, POP3, MS SQL, Oracle i 50 innych, z których na co dzień korzystają użytkownicy naszej sieci.

Innymi, równie istotnymi funkcjami są np. monitorowanie wszystkich przychodzących i wychodzących z komputera połączeń oraz wszystkich otwartych portów, sprawdzanie przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

Kontrola nad urządzeniami w sieci

Wszystkie zebrane informacje opisują zagadnienie monitoringu sieci, którą administrujemy. Uzyskane dane pozwalają na kontrolę tego, co się dzieje z naszymi urządzeniami. Dzięki szczegółowej ich analizie łatwiej wykryjemy szkodliwe oprogramowanie, złośliwe programy śledzące otwarte porty (źródła potencjalnych zagrożeń) lub aktywność/działania nieuprawnionych użytkowników. Równie istotną rolą systemu jest także bieżący monitoring, dzięki któremu wykryjemy błędy i awarie sprzętów oprogramowania oraz usług. Profesjonalne zarządzanie siecią pozwoli uniknąć wielu awarii infrastruktury, dodatkowych kosztów związanych z ich usunięciem oraz pozwoli zaoszczędzić czas, który zamiast spędzać na gaszeniu „pożarów” możemy przeznaczyć na rozwój naszej firmy.

Zobacz także: Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  System archiwizacji danych – elektroniczny, czy tradycyjny druk?

Źródło: Axence

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA