Kategorie

Jaki odkurzacz wybrać: workowy, bezworkowy czy piorący?

Redakcja Dom
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Fotolia
Wybór odkurzaczy w sklepach jest bardzo duży i trudno jest się zdecydować na konkretny model. Pierwszy problem pojawia się, gdy musimy zdecydować czy chcemy kupić odkurzacz workowy, bezworkowy czy piorący, nie mówiąc o pozostałych parametrach. Który będzie dla nas lepszy?

W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję czy nasz odkurzacz ma usuwać kurz czy może zależy nam jeszcze na myciu podłóg i praniu dywanów. Dodatkowo warto wiedzieć czy w naszym domu jest alergik. To wszystko pozwoli nam wybrać typ odkurzacza. Inne istotne parametry, które należy wziąć pod uwagę to moc silnika, moc ssania, system filtracji i poziom hałasu.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe, inaczej nazywane tradycyjnymi, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w worek, do którego zaciągane są kurz i śmieci. Worki trzeba wymieniać, czyli raz na jakiś czas będziemy musieli wydawać na nie pieniądze. Możemy wybrać odkurzacz z workiem papierowym lub z workiem tekstylnym, który wykonany jest ze specjalnej włókniny, ze względu na lepsze właściwości filtracyjne, są one bardziej polecane. Przyjmuje się, że przy odkurzaniu średniej wielkości mieszkania raz w tygodniu worek należy wymieniać mniej więcej, co 2–3 miesiące, w zależności od jego pojemności – mogą mieć pojemność od 1 l do 4 l.

Zdarzają się też modele z wbudowanymi workami, nie trzeba ich wymieniać, ale trzeba je czyścić, co w praktyce może okazać się kłopotliwe, choć bezkosztowe – nie poleca się tego rozwiązania dla alergików.

Worki należy wymieniać regularnie, ponieważ przepełniony worek zmniejsza moc ssania odkurzacza, czyli nasz wysiłek idzie na marne, bo odkurzacz nie sprząta dokładnie. Obecnie większość odkurzaczy, niezależnie od rodzaju, posiada wskaźnik zapełnienia worka, więc odkurzacz sam nam „powie” kiedy należy go wymienić lub opróżnić.

Odkurzacze workowe są najtańszym typem odkurzacza.

Zobacz także: Telewizor 3D – hit czy kit?

Zobacz także: Jaki odkurzacz przenośny wybrać?


Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe są droższe od odkurzaczy workowych, choć wcale nie muszą być drogie. Charakteryzują się tym, że nie posiadają jednorazowego worka. Zamiast niego mają pojemnik, który działa na zasadzie cyklonu, czyli zasysa do środka śmieci wprawiając je w ruch wirowy, a następnie oddziela je od strumienia powietrza. Śmieci nie mają szansy wydostać się na zewnątrz, moc odkurzacza nie zmniejsza się też, gdy pojemnik jest pełny. Pojemnik wymaga regularnego opróżniania i mycia, co niestety naraża na kontakt z kurzem i z roztoczami, dlatego również nie jest on polecany dla alergików, chyba, że jest w domu ktoś, kto może zająć się za nas czyszczeniem.

Zobacz także: Wady i zalety odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące mogą czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Sprzątają nie tylko powierzchnie dywanów i podłóg, lecz także mogą myć okna, prać zasłony i usuwać rozlane ciecze. Dobrze sprawdzają się w domach, w których są alergicy, dobrze oczyszczają powierzchnie z roztoczy. Pojemność zbiornika wynosi ok. 10 l. Jednak są cięższe i większe od innych typów odkurzaczy, co może być uciążliwe, gdy mamy w domu dużo schodów lub mało miejsca do przechowywania takich sprzętów.

Zobacz także: Kino domowe - akustyka jak w sali kinowej


Moc odkurzacza

Moc odkurzacza podawana jest w watach, ona odpowiada za jego wydajność. Wraz z większą wydajnością rośnie też cena odkurzacza. Nie musimy kupować odkurzacza z możliwie największą mocą (obecnie największa moc silnika to 2500 W), bo być może do naszych warunków wystarczy mniejsza, należy ją odpowiednio dobrać do wielkości i rodzaju odkurzanej powierzchni. Im więcej mamy w domu dywanów, zwłaszcza tych z długim włosiem, tym będzie nam potrzebna większa moc silnika – przyjmuje się, że w takim przypadku należy wybierać spośród odkurzaczy o mocy powyżej 2000 W. Do mieszkania średniej wielkości (ok. 60 m kw.), z dywanami, odpowiedni będzie odkurzacz o mocy 1600 W. Natomiast, gdy mamy małe mieszkanie, a w dodatku bez dywanów, nie ma sensu przepłacać i wystarczy kupić odkurzacz o mocy 1200 W.

Moc ssania

Moc odkurzacza i moc ssania to dwa różne parametry, jednak często jest tak, że wraz z większą mocą odkurzacza idzie w parze większa moc ssania. Największa dostępna na rynku moc ssania to 500 W. Powinna być ona dostosowana do odkurzanej powierzchni, jeśli nie mamy dywanów, nie musimy zwracać uwagi na ten parametr, ale nie ma też sensu na siłę szukać modelu z większą mocą, wystarczy moc do 350 W. Przyjmuje się, że do mieszkania, w którym są dywany z długim włosiem odpowiedni będzie odkurzacz o mocy ssania od 350 W.

Moc może być regulowana pokrętłem lub przyciskami (mogą być one umieszczone w rączce odkurzacza).

Zobacz także: Aneks kinowy w przestrzeni domu

Poziom hałasu

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu wytwarza odkurzacz. Za ciche uznaje się odkurzacze od 56 dB do 70 dB – wybierajmy z tej grupy, gdy mamy małe dziecko w domu lub płochliwe zwierzęta.

Dodatkowe parametry

Ważna jest również waga odkurzacza, nie jest ona tak istotna w mieszkaniach jednopoziomowych, problem pojawia się, gdy mamy mieszkanie dwupoziomowe lub dom i będziemy zmuszeni do dźwigania go po schodach.

Polecane jest też wybieranie modeli z teleskopową rączką, umożliwia ona regulację jej wysokości, czyli można ją dopasować do wzrostu użytkownika, dzięki temu nie będziemy nadmiernie obciążali kręgosłupa.

Istotna jest również długość kabla, która określa zasięg pracy odkurzacza bez konieczności przepinania go do kolejnego gniazdka. Powinien mieć on minimum 6 metrów, do większych mieszkań polecane są przewody mające 9 m, co zapewni 12-metrowy zasięg odkurzania. W nowych modelach przewody standardowo są automatycznie zwijane.

Niektóre odkurzacze są wyposażone w schowki na akcesoria, usprawnia to pracę, bo dzięki temu zawsze mamy pod ręką odpowiednią końcówkę.

Zobacz także: Kino domowe - nowoczesne systemy modyfikacji akustycznej


Filtry

Od rodzaju filtra zależy to czy kurz i roztocza będą wydostawały się na zewnątrz. Każdy odkurzacz filtruje wydmuchiwane powietrze, zazwyczaj filtr wlotowy znajduje się przed silnikiem, potem jest worek lub pojemnik na zanieczyszczenia i filtr wylotowy. Filtr wlotowy chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Filtr wylotowy oczyszcza powietrze wylatujące z odkurzacza. Występuje w trzech rodzajach, jako wodny, tekstylny i alergiczny. Dobry filtr tekstylny powinien być wykonany z pianki, z fizeliny lub ze sztucznych włókien. Są uznawane za mało skuteczne i trzeba je regularnie wymieniać.

Dla alergików polecany jest odkurzacz z antyalergicznym filtrem. Producenci najczęściej stosują filtr HEPA, najnowszy to HEPA H 13 i zatrzymuje on najwięcej zanieczyszczeń. Tego typu filtry mogą być wielokrotnego użytku (czyści się je wodą) bądź może być konieczność ich regularnego wymieniania. Alternatywą jest filtr wodny w formie pojemnika z wodą, który jest też workiem – wszystko neutralizowane jest przez wodę. Wodę trzeba wymieniać po każdym odkurzaniu.

Zobacz także: Telewizor LCD, plazma czy 3D?

Akcesoria

Odkurzacz może być wyposażony w dodatkowe akcesoria – różne końcówki czyszczące. Ssawko-szczotka jest standardowym wyposażeniem odkurzacza, większość z nich daje możliwość dopasowania długości włosia do rodzaju odkurzanej powierzchni. Płaska szczotka jest praktyczniejsza, umożliwi docieranie do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo do odkurzacza mogą być dołączone: szczotka do odkurzania parkietu, szczotka do tapicerki, ssawka szczelinowa (można odkurzać w szczelinach). Do dywanów z długim włosiem polecana jest elektroszczotka, ma ona dodatkowy silnik, dlatego lepiej usuwa zanieczyszczenia lub mniej skuteczna turboszczotka, która czerpie moc z silnika odkurzacza.

Można też zaspokoić bardziej wyszukane potrzeby, jak np. zestaw końcówek do zbierania sierści, zestaw do zbierania pyłu po remoncie.

Współczesne odkurzacze posiadają wiele funkcji, dlatego dobrzej jest dokładnie przyjrzeć się ofercie sklepowej i wybrać odkurzacz, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Zobacz także: Samosprzątający odkurzacz

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.

  Inwestowanie w nieruchomości - co się opłaca?

  Inwestowanie w nieruchomości. Rekordowy wzrost inflacji o 5,4% w skali roku spędza sen z powiek Polaków. Są ku temu powody, ponieważ takiego wzrostu nie odnotowaliśmy przez ponad 2 dekady. W celu zabezpieczenia oszczędności, obywatele inwestują w nieruchomości. Sprawdzamy, jak przy tak wysokich cenach oraz popycie zrobić to mądrze.

  Zmienia się cel kupowania mieszkań

  Rynek mieszkań na krótkoterminowy wynajem odbudowuje się. Jednak w zmodyfikowanej wersji, aby można było elastycznie zmieniać przeznaczenie lokali.

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej - ceny montażu płyt G-K, malowania, fit-outu

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej. Boom budowlany sprawił, że ceny niektórych surowców biją w ostatnich miesiącach kolejne rekordy. Wełna mineralna, płyty OSB czy ściany G-K – w hurtowniach momentami brakowało niektórych materiałów. Czy w tej sytuacji możemy spodziewać się obniżek kosztów wykończenia powierzchni biurowych? Na podstawie danych zgromadzonych na przestrzeni lat przez firmę zajmującą się fit-outem (tj. rearanżacją wnętrz) sprawdzamy prognozy na najbliższe miesiące.

  Do 2028 r. ma powstać 90 tys. mieszkań na wynajem

  Najem instytucjonalny. Obecnie w Polsce najem instytucjonalny oferuje 7,3 tys. mieszkań, z czego 4 tys. należy do PFR Nieruchomości. Rynek ten jednak gwałtownie rośnie. Do 2028 roku ma powstać 90 tys. takich lokali na wynajem.

  Co trzecie mieszkanie kupowane w celach inwestycyjnych

  Rynek mieszkaniowy. 34 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym ma podłoże inwestycyjne - wynika z raportu Metrohouse i Gold Finance. Firmy podkreślają, że boom zakupowy na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze mimo zapowiedzi podwyżek stóp procentowych.

  Kupno mieszkania - jaka forma zapłaty jest najbezpieczniejsza

  Kupno mieszkania. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości? Czy lepiej płacić przy podpisaniu aktu notarialnego, przed, czy po podpisaniu umowy sprzedaży? Czym jest depozyt notarialny? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Polacy kupują mieszkania za gotówkę

  Rynek nieruchomości wciąż notuje hossę, a deweloperzy budują nowe osiedla, by móc sprawnie odpowiedzieć na olbrzymi popyt rynkowy. Co ciekawe, większość lokali jest dziś nabywanych za gotówkę. Polacy w pierwszym kwartale bieżącego roku kupili w ten sposób 12 tysięcy mieszkań o łącznej wartości 6 miliardów złotych. Dlaczego Polacy kupują mieszkania za gotówkę?

  Bezpłatne konsultacje inżynierów budownictwa - 25 września w całej Polsce

  Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w blisko 100 punktach konsultacyjnych w całej Polsce. Wydarzenie „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” zaplanowano na 25 września 2021 r. (sobota). Konsultacje są bezpłatne.

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym - Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym. Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 8 września 2021 r. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego oraz uproszczenie procedury budowlanej w przypadku małych domów mieszkalnych do 70 m2.