REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Paweł Nowicki o kolekcji dla sieci Empik – wywiad

Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Paweł Nowik Nowicki – plakacista, scenograf, autor grafiki wydawniczej i użytkowej. To przy jego współpracy powstała jedna z kolekcji Empiku „Polska nowoczesna”. Jak powstała kolekcja – opowiada autor w wywiadzie.
  1. Jak powstawał projekt „Polska nowoczesna”?

Powstawał etapami, przez kilka tygodni. Pierwszym etapem było wytypowanie symbolu, który jednoznacznie kojarzy się z Polską. Wśród propozycji pojawiał się Chopin oraz polska flaga, niemniej jednak to właśnie orzeł wydał mi się być najbardziej reprezentatywny. Postawiło to przede mną dość wymagające zadanie: pokazanie Orła Białego w taki sposób, aby był rozpoznawalny, oryginalny i nowoczesny, a zarazem dostojny, jak przystało na symbol narodowy. W ten sposób doszedłem do finalnej wersji, która wkrótce pojawi się w salonach Empik.

REKLAMA

  1. Polski Orzeł w tej kolekcji jest schematyczny, nowoczesny i daleki w swoim kształcie od tego znanego nam z godła narodowego. Czy i jak Polska inspiruje współczesnych artystów?

Uważam, że Polska jest bardzo inspirującym krajem. Cieszę się, że mogę żyć w czasach, kiedy następujące zmiany są tak widoczne: transformacja ustrojowa, rewolucja w świecie komunikacji, wejście do Unii Europejskiej – to wszystko sprawiło, że Polska jest dzisiaj zupełnie innym krajem niż ponad dwadzieścia lat temu. Namacalność tych zmian jest dla mnie bardzo inspirująca i jednocześnie mobilizująca.

  1. Do jakich stylów chciał Pan nawiązać, przygotowując oryginalną grafikę kolekcji? Czy inspiracją było dla Pana wzornictwo PRL-u czy raczej wykorzystanie motywów ludowych?

Szczerze mówiąc nie lubię określenia „wzornictwo PRL-u” – kojarzy mi się ono z propagandą. Wolę określenie „wzornictwo okresu PRL-u”. I to właśnie wzornictwo owszem jest dla mnie bardzo inspirujące. Od dawna jednym z moich największych autorytetów w dziedzinie projektowania graficznego jest Karol Śliwka, którego prace (świadomie lub nie) zna prawie każdy z nas. Ogromnym szacunkiem darzę także polską twórczość dwudziestolecia międzywojennego, w tym grafiki Zofii Stryjeńskiej. Myślę, że to wpływ tych właśnie okresów odcisnął największe piętno na moim poczuciu estetyki. Odnosi się wrażenie, że symbole patriotyczne zyskują na popularności. Coraz częściej widzimy je na ulicach nie tylko przy okazji świąt państwowych.

  1. Jaki jest orzeł Pawła Nowika Nowickiego?

Ideą towarzyszącą projektowaniu orła dla kolekcji Empiku było przede wszystkim pokazanie, że nie musi on kojarzyć się wyłącznie z instytucjami państwowymi i imprezami sportowymi. Jest on próbą pokazania, że nowoczesność i dynamika nie muszą kłócić się z takimi wartościami jak patriotyzm i elegancja. Mam nadzieję, że taki wizerunek przypadnie do gustu zarówno młodym Polakom, jak i turystom. Na jesień do sprzedaży wejdzie druga moja kolekcja, dla której inspiracją były symbole regionalne.

  1. Empik zaprasza polskich artystów do współpracy i tworzenia unikalnych kolekcji produktów. Pod wspólną nazwą Empik Art Unlimited przyczynią się one do popularyzacji polskiej sztuki i kultury, udostępniając je każdemu, kto zechce po nie sięgnąć. Jest Pan jednym z artystów zaproszonych do współpracy przy tym projekcie, obok nazwisk takich jak Andrzej Pągowski czy Joanna Sarapata. Z Empikiem pracuje Pan od 2012 roku. Co sądzi Pan o pomyśle promowania polskiej sztuki poprzez wprowadzanie do masowej dystrybucji autorskich serii artystycznych?

To świetny pomysł. Polska sztuka potrzebuje promocji i to nie tylko za granicą. Moim zdaniem tworzenie takich serii może pozytywnie wpłynąć na rozwój świadomości odbiorców polskiej sztuki współczesnej czy też polskiego projektowania graficznego. Zaproszenie do współtworzenia tej serii obok tak wybitnych twórców było dla mnie dużym wyróżnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Materiały prasowe

Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Kolekcja Paweł Nowicki - Empik.
Media
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA