REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni, czyli trójkąt roboczy

Redakcja Dom
kuchnia, kamień Fot. Fotolia
kuchnia, kamień Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając rozmieszczenie sprzętów AGD powinniśmy kierować się zasadą trójkąta roboczego – wierzchołki to główne sprzęty: lodówka, zlewozmywak, kuchenka z piekarnikiem. Zmywarka nie należy do tej grupy, ale równie często pojawia się w naszych kuchniach, powinna zająć miejsce obok zlewozmywaka. Na co zwrócić uwagę?

Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy, wyznaczany jest przez najważniejsze sprzęty w kuchni, właściwie ich rozmieszczenie zwiększa wydajność pracy. Trójkąt roboczy tworzy strefy w kuchni. Optymalna odległość lodówki od zlewozmywaka to 120–210 cm – i jest to pierwszy wierzchołek trójkąta. Od zlewozmywaka do kuchenki z piekarnikiem powinno być 120–210 cm, a w małych kuchniach dystans ten zmniejszamy do 90 cm – drugi wierzchołek trójkąta. I odległość lodówki od kuchenki z piekarnikiem to od 120 cm do 270 cm – trzeci wierzchołek. Takie rozmieszczenie przyspiesza pracę – przygotowując posiłek najpierw bierzemy produkty z lodówki, następnie je myjemy w zlewozmywaku, a potem poddajemy obróbce cieplnej na kuchence lub w piekarniku.

REKLAMA

Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce?

Zmywarka i zlewozmywak

Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie obok siebie zmywarki i zlewozmywaka, dzięki temu możemy połączyć doprowadzenie wody i odpływu. Takie ustawienie wpływa również na przyspieszenie pracy w kuchni, a także na zwiększenie wygody. Zdarza się, że naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać, dzięki zlewozmywakowi znajdującemu się obok niej nie musimy przemieszczać się na drugi koniec kuchni z talerzami ociekającymi resztkami jedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kuchenka gazowa czy elektryczna?


Z kolei obok zlewozmywaka powinien znajdować się główny blat roboczy. Dzięki temu w czasie przygotowywania jedzenia możemy swobodnie wsadzać brudne naczynia do zlewu. Na bieżąco możemy również myć wszystkie produkty spożywcze.

Zobacz także: Wybór tostera – na co zwrócić uwagę?

Ustawienie sprzętów AGD zgodnie z zasadą trójkąta roboczego nie zawsze jest możliwe. Ale są miejsca, w których niektóre sprzęty z całą pewnością stać nie mogą. Czego nie wolno:

– Nie należy stawiać kuchenki obok okna (przy otwartym oknie istnieje ryzyko zdmuchnięcia płomienia).

– Nie wolno stawiać lodówki obok kuchenki (kuchenka, zwłaszcza z piekarnikiem będzie ogrzewać lodówkę, która będzie próbowała mimo wszystko utrzymać temperaturę, zużywając tym samym więcej prądu).

– Obok okna nie stawiamy również lodówki (w ciepłe słoneczne dni będzie się nagrzewać, efekt będzie taki, jakby stała obok niej kuchenka).

– Unikajmy także montowania zlewozmywaka obok ściany (narazimy się na ciągłe jej zachlapywanie jedzeniem).

Zobacz także: Montaż okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA