reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Pomieszczenia wielofunkcyjne – czyli jak pogodzić wszystkie funkcje w kawalerce

Pomieszczenia wielofunkcyjne – czyli jak pogodzić wszystkie funkcje w kawalerce

Pogodzenie wielu funkcji w kawalerce zaaranżowanej zgodnie z zasadami feng shui nie jest proste. Jednak nie zawsze mamy możliwość zamieszkania w większym mieszkaniu, dlatego warto spróbować stworzyć przyjazną przestrzeń w kawalerce. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych dobrze jest wydzielić strefy, robimy to za pomocą kolorów i mebli.

Odpowiednia kolorystyka w pomieszczeniach wielofunkcyjnych to zaledwie jeden z elementów odpowiedzialnych za uzyskanie zamierzonego efektu. Dlatego też, oprócz kolorów uzupełniających lub wspomagających osiągnięcie zamierzonego celu, proponuję odpowiednie ustawienie mebli, a jednocześnie przypominam, że usytuowanie pokoju względem całego mieszkania, również ma ogromny wpływ na sugerowane zmiany, o ile nie decydujący.

Fot. Fotolia

Przede wszystkim na początek należy ustalić cechy astrologiczne, właściciela kawalerki (czasem może to być wynajmowany pokój), które są podstawową informacją o energiach i ich wzajemnych powiązaniach. Liczba Qua, zwierzę horoskopu chińskiego i element związany z rokiem urodzenia. Z wzajemnych relacji żywiołów wynika, czy układ jest harmonijny, czy wymaga tzw. „uzupełnienia”.

Zobacz także: Gdzie powiesić lustro według feng shui?

Jeśli chodzi o kolory korzystne dla pokoju (rejonu) przeznaczonego do uczenia się, a co za tym idzie wspomagające koncentrację, zrozumienie treści, chęć do nauki są to:

żółty, kremowy, pomarańczowy, brązowy (element Ziemi)

niebieski i jego odcienie, turkusowy (element Wody)

Powyższe kolory powinny być zastosowane w tonacji pastelowej, połączone być może za pomocą linii falistej, tak by nie rozpraszały uwagi, a stanowiły harmonijne i spokojne tło.

Odnośnie ustawienia biurka – można wykorzystać informacje wynikające z liczby Qua, która określa korzystne kierunki, ale jeśli logika zagospodarowania przestrzeni na to nie pozwala należy wybrać miejsce spełniające przynajmniej podstawowe wymagania. Z pewnością koncentracji nie będzie sprzyjało ustawienie na linii drzwi–okno, podobny efekt przyniesie ustawienie, w którym za osobą siedzącą przy biurku będzie ciąg komunikacyjny. Ustawienie pod ścianą, to także nie najlepszy pomysł. Korzystne natomiast jest ustawienie, gdzie przynajmniej częściowo kontrolujemy przestrzeń, a już na pewno drzwi, widok za oknem też może sprzyjać kreatywnemu myśleniu – ale uwaga! Dzieci mogą mieć problem z koncentracją.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

Fot. Fotolia

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Jeżeli natomiast chodzi o część przeznaczoną do wypoczynku, w szczególności należy zadbać o usytuowanie łóżka. Przede wszystkim:

unikać ustawienia na linii okno–drzwi,

ustawić łóżko, tak by widzieć z niego osoby wchodzące do pokoju,

unikać półek i innych przedmiotów wiszących nad głową,

jeśli to łóżko małżeńskie najlepiej, żeby był jeden materac.

Ważne będzie to co zobaczymy po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Niech więc będzie to w miarę możliwości spokojny i uporządkowany widok – jeśli będą to sterty dokumentów czekających na przejrzenie, czy góra prania przeznaczona do prasowania – nie oczekujmy wysokiej jakości wypoczynku.

Podsumowując, małe przestrzenie to wyzwanie, ale z drugiej strony chronią nas do pewnego stopnia przed nadmiernym gromadzeniem rzeczy zbędnych, do czego współczesne społeczeństwo ma tendencje. Pamiętajmy, energia żeby płynąć, potrzebuje przestrzeni i powietrza.

Zobacz także: Jak stosować moc kryształowych pryzmatów według feng shui?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Źródło:

Własne

Zdjęcia

salon, wnętrza, telewizor Fot. Fotolia
salon, wnętrza, telewizor Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama