| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak zaprojektować jadalnię?

Jak zaprojektować jadalnię?

Zaprojektowanie funkcjonalnej jadalni nie jest proste, zwłaszcza, gdy mamy małe mieszkanie. Często niewielka powierzchnia mieszkalna ogranicza możliwość zaprojektowania jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, rozwiązaniem jest wydzielenie strefy jadalnej w kuchni. Na co zwrócić uwagę w czasie projektowania jadalni?

Najważniejszy jest stół

Centrum aranżacji jadalni jest stół. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy możemy zastosować różne rozwiązania. Jeśli mamy mało miejsca możemy stworzyć strefę jadalną w kuchni zastępując stół blatem wysuwanym z szafki stojącej, będzie on pełnił funkcję stołu. Żebyśmy mogli swobodnie przechodzić przy wysuniętym blacie, z jednej strony powinno nam zostać 80 cm między blatem a ścianą. Większość krzeseł w pozycji wysuniętej zajmuje przy stole co najmniej 60–70 cm. Do swobodnego przechodzenia za wysuniętymi krzesłami i ścianą należy uwzględnić dodatkowo 50 cm.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty barowej, powierzchnia blatu znajduje się na wysokości 100–110 cm. W związku z tym, że płyta barowa jest wyższa niż stół, potrzebne będą specjalne krzesła lub stołki o wysokości ok. 80–85 cm.

Zobacz także: Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?

Płyta barowa Fot. Fotolia

Jeśli posiadamy w kuchni wnękę, możemy wykorzystać ją na kącik do jedzenia. W niedużej wnęce warto zastosować narożną ławę przyścienną, zajmie ona mniej miejsca niż standardowy stół z krzesłami.

Okrągły stół we wnęce Fot. Fotolia

Zobacz także: Montaż okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »