REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?

Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ciepła i przytulna kuchnia rywalizuje z nowoczesnymi minimalistycznymi i chłodnymi stylami. Ciepłą i przytulną kuchnię uzyskamy aranżując ją na przykład w stylu prowansalskim lub w stylu rustykalnym. Jakie kolory i dodatki pomogą stworzyć nam ciepłe i przytulne wnętrze kuchni?

Przytulna kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, który narodził się w południowo-wschodniej Francji, kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, naturalnymi wzorami i sielską atmosferą. Barwy charakterystyczne dla tego wystroju wnętrz to głównie biel, beże i bardzo jasne odcienie błękitu, oliwki, szafranu i innych naturalnych i stonowanych kolorów, a szczególnie barw ziemi jak: ochry, sepie, i oranże. Kuchnia w tym stylu to nie tylko ciepłe i przytulne, lecz także emanujące naturalnością i wdziękiem wnętrze. Jej znakiem szczególnym są elementy z kamienia, jak na przykład podłogi lub stylizowane posadzki. Warto pamiętać, że to właśnie szczegóły decydują o odpowiedniej atmosferze pomieszczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają wzory nawiązujące do motywów roślinnych. Najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach, ale można je również wziąć pod uwagę przy doborze dodatków. Naturalność i prostota stylu przejawiają się we frontach wykonanych z naturalnego drewna oraz w ścianach, pokrytych drobnymi płytkami. Dobrze będą prezentowały się małe kafelki o wielkości 10x10 cm w towarzystwie 2–3 razy większych płytek, wykonanych na przykład z trawertynu. Inna ciekawa propozycja to ściana z cegły malowanej na biało lub ściana o ciekawej fakturze, wykonana z użyciem tynku strukturalnego.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Z całością świetnie komponują się również koronki, serwety, firanki i maty kuchenne, które utrzymane są w sielankowym klimacie. Bardzo ciekawym pomysłem, nadającym charakteru ciepłej, wręcz babcinej, kuchni są materiałowe zasłonki zastępujące drzwiczki w szafkach, schowkach i spiżarniach. Klimatycznym rozwiązaniem są także witrażowe szyby w jasnych, drewnianych szafkach ozdobione ceramicznymi dodatkami w niebieskich odcieniach oraz bukietami polnych kwiatów i fioletowych i różowych wrzosów. Często spotykane są również ręczne malunki, które stanowią urocze dopełnienie całości.

Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło rustykalnej kuchni

Rattanowe meble i plecione koszyki, pojemniki i wazony są cechą charakterystyczną tego stylu. Co typowe dla kuchni w klimacie rustykalnym – wyglądają one na zamieszkane od dawna, nawet wtedy, gdy są nowe. Jednocześnie nie sprawiają wrażenia zaniedbanych ani zniszczonych. Ta cecha nadaje im niezmiennie przyjazny i przytulny charakter. Dzieje się tak również za sprawą wykorzystania „ciepłych” materiałów, jak na przykład drewno, wiklina, rattan lub różnego rodzaju tkaniny i materiały oraz jasnej palety barw. Częstym połączeniem są na przykład barwy ziemi w towarzystwie bieli.

Istotną rolę w całościowym wrażeniu, jakie wywołuje ten design, odgrywa oczywiście materiał, z którego zrobione są ściany, podłoga i wyposażenie. Najczęściej wybierane jest drewno, co widać po często obecnych w kuchniach rustykalnych meblach ozdabianych frezami, gzymsami i pilastrami. Wybór pada przede wszystkim na lite drewno lub frezowane płyty pilśniowe w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Ciekawym pomysłem jest stylizacja szafek, kredensów i stołów na stare i podniszczone poprzez nierównomierne barwienie lub przecieranie. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach, jak na przykład okap wykończony drewnem lub mosiądzem. Nowoczesne sprzęty wtopią się w wystrój jeśli będą zabudowane.

Zobacz także: Aranżacje aneksów kuchennych: GALERIA

Klimat za pomocą drobiazgów

Zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach” niezwykle istotnym elementem aranżacji są dodatki i drobne elementy, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości stanowią ważny element całości. Uroku dodadzą elementy wykonane z mosiądzu, porcelana, obrazki, barwne zasłonki i suszone kwiaty. Warto zadbać też o wygląd podłogi. Alternatywą dla gołej posadzki mogą być maty podłogowe, które są nie tylko dodatkiem ocieplającym klimat kuchni, lecz także praktycznym elementem wyposażenia. Przykładem takiego rozwiązania są designerskie maty podłogowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów doskonale uzupełniają wystrój kuchni. Do wystroju w klimacie prowansalskim lub rustykalnym najodpowiedniejsze będą wzory z ciepłych tonacji barw, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Przy zakupie tego typu dodatków warto się upewnić, że są nie tylko dobrej jakości, lecz także, że są bezpieczne dla alergików oraz antypoślizgowe. Ważna jest gwarancja producenta i łatwość czyszczenia kuchennych mat, które powinny z powodzeniem nadawać się do prania w zwykłej pralce. Innym akcentem urozmaicającym aranżację będą garnki, pojemniki i weki z przetworami oraz pojemniki na przyprawy, cukier i ciasteczka, stojące na blacie lub na półkach. Efekt ciepłej, kobiecej atmosfery nada półka lub parapet zapełniony książkami kucharskimi bądź urocze magnesy na lodówkę. Stylowym dodatkiem okażą się małe ręczniki kuchenne lub ozdobne ścierki z kwiecistymi wzorami.

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni z pewnością pokochają kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaki motyw ostatecznie się zdecydują, indywidualny charakter tego wnętrza wykreują odpowiednio dobrane dodatki, które powinny towarzyszyć ciepłej kuchni od sufitu po samą podłogę.

Zobacz także: Kuchnia w kolorze pomarańczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA