REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować jadalnię?

Redakcja Dom
Jadalnia Fot. Fotolia
Jadalnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaprojektowanie funkcjonalnej jadalni nie jest proste, zwłaszcza, gdy mamy małe mieszkanie. Często niewielka powierzchnia mieszkalna ogranicza możliwość zaprojektowania jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, rozwiązaniem jest wydzielenie strefy jadalnej w kuchni. Na co zwrócić uwagę w czasie projektowania jadalni?

Najważniejszy jest stół

Centrum aranżacji jadalni jest stół. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy możemy zastosować różne rozwiązania. Jeśli mamy mało miejsca możemy stworzyć strefę jadalną w kuchni zastępując stół blatem wysuwanym z szafki stojącej, będzie on pełnił funkcję stołu. Żebyśmy mogli swobodnie przechodzić przy wysuniętym blacie, z jednej strony powinno nam zostać 80 cm między blatem a ścianą. Większość krzeseł w pozycji wysuniętej zajmuje przy stole co najmniej 60–70 cm. Do swobodnego przechodzenia za wysuniętymi krzesłami i ścianą należy uwzględnić dodatkowo 50 cm.

REKLAMA

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty barowej, powierzchnia blatu znajduje się na wysokości 100–110 cm. W związku z tym, że płyta barowa jest wyższa niż stół, potrzebne będą specjalne krzesła lub stołki o wysokości ok. 80–85 cm.

Zobacz także: Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?

Płyta barowa Fot. Fotolia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadamy w kuchni wnękę, możemy wykorzystać ją na kącik do jedzenia. W niedużej wnęce warto zastosować narożną ławę przyścienną, zajmie ona mniej miejsca niż standardowy stół z krzesłami.

Okrągły stół we wnęce Fot. Fotolia

Zobacz także: Montaż okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?


Efektownie wyglądają okrągłe stoły, jednak zajmują dużo miejsca. Minimalna średnica okrągłego stołu to 90 cm, ale swobodniej będzie spożywać posiłki przy stole o średnicy 1,10–1,25 m. Dodatkowo jeśli przy okrągłym stole mają siedzieć więcej niż trzy osoby do swobodnego poruszania się należy powiększyć powierzchnię o 80 cm dla każdej osoby.

Okrągły stół dla czterech osób Fot. Fotolia

Stół dla czterech osób minimalnie powinien mieć 80–120 cm, optymalnie zaś 90–130 cm. Dodatkowo stół musi być odsunięty od mebli kuchennych i od ścian o 45–60 cm – umożliwi to swobodne poruszanie się wokół stołu.

Stół dla czterech osób Fot. Fotolia

Zobacz także: Modne kuchnie, czyli dwukolorowe meble kuchenne

Jakie odległości?

Przy stole z kompletną zastawą stołową jedna osoba powinna mieć do dyspozycji powierzchnię 60x40 cm, dzięki temu unikniemy potrącania się z innymi siedzącymi osobami.

Na środku stołu należy zostawić dwudziestocentymetrowy pas, na którym będziemy stawiać naczynia z jedzeniem.

Lampa w jadalni wisząca nad stołem, powinna być powieszona na wysokości 50–60 cm, dzięki temu nie będzie zasłaniać potraw i osób siedzących przy stole.

Zobacz także: Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA