Kategorie

Boże Narodzenie według feng shui

Bożena Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Święta Fot. Fotolia
Święta Fot. Fotolia
Fotolia
Feng shui ma ponad 3000 lat, pochodzi z dalekich Chin i nie jest związane z żadną religią, więc także niewiele ma wspólnego z Bożym Narodzeniem. To starożytna sztuka aranżowania przestrzeni życiowej człowieka, dlatego możemy poczynić pewne przygotowania pod kątem Bożego Narodzenia.

Oprócz skomplikowanych zasad i szkół feng shui posługuje się również symboliką, której zadaniem jest wzmocnienie przepływu pozytywnej energii. I chociaż w Chinach nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, to na pewno można znaleźć wspólne elementy między magią świąt zawartą w symbolach i tradycji a sztuką feng shui, której rolą jest wzmacnianie przepływu pozytywnej energii między innymi poprzez symbole. Każdy kraj, rodzina i człowiek mają swój system zasad i symboli, który kojarzy się z mocą i magią spełnienia najskrytszych pragnień. Feng shui szanuje moc tych symboli i zachęca do ich stosowania, jako remediów, które wspomagają spełnianie naszych pragnień. Z tego powodu warto pomóc własnemu szczęściu i postarać się wykorzystać magię świąt Bożego Narodzenia aranżując swoje wnętrze, tak by gromadziło zapasy świątecznego klimatu. Musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, która brzmi: „Tylko to, co przygotujemy lub zrobimy osobiście (a najlepiej wraz z członkami naszej rodziny) wkładając w naszą pracę dużo serca i miłości będzie napełnione naszą dobrą energią, którą podzielimy się z najbliższymi i która przetrwa do następnych świąt Bożego Narodzenia.”

Zobacz także: Darmowe bombki do wydruku: anioły

Zaczynamy od porządków

Symbolika końca roku oraz nowego początku, którego symbolem są narodziny powinna być dla nas bodźcem do wyrzucenia wszystkiego co się nie przyda, do posprzątania wszystkich szafek, każdego kąta w domu, umycia okien, wyprania firan, wypastowania podłogi, wyczyszczenia tapicerki i dywanów. Przyroda tez robi w tym czasie porządek. Spadają wszystkie liście z drzew robiąc miejsce na nowe wiosenne odrodzenie, a wiele roślin idzie spać więc usychają. Naśladujmy przyrodę i zróbmy porządek w naszym otoczeniu.\

Dekoracja otoczenia

Kiedy już uporamy się z przeszłością możemy zacząć dekorować nasze otoczenia stopniowo wprowadzając kolejne elementy świątecznego wystroju. Na początek dekorujemy wejście. Na umytych drzwiach wejściowych świetnie będzie się prezentował wieniec bożonarodzeniowy. Można zrobić go samodzielnie z gałązek jakiegoś iglaka, dodać gałązki z roślin, które pozostawiają na zimę owoce, a do tego dołożyć kokardki, bombki, aniołka i wszystko co podpowie nam wyobraźnia. Oczywiście można pójść na skróty i kupić coś gotowego, ale takiego, co naprawdę nam się spodoba. Wieniec bożonarodzeniowy wygląda też świetnie na żyrandolu, który wisi nad świątecznym stołem.

Zobacz także: Darmowe etykiety na prezenty: czerwone


Kolejny element świąteczny, który wprowadzamy do wnętrza to gwiazda betlejemska, która zawsze kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Stawiamy ją w widocznym miejscu, tak by przypominała nam, że zbliża się magiczny czas.

Im bliżej świąt, tym więcej symboli. Tuż przed świętami zaczynamy dekorować lampkami świątecznymi dom, balkon, ogród. Kwestią gustu jest to czy tych światełek będzie dużo, czy też wystarczy jeden, ale ładny i widoczny element. Symbolika światła na zewnątrz domu związana jest z przyciąganiem dobrej energii do naszego wnętrza. Jest zaproszeniem do naszego domu, które wysyłamy w świat. Jest komunikatem, jestem tu i czekam na bliskich mi ludzi oraz na święta, gdyż cieszę się nimi. Kiedy już ogłosimy światu, że czekamy na magiczne świąteczne chwile, czas zabrać się za pakowanie prezentów.

Zobacz także: Dekoracje świąteczne z siatki

Pakowanie prezentów

Święta to czas kiedy dajemy i otrzymujemy prezenty. Niektórzy z nas uwielbiają dawać prezenty, inni uwielbiają je otrzymywać. Nie wszyscy mają pomysł na prezent i często jest tak, że właśnie prezent jest największym kłopotem. Tak nie powinno być. Świąteczny prezent pod choinką też powinien być magiczny i powinien sprawiać radość tak dającemu, jak obdarowanemu. Czasami więcej radości sprawia własnoręcznie zrobiony lub trafnie kupiony drobiazg niż drogi prezent, który zupełnie nie trafia w potrzeby obdarowanego. Pamiętajmy o tym, że tylko wtedy, kiedy prezent sprawia radość obdarowanemu w ślad za nim płynie pozytywna energia. Za prezentami rozglądajmy się już w listopadzie. Kupowanie ich tuż przed świętami w nerwowej atmosferze może spowodować, że nie będą miały magicznej świątecznej energii. Dawanie prezentów nie jest prostą sprawą, ale ich pakowanie nie należy do trudnych zajęć. Zapakujmy więc nasze prezenty bardzo starannie i elegancko. Feng shui poleca opakowania w czerwonym kolorze.

Zobacz także: Dom strojny jak choinka


W dzień Wigilii Bożego Narodzenia powinno się ubierać choinkę. 24 grudnia to czas wyłącznie na przyjemności i taka przyjemnością wypełniającą ten magiczny dzień jest rytuał ubierania choinki. Choinka powinna stać w widocznym miejscu, ale nie powinna utrudniać poruszania się po pokoju. Ważne jest więc dopasowanie rozmiaru drzewka do gabarytów pomieszczenia. Zgodnie z feng shui drzewko powinno być żywe, kupione od legalnego sprzedawcy, a najlepiej jeśli ma korzenie i można je po świętach wsadzić do ziemi. Jeśli nie możemy tak zrobić, to po świętach uschłe drzewko należy pociąć na kawałki i spalić albo przynajmniej odstawić w miejsce, gdzie zajmą się nim odpowiednie służby. Jeśli nasz symbol świąt będzie zaśmiecał okolice zmarnujemy dobroczynną energię świąt i ich magia nie będzie nam służyła przez cały następny rok. W takiej sytuacji lepiej jest kupić sztuczne drzewko. Należy jednak pamiętać o tym, by za każdym razem kiedy wyciągamy nasze sztuczne drzewko z kartonu przed świętami umyć je lub przynajmniej odkurzyć.

Zobacz także: Wytworne ozdoby świąteczne

Kolory na święta

Na święta wprowadźmy do domu kolory zielony, czerwony, żółty, biały, złoty, srebrny i niebieski.

Kolor zielony to choinka bożonarodzeniowa, czerwony to blask świec i gwiazda betlejemska, nieodłączny towarzysz każdych świąt Bożego Narodzenia. Żółty kolor można zastosować w dodatkach typu serwetki, świece. Biały kolor to obrus. Złoty lub srebrny i niebieski kolor sprawdzi się w ozdobach choinkowych. Feng shui nie poleca czerwonych obrusów.

Zobacz także: Prezenty od 200 zł do 500 zł


Ozdoby na choinkę

A w jakie symbole (własnoręcznie zrobione) powinniśmy wystroić naszą choinkę? Oto wskazówki:

 1. Jabłka – to symbol zdrowia i urody,
 2. Orzechy – zawijane w złotko zapewnią dobrobyt i siły witalne,
 3. Miodowe pierniki – (pieczemy je miesiąc przed świętami) to symbol dostatku na przyszły rok,
 4. Opłatek – umacnia miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
 5. Dzwonki – oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
 6. Aniołki – to opiekunowie domu
 7. Łańcuchy – symbolizują mocne więzy rodzinne,
 8. Lampki i bombki – mają chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości,
 9. Gwiazdka na czubku – to pamiątka Gwiazdy Betlejemskiej oraz znak mający wskazywać drogę powrotną tym z członków rodziny, którzy przebywają poza domem,
 10. Na choince można zawiesić również drobne przedmioty, np. dzwoneczki, szklane paciorki, aniołka, które po świętach można umieścić w swoim pokoju na resztę roku. Będą służyć wspomaganiu harmonii, zdrowia i pomyślności wzmacniając przepływ dobroczynnej energii. Te drobiazgi będą nie tylko ozdobą, ale i talizmanem. Zostaną przecież naładowane szczególną mocą związaną z drzewkiem, w którym gromadzi się cała pozytywna energia świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także: Prezent dla przedszkolaka

Stół wigilijny

Ostatni element wystroju świątecznego to stół wigilijny, który powinien być elegancki. Kolorem najczęściej kojarzonym ze świętami Bożego Narodzenia jest kolor zielony oraz czerwony. Kolor zielony kojarzony jest ze zdrowiem, narodzinami, energią wzrastającą i w feng shui jest symbolem energii Drzewa. Kolor czerwony to ciepło, empatia, energia witalna i spełnienie życzeń. Zgodnie z feng shui jest symbolem Ognia. Połączenie koloru zielonego i czerwonego daje bardzo dużo pozytywnej energii i w symbolice, feng shui oznacza twórczą energię gdyż Drzewo (zielony kolor) jest pożywką dla Ognia (czerwony kolor), a efektem połączenia elementu Drzewa i Ognia jest popiół – symbol Ziemi (kolor żółty, brązowy). Ziemia zaś to symbol stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, które na pewno jest pragnieniem każdego z nas i które kojarzą się z oparciem w rodzinie.

Zwyczaje i rytuały związane ze świętami Bożego Narodzenia można mnożyć. Każdy z nich jest symbolem służącym pielęgnowaniu więzów rodzinnych, dbaniu o zdrowie i zapewnieniu sobie szczęścia i dostatku na kolejny rok. Postarajmy się więc, by magię tych świat pielęgnować i by tradycja oraz zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem przetrwały w kolejnych pokoleniach.

Zobacz także: Bombki: zrób je samodzielnie

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?