| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak odetkać zatkany zlew?

Jak odetkać zatkany zlew?

Zatkany zlew może spędzać nam sen z powiek. Odetkanie zlewu może okazać się jednak dość proste o ile dysponujemy odpowiednimi środkami. Jak odetkać zatkany zlew? Jak zapobiegać zatykaniu się zlewu lub innych odpływów?

Najczęstsze przyczyny zatkanego zlewu?

Zlew może się zatkać za sprawą różnych substancji lub przedmiotów. Najczęściej są to resztki jedzenia – obierki, fusy od kawy, olej i tłuszcze, fragmenty opakowań – folia, papier. Przyczyną zatkanego zlewu może być również brudna woda z piaskiem, z kamieniami, a także włosy. Kilka przedmiotów połączonych ze sobą, tworzą zator, który trzeba udrożnić. Jak się zabrać za odetkanie zlewu?

Zanim na dobre się zatka…

Zanim zlew zatka się na dobre, może nam dawać sygnały ostrzegawcze. Kiedy woda spływa wolnej, niż zwykle, a z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza i wydobywa się z rur charakterystyczne bulgotanie, to znak, że odpływ nie jest całkowicie drożny.

Czym odetkać zatkany zlew?

Sposobów na odetkaniu zlewu jest kilka. Możemy wybierać spośród różnych środków chemicznych dostępnych na rynku, skorzystać z tradycyjnej przepychaczki lub spirali, gdy zator należy do tych poważniejszych.

Skuteczność środków chemicznych jest największa, gdy doszło do częściowego zatkania odpływu. Ważna jest również lokalizacja zatoru. Jeżeli powstał zbyt daleko od odpływu, środki chemiczne mogą się okazać mało skuteczne.

Przepychaczka to mało skomplikowane urządzenie. W jej skład wchodzi uchwyt – najczęściej drewniany oraz gumowy kielich. Wystarczy przyłożyć kielich do odpływu i mocno go docisnąć, a następnie odciągnąć. Czynność powtarza się kilka razy, aż do całkowitego udrożnienia.

Spirala to zwinięty stalowy drut, który na jednym końcu jest zaostrzony, a na drugim posiada korbę. Drut wprowadza się do zatkanej rury, a następnie kręci się korbą. Spirala wchodzi coraz głębiej i napotykając zator rozbija go. Do jej obsługi potrzebne są dwie osoby – jedna wprowadza drut do rury, a druga kręci korbą.

Zatkany syfon

Syfon to część, która znajduje się bezpośrednio pod zlewem. Obecnie stosuje się syfony z tworzywa sztucznego i ich rozkręcenie jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać o podłożeniu miski bezpośrednio pod syfonem. Następnie rozkręcamy całość i dokładnie czyścimy. Po ponownym skręceniu warto sprawdzić czy nigdzie nie cieknie woda.

Jeżeli wszystkie nasze próby odetkania zlewu nie przyniosły upragnionego rezultatu, należy wezwać fachowca.

Warto również pamiętać o czyszczeniu odpływu za pomocą środków chemicznych przynajmniej raz w miesiącu. Zapobiegnie to niechcianego zatykania rur i utrzyma je w czystości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »