reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Czym czyścić meble z drewna?

Czym czyścić meble z drewna?

Czyszczenie mebli z drewna wymaga znajomości podstawowych zasad pielęgnacji drewna – nie każdy środek będzie odpowiedni. Meble z drewna możemy czyścić specjalnymi środkami przeznaczonymi właśnie do tego celu lub sposobami domowymi. Oprócz właściwego czyszczenia mebli musimy pamiętać też o pielęgnacji drewna. Podpowiadamy jak to zrobić.

Sposób, w jaki czyścimy meble powinien być uzależniony od materiału, z którego zostały wykonane pielęgnowane powierzchnie. Pamiętajmy, że niektóre metody mogą być zawodne, a nawet doprowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego – powstania zarysowań bądź wręcz zniszczenia czyszczonych elementów.

Pielęgnując meble z drewna, w tym – egzotycznego, dębowego i mahoniu, warto wiedzieć, jakie produkty i sposoby możemy wykorzystać, żeby zadbać o nieskazitelną jakość otaczających nas powierzchni.

Zobacz także: Jak odnawiać i pielęgnować antyki?

Czyszczenie profesjonalne

Do zalet używania sprayów do mebli na pewno można zaliczyć wygodę i szybkość, w jakiej osiągniemy zamierzony efekt. Minusem może być cena, choć specjalistyczne produkty z tej kategorii można kupić już od ok. 8 zł za 350 ml opakowanie. Warto też wiedzieć, że tego typu spraye to dodatkowa ochrona dla mebli, pomagają bowiem w budowaniu warstwy ochronnej na powierzchniach, zabezpieczając je przed zarysowaniami, powstawaniem plam i zacieków. Właściwości filmotwórcze i ochronne sprayów do mebli wynikają za specyfiki ich receptur, w skład których wchodzą substancje nabłyszczające, pielęgnujące i czyszczące, takie jak: węglowodory alifatyczne (min. ciekłe woski), silikony, estry kwasów organicznych, emulgatory, alkohol oraz kationowe surfaktanty.

Domowe sposoby

Jeżeli zdecydujemy się na użycie domowych sposobów, należy uważać, by przypadkiem nie zniszczyć czyszczonej powierzchni. W przypadku mebli wykonanych z drewna bezpiecznie można wykorzystać np. esencję czarnej herbaty lub oliwkę dla dzieci, rozcierając niewielkie ilości za pomocą nasączonej szmatki. Innym sposobem jest zastosowanie wywaru z ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Po wyschnięciu czyszczonych powierzchni, należy dodatkowo przetrzeć je suchą szmatką w celu nadania połysku. Warto jednocześnie pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie czyścić mebli rattanowych i wiklinowych wodą! Tutaj egzamin zdadzą spraye do mebli o formule ochronnej.

Kupując spraye do czyszczenia mebli, zwróć uwagę na ich skład. Ważne, by nie był oparty na szkodliwym dla zdrowia alkoholu metylowym lub metoksyizoporpanolu – surowcach mogących wywoływać bóle głowy i zawroty. Bezpieczny skład to taki, który bazuje na alkoholu etylowym, niewywołującym szkodliwych dla zdrowia reperkusji.

Zobacz także: Jak pielęgnować skórzane meble?

Autor: Maciej Szymański, przedstawiciel marki Brait oferującej nową linię sprayów do powierzchni drewnianych – Classic Almond oraz Classic Beeswax.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czyszczenie mebli Fot. Fotolia
Czyszczenie mebli Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama