REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gabinet według feng shui

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Gabinet  Fot. Fotolia
Gabinet Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, które mówią nam o tym, gdzie wydzielić na niego miejsce. W gabinecie potrzebny nam jest spokój umożliwiający skupienie uwagi na pracy. Co powinno się znaleźć w gabinecie feng shui? Jak zaaranżować przestrzeń?

Niech was nie zwiedzie tytuł. Nie sugeruję w nim, że gabinet to miejsce tylko dla mężczyzny. Jednak, kiedy sięgniemy do korzeni fen shui i cofniemy się sporo w czasie znajdziemy uzasadnienie tytułu. Otóż dawno temu podział ról między kobietą a mężczyzną był wyraźny. Kobieta decydowała w sprawach domu i dbała o jego klimat, a mężczyzna miał obowiązek godnie reprezentować dom w świecie zewnętrznym. Kobiety miały kiedyś swój pokój, który nazywano buduarem i był to pokój Pani domu. Również mężczyzna miał swój pokój i był to właśnie gabinet zwany pokojem Pana domu. Im lepsza atmosfera panowała w domu, tym chętniej mężczyzna do niego powracał ze świata zewnętrznego i nabierał sił do godnego reprezentowania rodziny w pracy, w urzędach i na spotkaniach biznesowych itp. Kobiety były zadowolone, gdyż ich mężowie zapewniali im godne życie. Czasy się zmieniły i coraz częściej mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Gabinety i buduary zostały trochę zapomniane, a różnice między powinnościami Pana i Pani domu zatarły się. Tak, więc obecnie gabinet może być pokojem lub przynajmniej miejscem tego z partnerów, który jest bardziej aktywny poza domem, który po prostu utrzymuje dom.

REKLAMA

Jaki powinien być gabinet?

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, czyli powinien to być pokój umieszczony w cichej części domu lub przynajmniej powinien być spokojną częścią innego pomieszczenia (z wyłączeniem sypialni). W gabinecie człowiek zajmuje się pracą koncepcyjną. To może być zajmowanie się rachunkami, pisanie, czytanie, hobby, nauka, a nawet rozmyślanie. Te zajęcia wymagają spokoju i koncentracji. Każdy dorosły człowiek potrzebuje takiego miejsca. Nawet dzieci potrzebują takiego miejsca, ale ich gabinety są zazwyczaj w ich pokojach. Najważniejszy mebel w gabinecie to biurko, krzesło i regał na książki i na dokumenty oraz porządne światło, najlepiej punktowe.

Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne

Zacznijmy od ustawienia biurka

Podstawowa zasada fen shui mówi, że osoba siedząca przy biurku powinna mieć za plecami ścianę, przed sobą widok na drzwi wejściowe. W drugiej kolejności należy zadbać o to, żeby dostęp do krzesła był z obu stron biurka. Jeśli mamy urządzenia typu drukarka, skaner itp. powinny stać na osobnych szafkach po tej stronie biurka, po której jest nam wygodniej z nich korzystać. Na biurku powinno być tylko miejsce do pracy, miejsce na telefon, kalendarz, dokumenty, którymi się aktualnie zajmujemy, przycisk do dokumentów i ewentualnie zdjęcie kogoś, kto nas inspiruje lub czegoś, co nas inspiruje. Aranżacja biurka rządzi się swoimi zasadami zgodnymi z planem Ba Gua. Generalna zasada brzmi – na biurku musi być ład i porządek. Biurko nie jest magazynem papierów. Zawsze powinno być uporządkowane, mogą na nim leżeć bieżące dokumenty, ale nie powinno być na biurku sterty papierów, które czekają aż się nimi ktoś zajmie. Należy też pamiętać o tym, żeby komputer stojący na biurku był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Laptop jest lepszy niż stacjonarny komputer.

Krzesło lub fotel, na którym siedzimy powinny być wygodne i ergonomiczne. Plecy powinny być dobrze podparte wysokim oparciem. Dobrze, jeśli mają podłokietniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju


REKLAMA

Regał na dokumenty, książki i różne drobiazgi jest meblem gabinetowym. Zakup regału powinien być przemyślany. Powinien mieć odpowiednią głębokość tak, żeby zmieściły się w nim i segregatory, i małe książki. Część półek powinna być zamykana tak, żeby możliwe było schowanie w nich różnych przedmiotów.

Gabinet oprócz światła sufitowego powinien mieć też oświetlenie punktowe. Oczywiście najlepiej sprawdzi się lampka na biurku oświetlająca klawiaturę albo stojąca lampa. Światło nie powinno być ostre i rażące.

Ważne jest też to, co widzimy za oknem gabinetu. Widok za oknem powinien być przyjemny, ale nie powinien odciągać naszej uwagi od tego, co robimy. Na wszelki wypadek lepiej, żeby okno w gabinecie miało firankę, zasłonkę lub roletę. Unikajmy żaluzji i wertikali.

REKLAMA

Klimat gabinetu tworzą różne dodatki w postaci dywanu, roślin, obrazów, zdjęć czy portretów znanych przodków, dyplomów i różnych pamiątek związanych np. z pracą, z pasją czy z hobby. Sam gabinet, a także jego klimat pomaga budować autorytet jego właściciela.

Gabinet jest azylem, miejscem odpoczynku czy refleksji. Ma też znaczenie w procesie wychowywania dzieci. Jest trochę jak gabinet dyrektora w firmie czy w szkole. Gabinet buduje autorytet rodzica. Nie powinien być miejscem, w którym przebywają dzieci, a już na pewno nie jest pokojem do zabawy. Powinien być miejscem, do którego dziecko wchodzi z respektem. To miejsce na poważne rozmowy rodzica z nastolatkiem czy z dorosłym już dzieckiem. Rozmowy, które zapadają w pamięci dziecka na zawsze.

Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui

Nie zawsze mamy tyle miejsca w mieszkaniu, żeby możliwe było wydzielenie osobnego pokoju na gabinet. Wtedy warto wydzielić np. w salonie chociażby fotel, który będzie pełnił funkcję miejsca Pana czy Pani domu i będzie namiastką gabinetu.

Oprócz tych opisanych wyżej zasad urządzania gabinetu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze nasze dobre kierunki geograficzne i tak ustawić biurko, żeby jego właściciel korzystał ze swojej dobrej energii. W gabinecie powinna to być energia realizacji celów lub energia planów, pomysłów. Nasze dobre i złe kierunki geograficzne wyznacza indywidualna liczba Kua. Jeśli ją znamy to zgodnie z nią powinniśmy ustawić biurko, a w drugiej kolejności zadbać o pozostałe zasady ustawiania biurka.

W gabinecie powinna robić porządek tylko ta osoba, która z niego najczęściej korzysta. Głównie chodzi tu o porządek na biurku. Osoba, która korzysta z gabinetu ma prawo mocno się zdenerwować, jeśli ktoś niezorientowany w artystycznym nieładzie biurkowym, nawet w najlepszej intencji coś poukłada lub co gorsze wyrzuci. Gabinet pełni bardzo ważną funkcję w życiu rodziny, jest miejscem do załatwiania różnych ważnych dla rodziny spraw i jak wspomniałam wcześniej wspiera autorytet rodziców. Szkoda, że w wielu mieszkaniach nie ma takiego pokoju ani nawet wydzielonego miejsca, które można nazwać miejscem Pana lub Pani domu. Jeśli jest taka możliwość warto postarać się zorganizować sobie takie miejsce.

Zobacz także: Jak zaaranżować łazienkę według zasad feng shui?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA