REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż paneli podłogowych: krok po kroku

 Dremel
BIG ON DETAIL
Panele Fot. Dremel
Panele Fot. Dremel
Dremel

REKLAMA

REKLAMA

Czy panele w Twoim mieszkaniu są porysowane i mają niejednolitą barwę? Czy w miejscach gdzie stoją meble i padają najsilniejsze promienie słoneczne podłoga ma kilka odcieni? Widać przetarte „ścieżki” w miejscach, po których najczęściej chodzą domownicy? Czas zamontować nowe panele! Poradnik krok po kroku pomoże Ci z łatwością zrealizować projekt.

Samodzielny montaż paneli podłogowych jest możliwy do wykonania nawet przez osobę niewykwalifikowaną. Wykorzystując piłę ręczną uzyskasz precyzyjne i gładkie cięcia paneli z drewna i PVC. Wystarczy jedno narzędzie, miarka oraz materiały – panele, materiał izolujący wilgoć oraz filc lub korek akustyczny.

REKLAMA

Do realizacji projektu potrzebne będą narzędzia:

Piła ręczna wraz z prowadnicą krawędziową oraz osprzętem:

– przystawka do przecinania w linii prostej lub pod kątem 45°;

– uniwersalna tarcza profilowana do cięć tuż przy powierzchni, przeznaczona do wykonywania cięć prostych i wgłębnych w drewnie oraz innych miękkich materiałach;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– uniwersalna tarcza węglikowa służąca do cięcia miękkiego i twardego drewna, sklejki, kompozytów, podłóg laminowanych, płyt gipsowo–kartonowych i PCV.

Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu

Krok pierwszy

REKLAMA

Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem każdego projektu odpowiednio przygotować miejsce pracy. Sprawdź, czy narzędzia i pozostały sprzęt, z których będziemy korzystać, są sprawne i masz wystarczającą ilość materiałów. Pamiętaj – zawsze kupuj około 10%–15% więcej materiałów. Nowe panele najlepiej rozpakować z folii na kilka dni przed montażem. Zdejmujemy jedynie folię ochronną, pozostawiając deski związane. Unikniemy wtedy wyschnięcia i wypaczenia ich wierzchniej warstwy. Powierzchnia, na której będzie kładziona nowa podłoga cały czas musi być czysta i sucha. Każda grudka betonu, pozostawiony gwóźdź, czy narzędzie może nieodwracalnie uszkodzić nową podłogę.

Zanim przystąpisz do montażu paneli, pokryj powierzchnię podłogi specjalną folią, która uchroni panele przed przenikaniem wilgoci z betonu. Dodatkowo, możesz zainstalować filcową lub korkową warstwę akustyczną.

Fot. Dremel

Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic


Krok drugi

Połóż warstwę izolacji. Przytnij ją, tak, by idealnie pasowała i pokryła całą powierzchnię podłogi. Odstępy pomiędzy elementami zabezpiecz za pomocą taśmy maskującej.

Fot. Dremel

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku

Krok trzeci

Montaż nowych paneli rozpocznij od lewego skrajnego kąta pomieszczenia. Pamiętaj, montaż pływających paneli nie wymaga przyklejania ich ani do podłoża, ani do ścian.

Podczas układania nowej podłogi pozostaw niewielkie szczeliny między deskami i ścianami. Do wyznaczenia tak zwanej szczeliny dylatacyjnej użyj plastikowych lub drewnianych klinów. Włóż je ciasno między ścianę a panele. Deski nie powinny ściśle przylegać do ścian. Pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych (wilgoć lub temperatura) zwiększą swoją objętość. Jeżeli źle je ułożymy, mogą pękać na spoinach lub wybrzuszyć się pośrodku pokoju.

Fot. Dremel

Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni


Krok czwarty

REKLAMA

Połącz wszystkie deski w pierwszym rzędzie za pomocą specjalnych rowków tzw. wpustów i piór. Uważaj! Jeśli rząd jest dłuższy lub krótszy niż same panele należy go odpowiednio przyciąć. Fragment, który będzie przycinany, ułóż w rzędzie tak, by pióro znalazło się obok pióra. Następnie zaznacz w odpowiednim miejscu i odetnij niepotrzebny fragment. Ułóż panel tak, by strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu będzie rozpoczynać kolejny rząd.

Kontynuuj przycinanie listew i montuj je dalej od lewej do prawej w poprzek pokoju, zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Ostatnią deskę przytnij przy pomocy piły ręcznej z odpowiednią tarczą do cięcia. Idealny efekt uzyskamy dzięki prowadnicy krawędziowej. Kontynuuj kładzenie desek od lewej do prawej, aż wszystkie wykorzystasz. Pamiętaj, by zamknąć zatrzaski łączące listwy.

Fot. Dremel

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Krok piąty

Do zakończenia prac będzie Ci potrzebna listwa maskująca. Za jej pomocą w elegancki sposób połączysz nowe panele z powierzchnią podłogi w sąsiednim pomieszczeniu. Listwa niweluje także różne wysokości podłóg.

Fot. Dremel

Zobacz także: Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA