reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Dekoracje nietypowych okien

Dekoracje nietypowych okien

Okna są bardzo ważnym elementem domu, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej pomieszczeń. Od zewnątrz współtworzą architekturę budynku, wpływają na wygląd elewacji, w środku – poza tym, że wprowadzają światło dzienne – także nadają wnętrzom klimat i charakter. Jednak są też okna o nietypowych kształtach, jak poradzić sobie z ich aranżacją?

Technologiczne możliwości projektowania oraz wykonania elementów konstrukcyjnych, a także coraz większe przywiązywanie wagi do estetyki i prezentacji domów sprawiają, że okna mają coraz bardziej wyszukane kształty.

Poza wracającymi klasycznymi oknami zwieńczonymi regularnymi łukami przybierają kształty trójkątów równobocznych lub prostokątnych, trapezów, wielokątów, elipsy, koła lub rozmaitych fragmentów nieregularnych łuków.

Tego typu okna widoczne z zewnątrz podnoszą atrakcyjność architektoniczną budynku. Jednak problem pojawia się często, gdy jego mieszkańcy chcą je zasłonić czy choćby zawiesić zwykłe firanki.

Ponieważ okna o nieregularnych kształtach są najczęściej wkomponowane w kształt ściany budynku, to zwykle też brak nad nimi odpowiedniej przestrzeni uniemożliwia zamocowanie standardowego karnisza czy rolety. Kłopot przysparzają też okna połaciowe umieszczone w skosie dachu.

Zobacz także: Żaluzje poziome – osłona okna czy także dekoracja?

Jak zaaranżować i zasłonić takie dalekie od standardów okna?

W przypadku dużych okien o nieregularnym kształcie można zastosować karnisze szynowe wygięte zgodnie z kształtem okna lub ściany. Karnisze te są na tyle płaskie (11-14 mm), że zwykle mieszczą się w ograniczonej przestrzeni pomiędzy wygiętym stropem a ramą okienną. Karnisze takie można zamówić w wyspecjalizowanych punktach dekoracji okien.

Do wygięcia karnisza w formie nieregularnego łuku potrzebny jest szablon odzwierciedlający dokładnie jego kształt w oryginalnym wymiarze.

Jeśli sufit nie jest usytuowany bezpośrednio nad oknem, to można także zawiesić dekoracyjny metalowy (stalowy, mosiężny lub aluminiowy) karnisz drążkowy, który również wygina się według szablonu.

Usługi gięcia karniszy realizowane są na zamówienie, a gięcie może wykonać tylko producent karniszy. Nie wygniemy karnisza zakupionego oddzielnie w sklepie.

Zobacz także: Dekoracja okna na półpiętrze

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wielkie okno z zakończeniem trójkątnym. Fot. www.dekoracjeokien.pl
Wielkie okno z zakończeniem trójkątnym. Fot. www.dekoracjeokien.pl

Dekoracja okna trapezowego - rolety rzymskie. Fot. www.dekoracjeokien.pl
Dekoracja okna trapezowego - rolety rzymskie. Fot. www.dekoracjeokien.pl

Firanki podpięte do skosów okna o kształcie trójkąta. Fot. www.dekoracjeokien.pl
Firanki podpięte do skosów okna o kształcie trójkąta. Fot. www.dekoracjeokien.pl

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama