reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Zasada 3R – co to jest?

Zasada 3R – co to jest?

Zasada 3R to nic innego jak: Reduce, Reuse i Recycle, co w Polsce możemy zamienić na 3U: Unikaj (kupowania tego, co tak naprawdę nie jest potrzebne), Użyj (niektóre rzeczy można ponownie wykorzystać zamiast kupować nowe) i Utylizuj (starajmy się segregować śmieci, żeby zostały zrecyklingowane). Zasada 3R ma wpoić nawyk dbania o środowisko.

Kolejność słów w zasadzie 3R nie jest przypadkowa. Przede wszystkim powinniśmy starać się ograniczyć kupowane rzeczy, ale jeśli nie mogliśmy się powstrzymać to przynajmniej powinniśmy wykorzystać je ponownie lub do czegoś innego albo przekazać komuś do powtórnego użycia. Trzecia zasada powinna być stosowana w ostateczności, tylko jeśli w żaden sposób nie mogliśmy zastosować się do dwóch pierwszych. Zasada 3R ma wyznaczać sposób życia, ma być nawykiem i co najważniejsze może być stosowana w każdej dziedzinie.

Reduce (Unikaj)

Pierwsza zasada odnosi się do ograniczenia produkowania odpadów, więc jeśli tylko mamy taką możliwość kupujmy rzeczy bez opakować, nie prośmy w sklepie o dodatkowo torebki na drobiazgi do domu. Meble zamawiajmy bez kartonowych pudeł, choć nie zawsze mamy taką możliwość. Pamiętajmy też, że ograniczać możemy również przez zmniejszenie zakupów. Naprawdę nie musimy co sezon wymieniać mebli, malować mieszkania i stosować zbędnych dodatków i ozdób wnętrzarskich (a tym bardziej należy wystrzegać się gadżetów).

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?

Reuce (Użyj)

Wiele przedmiotów można wykorzystać po raz drugi. Tę zasadę możemy również w prosty sposób zastosować w mieszkaniu. Stare meble możemy poddać renowacji i bez trudu możemy zrobić to sami. Ozdobne słoiczki, pudełka i puszki możemy ponownie użyć w kuchni do przechowywania przypraw, herbat, kaw; sprawdzą się również do trzymania drobiazgów w salonie, w sypialni, np. biżuterii. Jeśli sami mamy już nadmiar takich rzeczy możemy je przekazać rodzinie i znajomym.

Recycle (Utylizuj)

Recykling jest ostatecznym krokiem i powinniśmy go stosować tylko wtedy, gdy nie udało nam się zastosować ani pierwszej zasady, ani drugiej. Trzecia zasada wymaga od nas najmniej wysiłku i samozaparcia. Nasza rola ogranicza się jedynie do odpowiedniego przygotowania przedmiotu (oczyszczenia, zgniecenia i jeśli jest taka możliwość oddzielenia od siebie innych materiałów, np. plastikowej nakrętki od papierowego kartonu po soku) i wyrzucenia go do odpowiedniego pojemnika w śmietniku.

Zobacz także: Czym jest eco design?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekologia Fot. Fotolia
Ekologia Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama