reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Sprzęt biurowy: Jak wybrać faks?

Sprzęt biurowy: Jak wybrać faks?

Faks telefoniczny umożliwia przesłanie dokumentów za pomocą linii telefonicznej. Jakość wydruku zależy od sprzętu, ale łączy się również z jego ceną. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze faksu?

Faks telefoniczny to urządzenie, które pozwala na przesłanie dokumentu drukowanego lub napisanego ręcznie, zdjęcia, rysunku itp. za pomocą linii telefonicznej. Obok możliwości telekopiowania faksy posiadają również funkcję telefonu przewodowego lub bezprzewodowego – w zależności od modelu urządzenia.

Faks umożliwia przesłanie danych  w formie papierowej bez konieczności skanowania i korzystania z komputera.

Metoda wydruku

Przy wyborze faksu należy zwrócić uwagę na metodę wydruku, która rozróżnia urządzenia ze względu na jakość druku i cenę.

Faksy z termiczną metodą wydruku są niedrogie i tanie w eksploatacji. Jeżeli nie zależy nam na wysokiej jakości wydruku, takie urządzenie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z biegiem czasu wydruk, który otrzymaliśmy z urządzenia termicznego – zanika. Do drukowania urządzenie wykorzystuje specjalny papier na rolkach.

Faksy z termotransferową metodą wydruku posiadają znacznie wyższą jakość wydruku, ale ich koszty eksploatacyjne są znacznie wyższe, niż faksów termicznych. Faksy te wykorzystują do wydruku papier A4, tak samo jak faksy atramentowe. Dodatkowo w faksach z atramentową metodą wydruku, musimy się liczyć z okresową wymianą pojemników z tuszem – co znacznie zwiększa koszty eksploatacyjne. Urządzenie posiada jednak dobrą jakość wydruku.

Faksy laserowe posiadają najwyższą jakość wydruku – zarówno tekstu jak i zdjęć. Są urządzeniami z górnej półki cenowej, ale jednocześnie najbardziej wydajnymi. Jeden toner może wydrukować do kilku tysięcy stron.

Podajniki papieru

Przy wyborze faksu telefoniczne istotną kwestią jest również pojemność zasobnika na papier. Faksy z automatycznym podajnikiem z pewnością zaoszczędzą nam wiele czasu. Istnieją również faksy, które posiadają wbudowaną pamięć, a odbiór dokumentów odbywa się bez papieru. Umożliwia to zapisanie dokumentu, gdy papier w faksie się skończy.

Wysyłanie do wielu odbiorców

Funkcja wysyłania dokumentów do wielu odbiorców jest również bardzo pomocna. Faks posiadający tę funkcję, umożliwia wprowadzenie do urządzenia lisy osób i kolejno przesłania do nich wydruku.

Raport transmisji

Ważną funkcją jest również możliwość wydruku raportu transmisji. Dzięki temu możemy otrzymać potwierdzenie wysłania wszystkich faksów – pod jaki numer i kiedy zostały przesłane. Większość faksów posiada już tę funkcję.

Zobacz także:  Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  System archiwizacji danych – elektroniczny, czy tradycyjny druk?

Zobacz także:  Notebook – poręczny i użyteczny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama