REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Architekt wnętrz: co zyskujemy i jak wybrać dobrego?

Anna Koszela
Architekt wnętrz
Salon Fot. www.annakoszela.pl
Salon Fot. www.annakoszela.pl
www.annakoszela.pl

REKLAMA

REKLAMA

Architekt wnętrz stworzy oryginalne i unikalne wnętrze, dodatkowo spełniające wszystkie nasze wymagania i potrzeby. Nie ograniczajmy się do szukania architekta wnętrz tylko pod kątem ceny – obejrzyjmy jego dotychczasowe realizacje i sprawdźmy czy potrafimy się z nim porozumieć. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zawsze na czasie i unikalne

Współpraca z architektem wnętrz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalne, wysublimowane wnętrza, nie będące jedynie prostym odwzorowaniem aktualnej mody i trendów. „Zatrudniając renomowanego architekta wnętrz możemy liczyć, że zaproponuje on nam projekt będący jego autorską kreacją, która umiejętnie bazować będzie na naszych potrzebach i oczekiwaniach estetycznych.”- mówi Anna Koszela, właścicielka jednej z warszawskich pracowni projektowania wnętrz. Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania ponadczasowe, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Nie zwalnia go to oczywiście z obowiązku obserwowania i kreatywnego czerpania inspiracji ze świata aranżacji wnętrz i designu. „Projekty powinny być w moim mniemaniu dobrze wyważonym miksem ponadczasowej elegancji i własnych pomysłów z delikatną nutą najnowszych trendów” –podsumowuje Anna Koszela.

REKLAMA

Zobacz także: Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?

Fot. www.annakoszela.pl

Wygodne rozwiązanie

Architekci wnętrz dysponują z reguły dużą wiedzą branżową. Znają aktualną ofertę produktową producentów i na bieżąco informowani są o wszelkich nowościach firmowych. Powinni być również zorientowani w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza, takich jak meble, ceramika i farby. „Dysponując taką wiedzą profesjonalny architekt wnętrz zaproponuje nam optymalne rozwiązanie dla określonego przez nas budżetu na aranżację wnętrza. Dzięki temu klient oszczędza czas potrzebny na poszukiwania produktów i ma gwarancję, że nabył go na korzystnych warunkach cenowych.” – dodaje architekt wnętrz Anna Koszela. Należy również pamiętać, że każdy architekt ma zespół zaufanych, sprawdzonych podwykonawców w zakresie prac stolarskich czy kamieniarskich. Wieloletnia współpraca z partnerami skutkuje bardzo dobrą komunikacją między nimi, a owocem tego jest perfekcyjny przebieg inwestycji. Korzystając z tych firm możemy liczyć, że wszelkie prace wykończeniowe zrealizowane zostaną terminowo i z należytą starannością, co w przypadku wyboru losowej firmy z Internetu obarczone jest dużym ryzykiem. Zadaniem architekta wnętrz jest również nadzór nad firmami wykonawczymi tak, żeby finalny efekt ich prac zgodny był z założeniami projektowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. www.annakoszela.pl

Zobacz także: Drugie życie mebli i dodatków


Jak wybrać architekta?

Wybór architekta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Jeżeli decyzja będzie nieprzemyślana to jej negatywne skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Dlatego warto podejść do tego tematu skrupulatnie i poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem, przy aranżacji 100 m kw. apartamentu, trwa nie krócej niż 3–4 miesiące. „Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że na pełny projekt aranżacji wnętrza składa się bardzo wiele elementów m.in. ogólna koncepcja, propozycja wszystkich dekoracji i materiałów wykończeniowych, szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze (nie tylko budowlane, lecz także stolarskie), wspólne wizyty w salonach wnętrzarskich, prezentacja dostępnych próbek itd. To gotowy materiał do pracy dla wszystkich podwykonawców – ekip remontowych, stolarzy, szklarzy, ślusarzy” – podkreśla architekt wnętrz Anna Koszela. Na współpracę na linii architekt-klient składają się liczne spotkania, telefony i maile. W związku z tym musi to być koniecznie właściwa osoba na właściwym miejscu.

Zobacz także: Metal, drewno, kamień – modne materiały dekoracyjne

REKLAMA

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Zdecydowana większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych portfolio dotychczas zaprojektowanych wnętrz domów i mieszkań. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyrobić sobie wstępną opinię o danym projektancie.

„Wiemy m.in. jaką stylistykę preferuje, jakie jest jego wyczucie smaku i czy w swoich projektach trzyma się utartych schematów, czy raczej każdy projekt jest dla niego poszukiwaniem nowych rozwiązań.” – zauważa Anna Koszela.

Fot. www.annakoszela.pl

REKLAMA

Architekta wnętrz możemy również poprosić o kontakt e-mailowy lub telefoniczny do jego dotychczasowych klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt-klient. Bardzo istotne jest pierwsze spotkanie z kandydatem na naszego architekta wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy umie wsłuchiwać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko doskonale prezentuje swoje umiejętności. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie i zwyczajnie po ludzku go polubić. Dzięki temu podczas współpracy przy projekcie będziemy mieli odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się jak u siebie. Od umiejętnego rozpoznania gustu, upodobań i preferencji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia, a do tego potrzeba zaufania. Im klient jest bardziej otwarty na współpracę i dialog, tym większa szansa, że przedstawiony projekt będzie spełnieniem jego marzeń.

Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym, aniżeli decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.

Zobacz także: Styl glamour w mieszkaniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA