REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

łazienka Fot. Grupa Armatura
łazienka Fot. Grupa Armatura
Grupa Armatura

REKLAMA

REKLAMA

Aranżacja łazienki musi być przemyślana, nie ma tu miejsca na improwizację, a wszelkie błędne decyzje będziemy odczuwać na co dzień. Podpowiadamy co wybrać do aranżacji łazienki, żeby uniknąć błędów.

Dobór glazury

Jedną z najistotniejszych kwestii w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Powinna być to przemyślana decyzja, bo o ile ściany można łatwo przemalować, z kaflami problem jest już poważniejszy. Wybrać wzory czy gładkie? Matowe czy błyszczące? Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Żeby uniknąć wszędzie widocznego brudu i zachlapań, polecamy zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem. Po pewnym czasie szarzeją i wyglądają nieestetycznie. Decydując się na płytki, warto także zwrócić uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te III i IV klasy. W pomieszczeniu, w którym nietrudno o mokrą podłogę, sprawdzą się płytki antypoślizgowe. Są praktycznym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa domowników.

REKLAMA

Fot. Grupa Armatura

Zobacz także: Jak stworzyć elegancką łazienkę za małe pieniądze?

Jakie oświetlenie?

Najczęściej wybieraną opcją oświetlenia w łazience są punktowe światła na suficie i dodatkowe – przy lustrze. Ważne, żeby było ono jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Do tego możemy zainstalować oświetlenie boczne, także dekoracyjne, które wieczorami nada odpowiedni nastrój. Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, padające na twarz. Powinno być ono równomierne, nie powodować cieni i nie zmieniać kolorytu skóry. Będzie to szczególnie przydatne dla Pań przy nakładaniu codziennego makijażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Oświetlenie w łazience – jak stworzyć odpowiedni klimat

Właściwe rozmieszczenie

Abstrahując od wielkości samego pomieszczenia, by łazienka była funkcjonalna, należy w odpowiedni sposób rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia. Zapewni nam to wygodę i komfort w korzystaniu z nich. Powinniśmy przemyśleć to już na etapie projektu.podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. Istnieje kilka prostych zasad, które ułatwią nam planowanie. – Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65x110 cm (w przypadku WC – 50x50 cm). Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70x90cm, przy wannie zaś 70x100cm dodaje Dziedzina. Pozwoli to na wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli. Jeżeli planujemy umieszczenie w łazience pralki, od frontu przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania, powinna mieć wymiary 90x100cm.

Zobacz także: Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Odpowiednie lustro

Odpowiednio dobrane lustro może optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Przede wszystkim powinno jednak być dostosowane do naszych potrzeb. Nad umywalką należy zamontować je tak, aby górna krawędź kończyła się na minimum 180cm od podłogi. Jest to jednak uzależnione od wzrostu osób korzystających z pomieszczenia. Warto także umieścić je w pewnej odległości od umywalki. W ten sposób unikniemy ciągłych zachlapań i zabrudzeń na powierzchni lustra.  Należy również pamiętać o jego odpowiednim, równomiernym oświetleniu.

Gdy mamy mało miejsca

Niewielkie pomieszczenie nie przesądza o złej funkcjonalności łazienki. Jest wiele sposobów na jej optyczne powiększenie i praktyczne urządzenie. Żeby łazienka wydawała się większa, należy zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach. Mozaika też się nie sprawdzi w tej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będą jasne, zimne kolory i dyskretne ornamenty. Warto pomyśleć także o wykorzystaniu luster – duże tafle, odbijając światło, dodadzą wnętrzu głębi. W ten sam sposób naszą łazienkę optycznie powiększą połyskliwe materiały np. metal czy szkło. Ciekawym sposobem na urządzenie małej łazienki będą także podwieszane meble i sprzęty. Poza aspektem estetycznym, wyróżniają się także względami praktycznymi – umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

Zobacz także: Łazienka z oknem - na co zwrócić uwagę?

Jaka ceramika?

Ceramika to jeden z droższych elementów, jej wybór więc powinien być dobrze przemyślany. Istotną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując urządzenie pomieszczenia, jest liczba domowników. Już na etapie projektu łatwo możemy uniknąć przyszłych kłótni o dostęp do łazienki. – W domu wieloosobowej rodziny, ze względu na komfort, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek. Należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach, zapewniających wygodę użytkowania (przestrzeń 65x110cm) – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. W przypadku bidetu warto zastanowić się czy jego zamontowanie jest konieczne. Zużywa on stosunkowo mało wody, natomiast jest to woda ciepła. W dużym domu, gdzie kocioł jest oddalony od łazienki, będzie to oznaczało większe koszty jej podgrzania. Bardzo istotny jest również dobór odpowiedniej armatury do naszej ceramiki. Wspólnie z umywalką lub np. z bidetem baterie powinny tworzyć harmonijną całość i wzajemnie się uzupełniać.

Zobacz także: Szkło jako element aranżacji łazienki

Na koniec dobieramy meble

Meble w łazience powinny przede wszystkim funkcjonalnie organizować przestrzeń, a przy tym wyglądać estetycznie, zgodnie ze stylem, w jakim chcemy łazienkę urządzić. – Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup mebli i ceramiki tego samego producenta. Zwykle proponuje on gotowe zestawy, które pozwolą uniknąć nam niedopasowaniadodaje ekspert z Grupy Armatura. Kiedy jednak decydujemy się na propozycje różnych firm, powinniśmy zakup rozpocząć od mebli. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ceramiki. Przy pomocy ekspedienta, łatwo dobierzemy odpowiednią umywalkę do szafki. Zarówno pod względem kształtu i wielkości, jak i estetyki.

Rysunek: projektant Grupy Armatura

Zobacz także: Oświetlenie w łazience – jak stworzyć odpowiedni klimat

Źródło: Grupa Armatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA