Kategorie

Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Redakcja Dom
Kuchenka. Fot. Fotolia
Kuchenka. Fot. Fotolia
Fotolia
Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym ma wielu zwolenników, głównie ze względu na niski koszt eksploatacji. Poszczególne kuchenki nieco się różnią między sobą. Jaki model wybrać? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kuchnie gazowe z gazowym piekarnikiem

Jeśli dużo gotujemy i pieczemy warto zastanowić się nad kupnem kuchenki gazowej z gazowym piekarnikiem, te produkty są tańsze i ich eksploatacja jest mniej kosztowna. Może być podłączona go gazu ziemnego i do butli (propan-butan), drugi wariant wymaga wymiany dysz przez osoby do tego uprawnione (dysze nie zawsze są sprzedawane w komplecie z kuchenką, więc jeśli interesuje nas właśnie ten wariant warto to sprawdzić przed kupnem). Kuchnie gazowe standardowo mają cztery palniki i ruszt, na którym stawiamy garnki.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Kuchnia z piekarnikiem gazowym może stać tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, co oznacza, że należy unikać stawiania jej w małych kuchniach.

Zobacz także: Jak wybrać lodówkę?

Płyta gazowa

W czasie wyboru kuchenki warto zwrócić uwagę na funkcje płyty grzewczej i rozkład palników. Mogą one być różnie rozmieszczone, np. największy palnik może być z prawej lub z lewej strony, dlatego powinniśmy uwzględnić nasze przyzwyczajenia,. Najczęściej kuchenki mają jeden mały palnik, jeden duży i dwa średnie. Można też znaleźć kuchenki z niestandardowymi palnikami, mające podwójną koronę bądź potrójną, zalecane są w sytuacjach, gdy chcemy bardzo szybko zagrzać jedzenie w dużym garnku. Takie palniki mają większą moc, która uzyskiwana jest za pomocą płomieni tworzących koncentryczne pierścienie. Oprócz tego można spotkać też owalne palniki i specjalne palniki do przygotowywania ryb.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe


Płyta gazowe mogą być: szklane, emaliowane, ceramiczne i stalowe. Rodzaj materiału ma wpływ na cenę (najdroższa jest płyta ceramiczna) i estetykę urządzenia, natomiast nie mówi nic o jakości wykończenia – wszystkie są równie trwałe.

Warto też zwrócić uwagę na zapalarkę, większość kuchenek ma ją wbudowaną, zapalanie może odbywać się automatycznie, równocześnie z odkręcaniem gazu lub może być konieczne użycie dodatkowego przycisku. Automatyczne rozwiązanie jest dużo bardziej funkcjonalne.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe

Ruszt nad palnikiem

Kuchenki mają też różne ruszty, jeden dla wszystkich palników, dwuczęściowy i po jednym dla każdego palnika. Jednoczęściowy ruszt myje się najtrudniej ze względu na jego rozmiar, dwuczęściowe mieszczą się nawet w zmywarce i do czyszczenia można zdjąć tylko połowę rusztu, czyli nie trzeba zdejmować wszystkich garnków – takie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Ruszty mogą być wykonane z emalii lub z żeliwa – lepszej jakości są ruszty żeliwne, są cięższe, więc się nie przesuwają, dłużej utrzymują ciepło i są trwalsze. Niestety są też nieco droższe, ale nie są to astronomiczne kwoty.

Piekarnik gazowy

Piekarniki gazowe grzeją tylko od dołu, co może utrudniać, a nawet uniemożliwiać przygotowanie niektórych potraw. Nie są też wyposażane w funkcje samooczyszczania, czyli trudniej jest utrzymać je w czystości. Nie posiadają również dodatkowych funkcji i mają mniejszy zakres temperatury od piekarnika elektrycznego. Są dostępne na rynku modele piekarników gazowych z grillem (opiekaczem), jest to grzałka o dużej mocy umiejscowiona w górnej części piekarnika. Daje to możliwość szybkiego opiekania jedzenia bez potrzeby ogrzewania całego piekarnika, dzięki temu zmniejszamy rachunek za gaz.

Zobacz także: Lodówki wolnostojące: GALERIA


Istotnym elementem wyposażenia piekarnika są prowadnice – po nich przesuwają się blachy do pieczenia. Standardowo prowadnice są integralną częścią wewnętrznych ścianek piekarnika, nie można ich wymontować, blachy przesuwają się dość ciężko i nie są stabilne, gdy je wysuniemy, oprócz tego po jakimś czasie emalia się rysuje. Inne rozwiązanie to metalowe prowadnice, zakleszcza się w nich blachę, można łatwo ją przesuwać, a metalowe elementy można wyjąć do mycia. Rzadszym, ale praktycznym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe, wystarczy delikatnie je pociągnąć, a same wysuną się z piekarnika razem z blachą, przy czym zachowują swoją pozycję i nie wyginają się.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Przydatną funkcją w kuchenkach jest wbudowany w główny panel zegar i minutnik. Kuchenki są wyposażane w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – po zgaśnięciu płomienia gaz jest automatycznie odłączany.

Jeśli w naszym domu są małe dzieci warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia kuchenki: blokadę chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem i chłodne drzwi piekarnika (nie nagrzewają się w czasie pieczenia powyżej 50°C).

Przydatna jest też pokrywa płyty grzewczej – może być szklana lub emaliowana, chroni ścianę przed zabrudzeniem i nadmiernym nagrzewaniem się.

Zobacz także: Przydatne urządzenia kuchenne

Rozmiar

Spośród kuchni wolnostojących, także tych do zabudowy, mamy do wyboru dwie standardowe wielkości, 50 cm lub 60 cm szerokości, pozostałe wymiary są zawsze takie same i wynoszą 60 cm głębokości 85 cm wysokości. Są one najpopularniejsze i najłatwiej dostępne na polskim rynku, można je bez problemu kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

Szersza kuchenka jest zalecana dla osób, które dużo gotują i pieką, dodatkowe 10 cm daje większą swobodę równoczesnego gotowania na wszystkich palnikach. Większa szerokość oznacza także większy piekarnik. Nie zmienia się natomiast liczba palników.

Oczywiście, jeśli uważamy, że cztery palniki i 60 cm to dla nas za mało możemy też poszukać kuchenki o szerokości 100 cm, jest to trudniejsze zadanie, ale jest możliwe.

Większość kuchenek w Polsce sprzedawana jest w kolorze białym lub inox – czyli w kolorze stali, rzadziej można spotkać kuchenki w innym kolorze, choć zdarzają się też brązowe i kremowe.

Zobacz także: Jak wybrać zmywarkę?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.