| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni, czyli trójkąt roboczy

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni, czyli trójkąt roboczy

Wybierając rozmieszczenie sprzętów AGD powinniśmy kierować się zasadą trójkąta roboczego – wierzchołki to główne sprzęty: lodówka, zlewozmywak, kuchenka z piekarnikiem. Zmywarka nie należy do tej grupy, ale równie często pojawia się w naszych kuchniach, powinna zająć miejsce obok zlewozmywaka. Na co zwrócić uwagę?

Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy, wyznaczany jest przez najważniejsze sprzęty w kuchni, właściwie ich rozmieszczenie zwiększa wydajność pracy. Trójkąt roboczy tworzy strefy w kuchni. Optymalna odległość lodówki od zlewozmywaka to 120–210 cm – i jest to pierwszy wierzchołek trójkąta. Od zlewozmywaka do kuchenki z piekarnikiem powinno być 120–210 cm, a w małych kuchniach dystans ten zmniejszamy do 90 cm – drugi wierzchołek trójkąta. I odległość lodówki od kuchenki z piekarnikiem to od 120 cm do 270 cm – trzeci wierzchołek. Takie rozmieszczenie przyspiesza pracę – przygotowując posiłek najpierw bierzemy produkty z lodówki, następnie je myjemy w zlewozmywaku, a potem poddajemy obróbce cieplnej na kuchence lub w piekarniku.

Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce?

Zmywarka i zlewozmywak

Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie obok siebie zmywarki i zlewozmywaka, dzięki temu możemy połączyć doprowadzenie wody i odpływu. Takie ustawienie wpływa również na przyspieszenie pracy w kuchni, a także na zwiększenie wygody. Zdarza się, że naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać, dzięki zlewozmywakowi znajdującemu się obok niej nie musimy przemieszczać się na drugi koniec kuchni z talerzami ociekającymi resztkami jedzenia.

Zobacz także: Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »