| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Wyposażenie pokoju w zasadniczy sposób wpływa na rozwój osobowości dziecka. Na początku to rodzice decydują o tym, jakie elementy wyposażenia pojawią się w pokoju dziecka. Warto wyposażyć pokój w elementy pobudzające kreatywność.

Elementy wyposażenia w pokoju dziecka powinny być różnorodne, ponieważ dziecko nie rozpoznaje świadomie swoich zainteresowań. To zadanie należy do rodziców, jednak często zdarza się, że aranżujemy pokój zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zapominamy, że to nie my będziemy w nim mieszkać. Ważne jest, żeby na początku podsuwać dziecku różne możliwości, będzie samo, stopniowo poznawać, które staną się dla niego ważne. Istotne jest też to, żeby zapewnić dziecku wiele różnorodnych bodźców.

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że 73% dzieci woli się bawić niż oglądać telewizję. Niestety rzeczywistość pokazuje, że dzieci mają za mało atrakcji, więc się nudzą, a jak się nudzą to oglądają telewizję, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA

– Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki, i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, a przede wszystkim wciąga w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z IKEA Katowice.

Alternatywa dla telewizora

Dane opracowane przez Interactive Research Center wykazują, że 60% dzieci ogląda telewizję przez kilka godzin codziennie. Jest to spowodowane prozaiczną sprawą, czyli nudą. Żeby dziecko nie było zmuszone do ciągłego korzystania z telewizora należy go zainteresować czymś innym.

– W wielu pokojach TV znajduje się w centralnym miejscu. Rządzi ekran, konsola do gier, DVD. Pokój natomiast traktuje się nie jako miejsce zabawy, edukacji i rozwoju, a kino lub przechowalnię zabawek. Zmiana tego podejścia, może sprawić, że dziecko znudzi się telewizorem, a zainteresuje się swoją pasją. Jesteśmy to w stanie zrobić, odpowiednio wyposażając wnętrze – tłumaczy Nawrot.

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie.

– Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Taki kącik nie tylko zajmie czas dziecku, będzie także wspierał jego rozwój. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnie. Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2-3 latka, stwarzając mu możliwość malowania rękami. Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda lub stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy czy kawałki materiału. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że dzieci rozwiną umiejętności, przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia – mówi Nawrot.

Wszystkie rysunki dziecka warto wyeksponować w postaci wystawy.

– Zamknięcie kilku rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju, a także w innych pomieszczeniach w domu sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało także motywację do dalszego malowania. Pochwali się członkom rodziny nowymi pracami. Takie prace można także postawić na specjalnych półkach montowanych wzdłuż całej ściany – radzi Nawrot.

Zobacz także: Pokój dla dziewczynki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »