REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie w biurze

Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe
Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dobre oświetlenie biura wpływa na jakość pracy, a także zwiększa wydajność pracowników. O dobre oświetlenie w firmie powinien zadbać jej właściciel, jest to ściśle określane przez normę PN-EN 12464-1.

REKLAMA

O dobre oświetlenie stanowiska pracy powinien zadbać właściciel firmy. Zobowiązuje go do tego norma (PN-EN 12464-1). Zawarte w niej wymagania definiują podstawowe zasady oświetlania stanowisk pracy. Mają one zapewnić dobre widzenie i komfort pracy, decydujące o koncentracji i efektywności pracownika. Oświetlenie ma także zdecydowany wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Dla naszego organizmu najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Zapewnia optymalne widzenie, pobudza organizm do aktywności dodając energii. Dlatego przy aranżacji wnętrza dobrze jest gdy stanowiska pracy znajdują się jak najbliżej okien, najlepiej prostopadle do nich. Jednak popołudniami, zimą lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni korzystać ze światła sztucznego.

Zobacz także: Kosze na śmieci do biura: GALERIA

W pomieszczeniach biurowych sprawdzają się wszelkie sposoby oświetlenia pod warunkiem właściwego zaprojektowania instalacji. Dobry komfort widzenia daje oświetlenie pośrednio – bezpośrednie, zrealizowane za pomocą właściwie dobranych i sensownie umieszczonych we wnętrzu opraw tłumaczy Adam Gołąb, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Trilux Polska. – Warto też pamiętać, że obowiązująca w zakresie oświetlenia stanowisk pracy norma określa wymagania minimalne, wśród których zazwyczaj za istotne i kontrolowane uznaje się średnie natężenie oświetlenia i jego równomierność oraz barwę światła i zdolność oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Nie są to jednak jedyne kryteria decydujące o dobrym oświetleniu. Właściwy dobór opraw oświetleniowych, uwzględnienie kierunków padania światła, dostosowanie ilości światła do pory dnia to także ważne, lecz nadal nie wyczerpujące zagadnienia oświetlenia, elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Estetyczne oświetlenie

Ze względu na zróżnicowany asortyment produktów oraz rozmaitość pomieszczeń nie ma generalnej recepty dla oświetlenia biur. Projekt pozostaje zatem kwestią indywidualną zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Poza spełnieniem wymagań ilościowych normy PN-EN 12464-1, ekspert zwraca także uwagę na kryteria jakościowe oświetlenia, zależnego m. in. od odpowiedniego usytuowania stanowisk biurowych i ich wyposażenia, możliwości dopasowania oświetlenia sztucznego do zmieniającego się w czasie dnia i pory roku oświetlenia dziennego. Dlatego ważna jest bezpośrednia współpraca projektanta oświetlenia ze specjalistą od aranżacji wnętrz, która zapewni nie tylko spełnienie wymagań norm, lecz także stworzy dobry klimat w pomieszczeniu, umożliwi np. wprowadzenie do wnętrza iluminacji uzupełniającej, zwiększającej komfort widzenia i akcentującej elementy dekoracyjne.

Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?

Obecnie wymaga się pomysłowych rozwiązań, które stymulują kreatywność i dają możliwości podkreślenia charakteru firmy. Pomocne mogą być nowe oprawy oświetleniowe z LED, dające wiele swobody przy tworzeniu nowatorskich wnętrz. LED-y, do niedawna używane do barwnej dekoracji wnętrz dostępne są już jako źródła światła białego. – Ich niewielki rozmiar ułatwia kształtowanie wiązki światła i konstruowanie różnych form opraw oświetleniowych, są wielokrotnie bardziej efektywne od żarówek i bardzo trwałe dodaje Adam Gołąb z firmy Trilux Polska. Ponadto są doskonale sterowalne, dzięki czemu można łatwo regulować ilość światła na stanowiskach pracy.

Moda na energooszczędność

Aranżując miejsce pracy, oprócz estetyki powinniśmy brać pod uwagę także koszty eksploatacji. Diody elektroluminescencyjne (LED) to źródła energooszczędne, wydajne i trwałe. – Gwarantowany przez dobrych producentów okres użytkowania LED to przynajmniej 50 tysięcy godzin, czyli 50 razy więcej niż zwykłej żarówkiwylicza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Po tym okresie diody nie przestają działać, zmniejsza się tylko ilość emitowanego przez nie światła. – Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne a ich światło nie pulsuje, zatem nie męczą naszego wzroku. Zastosowanie technologii LED pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 60%, udowadniając, że estetyka, funkcjonalność i energooszczędność mogą się uzupełniać.

Zobacz także: Gadżety biurowe dla mężczyzny: GALERIA

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA