REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styl zakopiański – inspiracje

REKLAMA

REKLAMA

Styl zakopiański jest charakterystyczny dla domów na Podhalu. We wnętrzach zaaranżowanych w zakopiańskim stylu przeważa drewno: drewniane podłogi i meble. Istotne są też kolory, przeważają czerwony i zielony. Inspiracje stylem zakopiańskim można znaleźć m.in. w Willi Tatiana II w Zakopanem oraz w Hotelu Bania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przede wszystkim drewno

W grudniu 2012 roku została oddana do użytku nowoczesna, czterokondygnacyjna willa, w której wnętrza zaprojektowała Agnieszka Burzykowska-Walkosz z pracowni Studio Formy. Zakopiańska architekt wnętrz posiada doświadczenie w tworzeniu aranżacji osadzonych w góralskiej stylistyce i architekturze – w jej portfolio znajdują się takie obiekty jak Hotel Sabała, Zakopiański i Terma Bukowina. Willa Tatiana II to apartamenty utrzymane w tradycyjnym, góralskim stylu znajdujące się w samym sercu miasta. Pokoje urządzono tak, by zachować to, co najlepsze w architekturze regionu – wnętrza w ciepłych drewnianych aranżacjach z wykorzystaniem licznych motywów zdobniczych zaczerpniętych z okolicznego folkloru.

REKLAMA

Zobacz także: Mieszkanie w wytwornym stylu – jak je stworzyć?

Drewno to wdzięczny materiał, który łatwo poddaje się obróbce: tradycyjne podhalańskie wzory zdobią szafki i łóżka. Dodatkowo wystrój uzupełniono akcentami w kolorze czerwonym: ściany, obrusy i meble dynamizują przestrzeń, ożywiając wszechobecne w aranżacji drewno. Agnieszka Burzykowska-Walkosz zdecydowała się na wykorzystanie w aranżacji trzech rodzajów podłóg: bambus skręcany karmelowy, naturalny oraz dąb naturalny. Kolory poszczególnych gatunków idealnie współgrają z meblami i drewnianymi ścianami, dając solidny fundament, na którym można stworzyć prawdziwie góralskie wnętrze. Styl zakopiański to esencja życia blisko natury, w której dużą uwagę przykłada się by aranżacja była ciepła i przytulna – stąd drewno, czerwienie i futra pozwalające przetrwać nawet mroźne, tatrzańskie zimy.

Fot. Kopp

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Meble i dodatki do pokoju w stylu angielskim: GALERIA


Ważna jest atmosfera miejsca

Przy czterogwiazdkowym hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej dysponującym 150 pokojami, dużym zapleczem konferencyjnym, dwoma restauracjami, barami, klubem i podziemnym garażem, Willa Tatiana II to zaledwie nieduży, góralski domek. Zachowanie w tak dużym obiekcie góralskiego nastroju było możliwe dzięki odwołaniom do charakterystycznych elementów konstrukcji. Spadziste dachy, kamienne filary oraz drewniane balkony w połączeniu z elementami zewnętrznymi, takimi jak porośnięte tarasy, idealnie wpisują budynek w otoczenie. Ważnym aspektem jest także użycie naturalnych materiałów – kamienia i drewna, ponieważ takiego odpoczynku od szarzyzny wielkich miast oczekują goście.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze domu?

Również w tym przypadku zdecydowano się na podłogi dębowe w wosku twardym olejnym, który wykorzystano w części użytkowej obiektu. Tym materiałem wykończono: hall główny, recepcję, sklepiki, restaurację oraz salę klubową. Znajduje się on również na każdym półpiętrze, dzięki czemu w obiekcie zachowano stylistyczną spójność – dąb harmonijnie współgra z wykończeniem poszczególnych pokoi.

Fot. Kopp

Niezależnie od powierzchni – czy będzie to 350 m2 w Willi Tatiana II w Zakopanem i 1400 m2 w Hotelu Bania – góralski styl sprawdza się wyśmienicie, gwarantując udany wypoczynek w naturalnie pięknej, drewnianej aranżacji. Jeśli chce się zabrać choć część tej aury do domu, warto postawić na drewniane dodatki lub odpowiednią, naturalną podłogę. Jak widać po przytoczonych przykładach, jej dobór potrafi przesądzić o charakterze całej aranżacji.

Zobacz także: Kamień dekoracyjny – luksusowe wnętrze

Źródło: Kopp

Przytulna sypialnia w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Drewniane ściany w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim - podstawą aranżacji jest drewno.
Fotolia
Sypialnie w stylu zakopiańskim są zaaranżowane w ciepłym, domowym klimacie.
Fotolia
Kamień i drewno w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Mieszkanie w stylu zakopiańskim - w aranżacji przeważa drewno.
Fotolia
Kuchnia w stylu zakopiańskim z kamienną wyspą zamiast stołu.
Fotolia
W stylu zakopiańskim oprócz wykończenia drewnem ważne są też kolory, wprowadzane są najczęściej za pomocą dodatków.
Fotolia
We wnętrzach w stylu zakopiańskim często pojawia się połączenie kamienia z drewnem.
Fotolia
Przedpokój w stylu zakopiańskim.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA