REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku

 Dremel
BIG ON DETAIL
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Dremel

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki to niezbędne elementy prawie każdego pomieszczenia mieszkalnego. Nie zawsze jednak wyglądają wystarczająco estetycznie i mogą popsuć efekt nawet najbardziej dopieszczonego wnętrza. Co zatem zrobić, by grzejniki w Twoim domu nie były nudne? Wystarczy, że zrobisz drewnianą obudowę z niebanalną kratką z modnym wzorem i pomalujesz ją na kolor pasujący do Twojego pokoju.

Prosta i elegancka obudowa kaloryfera może odmienić całe pomieszczenie. Z przewodnikiem krok po kroku jej przygotowanie będzie wyjątkowo proste. Do wykonania tego projektu potrzebujesz tylko wielofunkcyjnego narzędzia oraz pistoletu do klejenia.

REKLAMA

Potrzebne narzędzia:

Narzędzie wielofunkcyjne oraz akcesoria:

– uniwersalna węglikowa końcówka do cięcia

– skośny frez do zarysów płaskich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– trzpień do szlifowania

– taśma szlifierska

Pistolet do klejenia i 7 mm uniwersalne sztyfty kleju

Zobacz także: Decoupage w aranżacji wnętrz

Potrzebne materiały:

Płyta MDF w rozmiarze odpowiednim do Twojego grzejnika (patrz krok 1)

Kratka z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem

Farba gruntująca i farba emulsyjna w wybranym przez Ciebie kolorze

Wkręty do drewna

Śrubokręt albo wkrętarka elektryczna

Ołówek

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku


Krok pierwszy

Zacznij od projektu obudowy. W tym celu zmierz dokładnie swój grzejnik. Jeśli znajduje się we wnęce np. pod oknem, uwzględnij wielkość całej wnęki oraz odległość na jaką wystają najdalej wysunięte elementy grzejnika względem powierzchni ściany poza wnęką. Następnie kup płytę MDF, najlepiej o grubości 13 mm i większą od wymiarów grzejnika lub wnęki o minimum 1/3 (np. jeżeli grzejnik ma 30 cm długości i 60 wysokości, kup płytę o wymiarach 40 cm x 80 cm). Dzięki temu swobodnie wytniesz z niej wszystkie potrzebne elementy.

Fot. Dremel

Do zbudowania obudowy – takiej jak na zdjęciu gotowego projektu – będą potrzebne poniższe elementy o wielkości według wytycznych:

– front wielkości wnęki na grzejnik lub około 3–5 cm szerszy i wyższy niż grzejnik nieznajdujący się we wnęce,

– dwa boki o wysokości takiej samej jak front i szerokości 3–5 cm większej niż odległość, na jaką wysunięty jest najbardziej wystający element grzejnika,

– góra obudowy o długości o 1–2 cm większej niż szerokość frontu i szerokości o 1–2 cm szerszej niż szerokość boku obudowy. W przypadku zabudowywania grzejnika znajdującego się pod parapetem ten element może okazać się niepotrzebny.

Teraz zaznacz ołówkiem na płycie poszczególne elementy konstrukcji.

Zobacz także: Klosz z papierowych talerzyków: krok po kroku

Krok drugi

Używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia wytnij wszystkie narysowane elementy. Następnie wytnij otwory wentylacyjne, które znajdą się pod parapetem i przy podłodze (patrz: zdjęcie gotowego projektu) oraz miejsce na kratkę. Zależnie od wielkości grzejnika kratka może znajdować się w jednym bądź większej ilości otworów. Żeby uzyskać optymalny efekt cięcia ustaw prędkość narzędzia na 8.

Fot. Dremel

Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu


Krok trzeci

Ponownie używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia przytnij do odpowiednich rozmiarów kratkę z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem. Upewnij się, że przycięta kratka jest większa o około 10 cm od otworu na nią przeznaczonego we froncie z płyty MDF. Grubość płyty, z której wykonana jest kratka także powinna wynosić ok 13 mm. Dobierz wzór kratki tak, by pasował do pomieszczenia, w którym zamontujesz obudowę. To głównie ten element będzie ozdabiać pomieszczenie – zasłoni grzejnik i jednocześnie będzie przepuszczać ciepłe powietrze. Nie zabudowuj grzejnika w całości płytą MDF – wtedy przestanie on pełnić swoją funkcję!

Fot. Dremel

Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic

Krok czwarty

Weź wycięty wcześniej z płyty MDF front obudowy, do którego przymocujesz ażurową kratkę. Używając narzędzia z zamontowanym skośnym frezem do zarysów płaskich wyprofiluj krawędź płyty, która będzie widoczna na zewnątrz. Ustaw prędkość narzędzia na 6. Takie wykończenie krawędzi nada obudowie elegancki i bardziej dekoracyjny charakter.

Fot. Dremel

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku


Krok piąty

Delikatnie wyszlifuj wszystkie proste krawędzie używając narzędzia z zamontowanym trzpieniem do szlifowania i taśmą szlifierską o gradacji P120.

Fot. Dremel

Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni

Krok szósty

Teraz używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju przyklej dekoracyjną kratkę do płyty MDF po jej wewnętrznej stronie.

Fot. Dremel

Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek


Krok siódmy

REKLAMA

Dopasuj boki konstrukcji do listwy przypodłogowej – odrysuj jej profil i przytnij. Jeżeli to konieczne wytnij także otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę z grzejnika. Ponownie używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju sklej ze sobą wszystkie elementy. Zacznij od sklejenia frontu z bokami, a następnie skręć je ze sobą używając wkrętów do drewna. Dopiero teraz przytwierdź górną płytę do całej konstrukcji.

Następnie wypełnij otwory powstałe po śrubkach szpachlą do drewna, zabezpiecz powierzchnię farbą gruntującą, a po jej wyschnięciu pomaluj obudowę na wybrany przez Ciebie kolor. Przymocuj obudowę do ściany za pomocą metalowych kątowników.

Zobacz także: Motyw kwiatowy na stole

Fot. Dremel

Elegancka obudowa na kaloryfer jest już gotowa!

Gotowy projekt

Fot. Dremel

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA