REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt łazienki. Zakup kabiny prysznicowej. Poradnik

Justyna Hek
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jak duża kabina zmieści się w naszej łazience oraz jakie drzwi będą najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb i powierzchni łazienki. Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak odpowiednio zamontować kabinę prysznicową w swojej łazience?

Wybór kształtu kabiny

W zależności od tego, jak dużą mamy łazienkę, możemy wybierać spośród kabin narożnych, prostokątnych, okrągłych lub we wnęce. Do małych łazienek najlepsze będą kabiny narożne i we wnęce ze względu na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. Jeśli nie posiadamy w łazience wnęki, możemy ją wybudować na przykład ze szklanych pustaków, tak zwanych luksferów – taka wnęka spowoduje, że wydamy niewiele na kabinę, gdyż będziemy musieli dokupić tylko drzwi. Typowe kabiny posiadają 90 x 90 cm w podstawie, ale na rynku spotyka się również takie o wymiarach 80 x 80 czy 70 x 70. Istnieją także dużo większe, na przykład 120 x 120 – są one jednak przeznaczone tylko do dużych łazienek. Istotna jest również odpowiednio duża przestrzeń przed kabiną – odstęp pomiędzy kabiną a umywalką czy bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm ze względu na wygodę korzystania z wszystkich sprzętów.

REKLAMA

Zobacz także:  Kolor w łazience: monochromatycznie czy kontrastowo?

Zobacz także:  Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Podejście do kabiny prysznicowej

Jeśli chcemy wstawić kabinę do nowo wybudowanej lub remontowanej łazienki, w której dotychczas nie było prysznica, pamiętajmy o odpowiednim podejściu. W przypadku kabiny prysznicowej rury kanalizacyjne powinny mieć co najmniej dwuprocentowy spadek w kierunku pionu. Ważna jest również długość podejścia – dla rur o średnicy 0,05 m nie może być dłuższa niż 3 m, dla rur o średnicy 0,07 m – 5 m. W sytuacji gdy nie da się zachować tych proporcji, należy zwiększyć podejście o jeden rozmiar.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiary, materiały, brodziki

Najwyższe dostępne na rynku kabiny mają niewiele ponad 200 cm wysokości, najniższe 170 cm, ale tak niskie kabiny są stosowane przy wysokich brodzikach – do 35 cm głębokości (typowe brodziki mają 10 – 15 cm wysokości). Coraz częściej decydujemy się na kabiny bez brodzików, co jest bardzo wygodne dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się. Montaż kabiny bez brodzika związany jest jednak z jedną niedogodnością – musimy umieścić syfon pod podłogą. W wypadku remontowanych łazienek może to stanowić problem. Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane kabiny prysznicowe, drzwi i ścianki to najczęściej hartowane szkło zapewniające bezpieczeństwo nawet na wypadek stłuczenia. Standardowo ścianki mają grubość 6 – 8 mm a drzwi 4 – 6 mm. W sytuacji gdy nie chcemy montować kabiny ze szkła, mamy do wyboru polistyren – dużo lżejszy od szkła, ale mniej odporny na zarysowania. Przeważnie tafle tworzące ściany i drzwi kabiny umieszczane są w profilach aluminiowych albo z tworzywa. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie kabiny i łatwości jej utrzymania możemy wybrać tafle montowane wyłącznie na zawiasach.

Dla osób z małymi dziećmi lub planujących dzieci najlepsze będą kabiny z wysokim brodzikiem – zastąpią wannę i umożliwią swobodną kąpiel maluchów.

Drzwi w kabinach prysznicowych

Coraz częściej decydujemy się na kabiny typu walk-in, które są otwarte z jednej strony, wobec czego nie posiadają drzwi. Takie rozwiązanie wbrew pozorom nie powoduje, że po kąpieli jesteśmy zmuszeni sprzątać całą łazienkę, ze względu na to, że odpowiednio wykonana podłoga w tego typu kabinie zabezpiecza nas przed takimi sytuacjami. Jeśli jednak wolimy tradycyjne rozwiązania, zwróćmy uwagę na drzwi kupowanej kabiny. Przy małych łazienkach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, ponieważ po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca. Drzwi tego typu poruszają się na rolkach lub suwakach, im więcej ruchomych elementów, tym szerzej da się je otworzyć. Drzwi skrzydłowe otwierane są jak normalne drzwi do pomieszczeń, wobec czego wymagają dużo miejsca, jeśli są dwuskrzydłowe – nieco mniej. Jeszcze inne rozwiązanie to drzwi wahadłowe – drzwi skrzydłowe z osią obrotu przesuniętą w stronę środka lub drzwi harmonijkowe – składające się na jedną stronę kabiny.

Montaż kabiny prysznicowej

Zanim zaczniemy montaż kabiny, sprawdźmy czy doprowadzone instalacje z ciepłą i zimną wodą a także kanalizacja z syfonem odpowiednio działają. Gdy już zamontujemy kabinę prysznicową, wszystkie zmiany w instalacjach będą wymagały wiele zachodu. Z reguły producenci dołączają do kabin instrukcję montażu, wobec czego tę pracę możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy tylko o odpowiednim zasylikonowaniu boków kabiny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA