REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Miejsce do przechowywania, czyli schowki, półki i szafy

Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce do przechowywania powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe a marginalizujemy te „nieciekawe” przestrzenie na składowanie.

Jednak w dobrym projekcie oprócz tych reprezentacyjnych przestrzeni do życia musi być miejsce na przechowywanie ubrań, sprzętów sportowych, zapasów żywności i chemii gospodarczej oraz naszych prywatnych zbiorów.

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli przy wstępnym projektowaniu przestrzeni nie docenia się roli schowków w domu czy mieszkaniu w dalszej perspektywie ich brak szybko daje się we znaki. Tego objawem jest później bałagan we wnętrzach i ciągłe poszukiwania rzeczy. Bez specjalnych pomieszczeń i schowków trudno zachować porządek i znaleźć potrzebne rzeczy.

Ważne żeby na etapie planowania urządzenia wnętrza pomyśleć by projekt zawierał miejsca do przechowywania i składowania. Oczywiście zwykle w domu można wygospodarować więcej schowków do przechowania niż w mieszkaniu. Sprytny projektant i tu zagospodaruje i ukryje schowki i pawlacze w niewidocznych, ale dostępnych dla mieszkańców miejscach. Kiedy wybiera się projekt wnętrza, warto sprawdzić, czy będzie w naszym lokum dosyć miejsca na wszystkie przedmioty towarzyszące nam w codziennym życiu.

Zobacz także: Jak uczynić poddasze możliwym do zamieszkania?

Czy w domu starczy miejsca na łyżwy, zapas ręczników albo dodatkowy serwis kawowy? Najlepiej to sprawdzić w tym samym momencie, w którym podejmuje się decyzję o tym, ile będzie w mieszkaniu łazienek, sypialni i czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych jeszcze na etapie projektu będzie mniej kłopotliwe niż późniejsze przeróbki w ściankach działowych i zakupy kolejnych szaf i regałów. Niezmiernie ważne jest dobre zaplanowanie schowków, półek, regałów czy szaf – ale, żeby wygodnie móc z nich korzystać muszą one być łatwo dostępne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

REKLAMA

Pamiętajmy, że im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać. Uzmysłowienie sobie, jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać w naszym domu, a także – jak często i gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować, to ważny etap planowania przestrzeni w domu. Oczywiście sposoby przechowywania zależą od wielkości budynku i zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych. Każdy planujący wnętrze swojego lokum powinien zaplanować miejsca do przechowywania stosownie do swoich zwyczajów, potrzeb i upodobań.

Środki czystości i sprzęt do sprzątania, zapas drewna do kominka, narty i łyżwy, stos ważnych czasopism, itp. – wszystkie te przedmioty, z którymi nie możemy się rozstać, gdzieś trzeba zgromadzić. Niektóre umieszczamy w szafie gospodarczej, a inne w pawlaczu, garderobie czy spiżarni. Na wszystkie trzeba znaleźć miejsce.

Zobacz także: Jak dobrze wykorzystać powierzchnię piwnicy?

Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych wnętrz, w których meble występują w minimalnej ilości, a wszystkie sprzęty są ukryte. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest tańszym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju mieszkania mebli.

Najwygodniej mieszka się w takim domu czy mieszkaniu, w którym w różnych punktach rozmieszczone są składziki, garderoby i podręczne magazyny, czyli pomieszczenia, do którego można wejść. Tam, gdzie brak na nie miejsca są one zastąpione szafami czy schowkami. W dobrym projekcie pomieszczenia do składowania są odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni wnętrza, a ich wielkość dopasowana jest do pełnionej funkcji. Na przykład wygodna garderoba czy szafa musi znajdować się przy sypialni, a miejsce na składowanie brudnej bielizny niedaleko pralki. Najbliżej głównego wejścia do domu czy mieszkania potrzebne jest miejsce na odłożenie ubrań wierzchnich i butów. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Ważne jest to, żeby w kuchni była dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Schowek na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych mieszkaniach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym. Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania bielizny stołowej, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. W jego pobliżu ustawiamy zatem kredens lub szafki, witryny czy wydrążamy wnęki w ścianach.

Zobacz także: Podłoga w domowej siłowni

Pokój dzienny to najlepsze miejsce do przechowywania książek, płyt, kolekcji i zbiorów. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę, szafki na płyty czy regały na nasze zbiory. To bardzo ważne, żeby przed ostateczną decyzją o projekcie wnętrz pomyśleć o takim miejscu.

Zobacz także: Jak praktycznie urządzić spiżarnię?

W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki. Dobra aranżacja tej przestrzeni to bardzo ważna sprawa. Należy bowiem wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

Pamiętajmy zatem, że oprócz planowania naszych pięknych pomieszczeń reprezentacyjnych w domu czy mieszkaniu niemniej ważne jest mądre zaplanowanie miejsc do przechowywania zarówno ubrań, jak i środków spożywczych i chemicznych czy wreszcie naszych zbiorów. Przy każdej takiej powierzchni należy przemyśleć jej zagospodarowanie, układ półek i schowków oraz uwzględnić przestrzeń potrzebną do otwarcia drzwi i swobodne sięganie po znajdujące się tam przedmioty.

Zobacz także: Jak urządzić pralnię i suszarnię w domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA