REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gabinet według feng shui

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Gabinet  Fot. Fotolia
Gabinet Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, które mówią nam o tym, gdzie wydzielić na niego miejsce. W gabinecie potrzebny nam jest spokój umożliwiający skupienie uwagi na pracy. Co powinno się znaleźć w gabinecie feng shui? Jak zaaranżować przestrzeń?

Niech was nie zwiedzie tytuł. Nie sugeruję w nim, że gabinet to miejsce tylko dla mężczyzny. Jednak, kiedy sięgniemy do korzeni fen shui i cofniemy się sporo w czasie znajdziemy uzasadnienie tytułu. Otóż dawno temu podział ról między kobietą a mężczyzną był wyraźny. Kobieta decydowała w sprawach domu i dbała o jego klimat, a mężczyzna miał obowiązek godnie reprezentować dom w świecie zewnętrznym. Kobiety miały kiedyś swój pokój, który nazywano buduarem i był to pokój Pani domu. Również mężczyzna miał swój pokój i był to właśnie gabinet zwany pokojem Pana domu. Im lepsza atmosfera panowała w domu, tym chętniej mężczyzna do niego powracał ze świata zewnętrznego i nabierał sił do godnego reprezentowania rodziny w pracy, w urzędach i na spotkaniach biznesowych itp. Kobiety były zadowolone, gdyż ich mężowie zapewniali im godne życie. Czasy się zmieniły i coraz częściej mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Gabinety i buduary zostały trochę zapomniane, a różnice między powinnościami Pana i Pani domu zatarły się. Tak, więc obecnie gabinet może być pokojem lub przynajmniej miejscem tego z partnerów, który jest bardziej aktywny poza domem, który po prostu utrzymuje dom.

REKLAMA

Jaki powinien być gabinet?

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, czyli powinien to być pokój umieszczony w cichej części domu lub przynajmniej powinien być spokojną częścią innego pomieszczenia (z wyłączeniem sypialni). W gabinecie człowiek zajmuje się pracą koncepcyjną. To może być zajmowanie się rachunkami, pisanie, czytanie, hobby, nauka, a nawet rozmyślanie. Te zajęcia wymagają spokoju i koncentracji. Każdy dorosły człowiek potrzebuje takiego miejsca. Nawet dzieci potrzebują takiego miejsca, ale ich gabinety są zazwyczaj w ich pokojach. Najważniejszy mebel w gabinecie to biurko, krzesło i regał na książki i na dokumenty oraz porządne światło, najlepiej punktowe.

Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne

Zacznijmy od ustawienia biurka

Podstawowa zasada fen shui mówi, że osoba siedząca przy biurku powinna mieć za plecami ścianę, przed sobą widok na drzwi wejściowe. W drugiej kolejności należy zadbać o to, żeby dostęp do krzesła był z obu stron biurka. Jeśli mamy urządzenia typu drukarka, skaner itp. powinny stać na osobnych szafkach po tej stronie biurka, po której jest nam wygodniej z nich korzystać. Na biurku powinno być tylko miejsce do pracy, miejsce na telefon, kalendarz, dokumenty, którymi się aktualnie zajmujemy, przycisk do dokumentów i ewentualnie zdjęcie kogoś, kto nas inspiruje lub czegoś, co nas inspiruje. Aranżacja biurka rządzi się swoimi zasadami zgodnymi z planem Ba Gua. Generalna zasada brzmi – na biurku musi być ład i porządek. Biurko nie jest magazynem papierów. Zawsze powinno być uporządkowane, mogą na nim leżeć bieżące dokumenty, ale nie powinno być na biurku sterty papierów, które czekają aż się nimi ktoś zajmie. Należy też pamiętać o tym, żeby komputer stojący na biurku był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Laptop jest lepszy niż stacjonarny komputer.

Krzesło lub fotel, na którym siedzimy powinny być wygodne i ergonomiczne. Plecy powinny być dobrze podparte wysokim oparciem. Dobrze, jeśli mają podłokietniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju


REKLAMA

Regał na dokumenty, książki i różne drobiazgi jest meblem gabinetowym. Zakup regału powinien być przemyślany. Powinien mieć odpowiednią głębokość tak, żeby zmieściły się w nim i segregatory, i małe książki. Część półek powinna być zamykana tak, żeby możliwe było schowanie w nich różnych przedmiotów.

Gabinet oprócz światła sufitowego powinien mieć też oświetlenie punktowe. Oczywiście najlepiej sprawdzi się lampka na biurku oświetlająca klawiaturę albo stojąca lampa. Światło nie powinno być ostre i rażące.

Ważne jest też to, co widzimy za oknem gabinetu. Widok za oknem powinien być przyjemny, ale nie powinien odciągać naszej uwagi od tego, co robimy. Na wszelki wypadek lepiej, żeby okno w gabinecie miało firankę, zasłonkę lub roletę. Unikajmy żaluzji i wertikali.

REKLAMA

Klimat gabinetu tworzą różne dodatki w postaci dywanu, roślin, obrazów, zdjęć czy portretów znanych przodków, dyplomów i różnych pamiątek związanych np. z pracą, z pasją czy z hobby. Sam gabinet, a także jego klimat pomaga budować autorytet jego właściciela.

Gabinet jest azylem, miejscem odpoczynku czy refleksji. Ma też znaczenie w procesie wychowywania dzieci. Jest trochę jak gabinet dyrektora w firmie czy w szkole. Gabinet buduje autorytet rodzica. Nie powinien być miejscem, w którym przebywają dzieci, a już na pewno nie jest pokojem do zabawy. Powinien być miejscem, do którego dziecko wchodzi z respektem. To miejsce na poważne rozmowy rodzica z nastolatkiem czy z dorosłym już dzieckiem. Rozmowy, które zapadają w pamięci dziecka na zawsze.

Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui

Nie zawsze mamy tyle miejsca w mieszkaniu, żeby możliwe było wydzielenie osobnego pokoju na gabinet. Wtedy warto wydzielić np. w salonie chociażby fotel, który będzie pełnił funkcję miejsca Pana czy Pani domu i będzie namiastką gabinetu.

Oprócz tych opisanych wyżej zasad urządzania gabinetu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze nasze dobre kierunki geograficzne i tak ustawić biurko, żeby jego właściciel korzystał ze swojej dobrej energii. W gabinecie powinna to być energia realizacji celów lub energia planów, pomysłów. Nasze dobre i złe kierunki geograficzne wyznacza indywidualna liczba Kua. Jeśli ją znamy to zgodnie z nią powinniśmy ustawić biurko, a w drugiej kolejności zadbać o pozostałe zasady ustawiania biurka.

W gabinecie powinna robić porządek tylko ta osoba, która z niego najczęściej korzysta. Głównie chodzi tu o porządek na biurku. Osoba, która korzysta z gabinetu ma prawo mocno się zdenerwować, jeśli ktoś niezorientowany w artystycznym nieładzie biurkowym, nawet w najlepszej intencji coś poukłada lub co gorsze wyrzuci. Gabinet pełni bardzo ważną funkcję w życiu rodziny, jest miejscem do załatwiania różnych ważnych dla rodziny spraw i jak wspomniałam wcześniej wspiera autorytet rodziców. Szkoda, że w wielu mieszkaniach nie ma takiego pokoju ani nawet wydzielonego miejsca, które można nazwać miejscem Pana lub Pani domu. Jeśli jest taka możliwość warto postarać się zorganizować sobie takie miejsce.

Zobacz także: Jak zaaranżować łazienkę według zasad feng shui?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA