REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój małego dziecka według feng shui

Magdalena Łomozik
Dyplomowany konsultant feng shui
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie pokoju malucha zgodnie z zasadami feng shui warto zaplanować jeszcze przed jego narodzinami. Jak wykorzystać zasady feng shui, żeby wspierały rozwój naszej pociechy?

Nadchodzi w końcu długo wyczekiwany moment, jesteśmy rodzicami. Zaczyna się szaleństwo przygotowań do przyjęcia niemowlaka w domu i urządzenia jego pokoju według reguł feng shui. Zabawki, ubranka, pieluchy i… wystrój pokoju. Zastanawiamy się na, jaki kolor pomalować pokój, na różowo, na niebiesko, na kolorowo, na pastelowo – przeczytaliśmy wszystkie lektury i już oczyma wyobraźni urządzamy pokój noworodka.

REKLAMA

Zobacz także: Pokój dziecka w stylu afrykańskim

Zerknijmy do świata przyrody – zwierzęce mamy nie odstawiają młodego zaraz po urodzeniu. Zapomnijmy więc o tym co nam wmawiają i jak każą uczyć malucha samodzielnego spania!

Dziecko to istota „stadna” z mamą czuje się bezpiecznie, zaspokaja ona wszystkie jego potrzeby i co najważniejsze wtedy może rozwijać się prawidłowo. Dlatego pierwsze „miejsce” maluszka, niezależnie od wszystkich opinii życzliwych doradców, powinno znaleźć się nie gdzie indziej tylko w sypialni rodziców – według zasad feng shui łóżeczko powinno być ustawione w taki sposób, żeby dziecko widziało rodziców. Dodatkowo dziecko musi widzieć z łóżeczka osoby wchodzące do pokoju, dzięki temu nie zostanie zaskoczone i nie wystraszy się.

Unikamy też półeczek i innych elementów wiszących nad łóżeczkiem, które mogą stwarzać poczucie zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy już przyjdzie czas na własny kąt dla naszej pociechy, najlepszy na początek będzie pokój usytuowany w zachodniej części domu związanej z energią Twórczości. Dlaczego „na początek”? ponieważ dziecko powinno „wędrować” po domu i w zależności od tego na jakim jest etapie rozwoju, zajmować adekwatną do energii część domu. Jeśli pojawią się jakieś utrudnienia w tej kwestii , należy wziąć pod uwagę fakt, że zmian będzie wymagał przynajmniej wystrój pokoju.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA


REKLAMA

Tak więc w wieku około lat dwóch, nasza pociecha może dostać własny kąt. Najlepiej jest zorganizować przeprowadzkę jako nagrodę, prezent, niespodziankę, tak żeby nie została zinterpretowana jako kara, ponieważ „odkręcenie” pierwszego wrażenia jakie odniesie dziecko, może być czasochłonne i niemal niewykonalne.

Należy pamiętać o tym, żeby w takim pokoiku, wszystko było w zasięgu małych rączek – to również wpłynie na chęć przebywania w nowym otoczeniu, a ponadto wzmocni niezależność dziecka.

Jeśli chodzi o kolorystykę, należy ją uzależnić od energii dziecka – w zależności od tego czy jest wszędobylskim odkrywcą, czy raczej zrównoważonym badaczem, koniecznie wesprzyjmy jego naturalne predyspozycje. Jeśli dziecko jest spokojne, można wprowadzić intensywniejsze barwy – ale uwaga na agresywne kontrasty, które wbrew pozorom mogą przytłoczyć zamiast pobudzić jego zrównoważoną naturę. Z kolei dziecko pobudzone i pełne energii można stonować delikatniejszymi zestawieniami – co nie znaczy nudnymi

Zobacz także: Kolory w pokoju dziecka według feng shui

Feng shui podpowiada jak zadbać o osobiste akcenty, jakimi są ulubieni bohaterowie naszej pociechy albo oprawione w ramki, wspólnie wykonane rysunki – to będą powody do dumy, co ma wpływ na budowanie pewności siebie u dziecka. Balony, latawce – czy to na fototapecie, czy takie prawdziwe nadają lekkości, podnoszą energię, dobrze wpływają na rozwój malucha. Z kolei „ciężkie sprzęty” takie jak rakiety, pociągi, ciężarówki mogą wprowadzać niepokój – warto więc dobrze przemyśleć kwestię dekoracji.

Zobacz także: Zielony pokój dziecięcy


Strategiczne miejsca w pokoju małego człowieka to łóżeczko i stolik (biurko), a ponieważ ta przestrzeń służy zarówno do wypoczynku, jak i zabawy musi być starannie dopracowana.

Łóżeczko ustawiamy tak, żeby dziecko widziało z niego osoby wchodzące do pokoju, a także cały pokój – to wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest również to, żeby łóżeczko nie stało w przeciągu drzwi-okno, ponieważ może to spowodować trudności w zasypianiu, nerwowość, budzenie nocne albo zmęczenie nawet po przespanej nocy. Zwróćmy też uwagę na to, żeby za głową nie było przejścia – dostawmy je tą stroną do ściany.

Zobacz także: Pokój dziecka na lata

Podobne zasady towarzyszą ustawianiu stolika – na początek dla około dwulatka to wystarczające miejsce pracy. W tym wieku, dziecko nie siedzi długo w jednym miejscu, ale to od ustawienia między innymi będzie zależało, na ile maluch skupi się przy wykonywaniu jakiejś czynności, więc zadbajmy o jego komfort. Idealną sytuacją będzie, gdy bezpośrednio za plecami nie będzie się działo nic niepokojącego – a więc drzwi dziecko powinno mieć w zasięgu wzroku.

Dzięki zastosowaniu tych kilku podstawowych zasad nasz maluch może mieszkać w pokoiku przez następnych kilka lat.

Zobacz także: Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA