REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Historia lustra – od użyteczności po dekorację

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Lustro Fot. Fotolia
Lustro Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze lustra szklane powstały w Fenicji między X w. p.n.e. a VII w. p.n.e. W czasach Cesarstwa Rzymskiego szklane lustra zostały wyparte przez lustra powleczone z jednej strony metalem. Pod koniec XVII wieku lustra zaczęły być traktowane również jako dekoracja, uznawane były za element luksusu. Przeczytaj, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do luster.

Historia

Gładka tafla wody, kawałek wypolerowanego metalu od tysięcy lat fascynowały człowieka. Obraz odbity, odwrócony, magiczna sztuczka...czy jest naprawdę, czy go nie ma?

REKLAMA

Zobacz także: Powrót lat 50., czyli dodatki w stylu retro

Pierwsze szklane lustra wynaleziono w Fenicji pomiędzy X wiekiem p.n.e. a VII. W czasach Cesarstwa Rzymskiego, metalowe lustra zaczęto zastępować lustrami ze szkła powleczonego z tyłu ołowiem, cyną lub srebrem. W średniowieczu, mieszkańcy Lotaryngii udoskonalili technikę powlekania luster metalem. Od początków XVI wieku do połowy XVII wieku produkcję luster zdominowali Wenecjanie, dzięki umiejętności wytwarzania bardziej przezroczystego szkła. Ludwik XIV postanowił powstrzymać dominację Wenecji na tym polu i skupił wokół siebie najznamienitszych szklarzy. Lustra wkroczyły do wnętrz! W 1684 r. otworzono Galerie des Glaces (Galerię Zwierciadlaną), co zapoczątkowało modę na duże lustra i lustrzane dekoracje. Od końca XVII w. produkcja luster w Wenecji zaczęła tracić na znaczeniu: standardy jakościowe nie były już tak rygorystyczne, wytwarzaniem luster zaczęli się parać nie tylko Wenecjanie, kunszt mistrzów szklarskich dał się poznać również poza Wenecją, a klienci z Europy zaczęli kupować coraz więcej luster z Francji i Anglii. W XIX wieku produkcja luster weszła w fazę przemysłową, co pozwoliło na znaczne powiększenie rozmiarów luster. Przestały być towarem dostępnym tylko dla najmożniejszych i na stałe wprowadziły się do wnętrz.

Zobacz także: Trendy wnętrzarskie 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najznakomitsza dekoracja

Jako przedmiot luksusowy, lustra zajmowały honorowe miejsce we wnętrzu, zdobiły sale balowe, galerie, halle, teatralne foyer. Kunszt wykonania podkreślała znakomita oprawa, zdobiona, często złocona rama lub nacięcia szlify i polerowania jak w misternych lustrach weneckich. Lustra stały się dekoracją w najlepszym stylu. Dodatkowo wprowadzały grę światła, powiększały wnętrze. Specjalnie dla ich towarzystwa wymyślono meblowy dodatek – konsolę. To duet, który powstał by eksponować najcenniejsze przedmioty w domu, kolekcje waz, zegarów i porcelany. Tak lustra królowały we wnętrzach do końca XIX wieku.

Zobacz także: Wnętrza w japońskim stylu: GALERIA

Przydatne uzupełnienie

Nastanie modernizmu, dążenie do minimalizacji dekoracji i koncentracja na podkreśleniu funkcji sprawiły, że lustra zaczęły odgrywać inną rolę. Stały się niezbędne w łazience, hallu wejściowym, w pobliżu szafy i garderoby. Służyły do stworzenia iluzji przestrzeni lub podkreślenia elementów konstrukcyjnych wnętrza. Z upływem lat stały się naturalnym wyposażeniem domu, popularnym przedmiotem użytkowym pozbawionym niemal zupełnie funkcji dekoracyjnych.

Wielki powrót

Od kilku lat wraz z nastaniem mody na neobarokowe dekoracje i wnętrza glamour lustra i konsole wkroczyły w dawnej chwale do salonów, sypialni, jadalni. Projektanci powracają do rzeźbionych ram, srebrzeń i złoceń, form nawiązujących do historycznych, ale też wprowadzają zupełnie nowe. Cyfrowe technologie pozwalają na precyzyjne cięcie lustrzanej tafli i nadanie jej finezyjnych kształtów niewymagających już dodatkowej oprawy. Bardzo efektownym pomysłem na zastosowanie lustra jest wykorzystanie go jako materiału służącego do wykończenia mebla. Tego typu komody, konsole, stoliki nocne pojawiają się i znikają we wnętrzu, pasują do wszystkich dekoracji, są niezwykle efektownym dodatkiem. Lustra zagościły także w pokojach dziecinnych, dokąd do tej pory głównie ze względów bezpieczeństwa wstępu nie miały. Teraz mamy do dyspozycji lustra bezpieczne i lustrzane folie. Doceniono ogromne znaczenie jakie mają lustra w rozwoju niemowląt i dzieci, poznaniu świata i samego siebie, ale też i pojęcia iluzji. Zwierciadło wprowadza efekt złudzenia, kreuje nowy świat, pobudza wyobraźnię.

Zobacz także: Gadżety z kotami: GALERIA


Wnętrze w zwierciadle

Warto posługiwać się lustrzanymi płaszczyznami jako środkiem do modyfikowania przestrzeni – zmian proporcji pomieszczeń, wpuszczenia światła do ciemnych mieszkaniowych zaułków. „Otwieranie" przestrzeni za pomocą luster to zabieg sprytny, pozwalający odkryć ukryty wymiar w pozornie nieciekawym wnętrzu. Umieszczenie luster naprzeciwko siebie rozciągnie – choć tylko pozornie, za to aż w nieskończoność – nawet bardzo „wąskie gardło". Lustrzana tafla naprzeciw okna rozjaśni i znacznie powiększy pokój. Ciekawe efekty przyniesie też wyłożenie lustrami dwóch stykających się ścian w rogu wnętrza. Lustrzane sztuczki mogą okazać się bardzo praktyczne – zarówno w malutkiej łazience, jak i w dużym przedpokoju, „poszatkowanym" przez drzwi prowadzące do kolejnych pomieszczeń. Jeśli drzwi i wąskie pasemka muru między nimi wyłożymy lustrami, przedpokój zamieni się w salę balową, którą docenimy niekoniecznie w karnawale. Cała lustrzana ściana zmieni wnętrze nie do poznania. Sposób to nieoceniony, zwłaszcza w pomieszczeniach wąskich i wydłużonych. Najczęściej taki właśnie kształt mają korytarze, niekiedy kuchnia lub jeden z mniejszych pokoi w nowym budownictwie. Operowanie taflami luster na dłuższej ścianie pozwoli poprawić proporcje pomieszczenia. W wysokich wnętrzach warto posługiwać się poziomymi formatami, obniżą sufit, natomiast smukłe tafle czasem zachodzące aż na sufit wydłużą pomieszczenie, które sprawia wrażenie zbyt niskiego.

Zobacz także: Egzotyczne wnętrza: GALERIA

Oglądajmy więc w lustrach nie tylko siebie, lecz także wnętrze swojego domu. Bawmy się i dekorujmy to prosty sposób na zmianę.

Zobacz także: Cechy stylu angielskiego we wnętrzach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA