REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wnętrze domu?

Agnieszka Rybka
www.dekoria.pl
Salon Fot. dekoria.pl
Salon Fot. dekoria.pl
dekoria.pl

REKLAMA

REKLAMA

Projektowanie wnętrza domu zazwyczaj zostawiamy profesjonalistom, a może warto zająć się tym samodzielnie? Z pewnością projektowanie wnętrza domu do zadań prostych nie należy, ale daje dużą satysfakcję. Przeczytaj od czego zacząć, żeby stworzyć ładną i funkcjonalną przestrzeń.

Samodzielne zaprojektowanie wnętrza własnego domu to z jednej strony spełnienie marzeń, z drugiej natomiast – prawdziwe wyzwanie, które niejednego przeraża. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

REKLAMA

Dekorowanie

Dekoracja dla wnętrza to nic innego jak piękny ubiór dla kobiety – każdemu bowiem zależy na tym, by aranżacja jego domu nie tylko budziła zachwyt podziwiających ją gości, lecz także maskowała drobne niedostatki wnętrza, odzwierciedlając przy tym osobowość domowników. Tak jak uszyta na miarę suknia jest idealnie dopasowana do swojej właścicielki – jej figury i charakteru – tak też wykreowana we wnętrzu aranżacja powinna być dla nas niczym druga skóra – wpisując się w nasze gusty, powinna dyskretnie tuszować mankamenty przestrzeni. Jak sobie poradzić, jeśli nie stać nas na profesjonalną stylistkę czy projektanta wnętrz?

Zobacz także: Dekoracje ręcznie robione

Na początek analiza przestrzeni

Projektowanie wnętrza należy zacząć od szczegółowej analizy wnętrza, dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie mamy możliwości. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię pomieszczenia, układ ścian, okien i drzwi oraz naturalne oświetlenie. Istotne jest również przeanalizowanie rozmieszczenia okien względem stron świata. Umiejętne zarządzanie światłem może okazać się kluczem do sukcesu, a więc bardzo ważne jest, żeby przy doborze dekoracji okna, czyli głównego źródła naturalnego oświetlenia, wybrać takie przesłony okienne, jak i materiały, z których są wykonane, żeby mogły one odpowiednio regulować dopływ promieni słonecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. dekoria.pl

Styl aranżacji

REKLAMA

Jeśli chcemy uniknąć chaotycznego urządzenia wnętrza, zacznijmy od wybrania konkretnego stylu aranżacji. Najważniejsze jest to, żebyśmy dobrze się czuli w takiej przestrzeni, zastanówmy się czy wolimy wnętrza pełne przepychu, czy raczej odpowiadają nam te nowoczesne, stawiające na prostotę i funkcjonalność. Na tym etapie wybierzmy także paletę barw, na której będziemy bazowali. Ważne jest to, żeby zarówno wyposażenie, jak i kolorystyka odpowiadały naszemu temperamentowi. Dzięki temu stworzymy wnętrze, w którym naprawdę będziemy mieli ochotę przebywać, a to zapewni nam komfort mieszkania i dobre samopoczucie każdego dnia.

Dla pełnej wizualizacji naszego pomysłu, warto skorzystać z przydatnych narzędzi i sprawdzonych sposobów – do tych najprostszych należą kartka i ołówek, za pomocą, których naszkicujemy pokój wraz z kilkoma propozycjami jego aranżacji. Dodatkowo warto na taki projekt nanieść barwy – dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak komponuje się wymarzona wizja kolorystyczna. Alternatywą dla metody tradycyjnej są programy komputerowe lub dekoratory online, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, lecz także umożliwiają stworzenie wiarygodnej wizualizacji, co zdecydowanie ułatwia nam zadanie.

Zobacz także: Wnętrze dla całej rodziny


Dodatki

Ostatnim etapem każdego projektu jest dobór dekoracji. Pamiętajmy, że nasze decyzje w tym wypadku nie dotyczą jedynie rodzaju ozdobnych elementów (np. wyboru pomiędzy roletami, firanami i zasłonami), ale także ich faktury, kolorystyki, ewentualnych wzorów. Tu także z pomocą przychodzą proste w obsłudze programy. Niektóre z nich pozwalają na żonglowanie zarówno elementami dekoracji, jak i materiałami, z jakich zostały one wykonane.

Fot. dekoria.pl

Żeby znaleźć odpowiednie dodatki trzeba zapoznać się z tym, co oferują sklepy – a zatem odwiedzajmy sklepy oraz przeglądajmy katalogi. Nie bójmy się także kupować w sklepach internetowych.

– Niezdecydowani klienci mogą zamówić bezpłatne próbki tkanin, którymi są wstępnie zainteresowani – przekonuje Agnieszka Rybka ze sklepu dekoria.pl. – Dzięki temu łatwo można sprawdzić czy rzeczywisty odcień i materiał sprawdzą się w konkretnym wnętrzu i przy określonym oświetleniu.

Zobacz także: Kryształy we wnętrzu mieszkania

Marzenia o wnętrzu idealnym możemy zrealizować samodzielnie i wcale nie potrzebujemy do tego profesjonalnego dekoratora, wystarczy trochę fantazji i odrobina wiary we własne siły, które w połączeniu z kilkoma uniwersalnymi zasadami i powszechnie dostępnymi narzędziami do samodzielnej aranżacji, z pewnością zaowocują spełnieniem snu o doskonałym własnym kącie.

Fot. dekoria.pl

Zobacz także: Więcej światła: przeszklenia wewnętrzne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA