reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak zaplanować domowy system sortowania śmieci?

Jak zaplanować domowy system sortowania śmieci?

Sortując śmieci dbamy o środowisko, ale też o domowy budżet. Od lipca 2013 roku sortowanie śmieci będzie obowiązkowe, a za selekcję odpadów zapłacimy mniej. W związku z tym warto zaplanować domowy system sortowania śmieci. Wbrew pozorom można go zastosować również w małych mieszkaniach. Przeczytaj, jak się za to zabrać.

Najwygodniejszym miejscem do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów jest kuchnia, w której produkujemy ich najwięcej. Organizację systemu sortowania zacznijmy zatem od wydzielenia w niej miejsca na składowanie odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia oraz na te podlegające recyklingowi. Blisko zlewozmywaka umieśćmy oddzielny, większy kosz na śmieci zmieszane, nie nadające się do recyklingu, takie jak tłusty i zabrudzony papier, zużyte chusteczki, resztki wędlin, mięsa i ryb. Jeśli posiadamy działkę lub ogródek warto też pomyśleć o kompostowniku, do którego wyrzucać będziemy kuchenne odpady organiczne, czyli np. resztki warzyw, owoców, fusy z kawy i herbaty. Na odpady biodegradowalne przyda się oddzielny kosz, który ze względów higienicznych powinien być wyposażony w pokrywkę. Odpady nieorganiczne, przeznaczone do ponownego przetworzenia, powinny być dokładnie oczyszczone i suche. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca pod zlewem, pojemniki możemy umieścić np. w jednej z dolnych szafek kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu segregacja będzie mniej czasochłonna i bardziej komfortowa.

Sortowanie śmieci. Fot. IKEA Kraków

Zobacz także: Deklaracje „śmieciowe” – sprzeczne z ochroną danych osobowych?

– Dobór różnego rodzaju pojemników pozwoli nam łatwo oddzielić od siebie poszczególne frakcje. Świetnie sprawdzą się tu systemy do segregacji składające się z różnej wielkości plastikowych koszy, które w łatwy sposób można dopasować do przestrzeni pod zlewem, ale nie tylko – jeżeli umieścimy je na specjalnej wysuwanej tacy, łatwiej będzie je wyjąć i przenieść z miejsca na miejsce – mówi Robert Kowalski, Kierownik działu Mebli Kuchennych IKEA Kraków.

Zobacz także: Ergonomiczna kuchnia

Wielkość pojemników dobrze jest dopasować do ilości produkowanych odpadów – kosze na odpady, których wyrzuca się najwięcej, powinny być największe i łatwo dostępne. Warto też odpowiednio opisać poszczególne pojemniki, na przykład poprzez umieszczenie na nich naklejek, tak żeby wszyscy domownicy wiedzieli, które odpady gdzie wyrzucać.

System sortowania śmieci w szufladzie. Fot. IKEA Kraków

Gdy mamy małą kuchnię

Ograniczona przestrzeń w kuchni wcale nie musi być przeszkodą w segregacji śmieci. Czyste i suche odpady są bezzapachowe, dlatego pojemniki i torby z posortowanymi elementami można przechowywać również w innym miejscu – korytarzu, pomieszczeniu gospodarczym, garażu i na balkonie.

Zobacz także: Sprzęty AGD do małego mieszkania

Podczas segregowania należy pamiętać o oddzieleniu od siebie elementów wykonanych z różnych materiałów i o zgniataniu plastikowych butelek. Nie możemy też zapominać o wydzieleniu miejsca na odpady niebezpieczne (np. baterie lub przeterminowane leki), które powinniśmy oddawać do specjalnych punktów zbiórki selektywnej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Segregacja śmieci Fot. IKEA Kraków
Segregacja śmieci Fot. IKEA Kraków

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama