| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Projekt łazienki. Zakup kabiny prysznicowej. Poradnik

Projekt łazienki. Zakup kabiny prysznicowej. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jak duża kabina zmieści się w naszej łazience oraz jakie drzwi będą najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb i powierzchni łazienki. Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak odpowiednio zamontować kabinę prysznicową w swojej łazience?

Wybór kształtu kabiny

W zależności od tego, jak dużą mamy łazienkę, możemy wybierać spośród kabin narożnych, prostokątnych, okrągłych lub we wnęce. Do małych łazienek najlepsze będą kabiny narożne i we wnęce ze względu na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. Jeśli nie posiadamy w łazience wnęki, możemy ją wybudować na przykład ze szklanych pustaków, tak zwanych luksferów – taka wnęka spowoduje, że wydamy niewiele na kabinę, gdyż będziemy musieli dokupić tylko drzwi. Typowe kabiny posiadają 90 x 90 cm w podstawie, ale na rynku spotyka się również takie o wymiarach 80 x 80 czy 70 x 70. Istnieją także dużo większe, na przykład 120 x 120 – są one jednak przeznaczone tylko do dużych łazienek. Istotna jest również odpowiednio duża przestrzeń przed kabiną – odstęp pomiędzy kabiną a umywalką czy bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm ze względu na wygodę korzystania z wszystkich sprzętów.

Zobacz także:  Kolor w łazience: monochromatycznie czy kontrastowo?

Zobacz także:  Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Podejście do kabiny prysznicowej

Jeśli chcemy wstawić kabinę do nowo wybudowanej lub remontowanej łazienki, w której dotychczas nie było prysznica, pamiętajmy o odpowiednim podejściu. W przypadku kabiny prysznicowej rury kanalizacyjne powinny mieć co najmniej dwuprocentowy spadek w kierunku pionu. Ważna jest również długość podejścia – dla rur o średnicy 0,05 m nie może być dłuższa niż 3 m, dla rur o średnicy 0,07 m – 5 m. W sytuacji gdy nie da się zachować tych proporcji, należy zwiększyć podejście o jeden rozmiar.

Wymiary, materiały, brodziki

Najwyższe dostępne na rynku kabiny mają niewiele ponad 200 cm wysokości, najniższe 170 cm, ale tak niskie kabiny są stosowane przy wysokich brodzikach – do 35 cm głębokości (typowe brodziki mają 10 – 15 cm wysokości). Coraz częściej decydujemy się na kabiny bez brodzików, co jest bardzo wygodne dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się. Montaż kabiny bez brodzika związany jest jednak z jedną niedogodnością – musimy umieścić syfon pod podłogą. W wypadku remontowanych łazienek może to stanowić problem. Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane kabiny prysznicowe, drzwi i ścianki to najczęściej hartowane szkło zapewniające bezpieczeństwo nawet na wypadek stłuczenia. Standardowo ścianki mają grubość 6 – 8 mm a drzwi 4 – 6 mm. W sytuacji gdy nie chcemy montować kabiny ze szkła, mamy do wyboru polistyren – dużo lżejszy od szkła, ale mniej odporny na zarysowania. Przeważnie tafle tworzące ściany i drzwi kabiny umieszczane są w profilach aluminiowych albo z tworzywa. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie kabiny i łatwości jej utrzymania możemy wybrać tafle montowane wyłącznie na zawiasach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »