REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Domowa biblioteka. Fot. Fotolia
Domowa biblioteka. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Biblioteka w domu jest odzwierciedleniem współczesnego trybu życia. Nasze pasje mogą być z powodzeniem rozwijane w domu, miłośnicy książek mogą stworzyć w nim bibliotekę. Co warto wiedzieć na ten temat?

Biblioteka w domu jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Dzisiejszy świat coraz częściej nie wymaga od nas przebywania w biurze – elastyczny czas pracy, telepraca, wolne zawody. Duża część naszego życia zaczęła toczyć się w przestrzeni domowej. Urządzamy ją zatem w taki sposób, żeby spełniała wszystkie nasze potrzeby estetyczno–wizualne oraz te intelektualno–hobbistyczne.

REKLAMA

Po czasach panującego minimalizmu, który wyrzucił z naszej przestrzeni domowej wszystkie zbędne sprzęty, książki i meble, powraca moda na funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika rozwiązania dotyczące przechowywania i eksponowania swoich zbiorów. Do łask zatem wróciły domowe biblioteki.

Zobacz także: Oświetlenie biblioteczki

Na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia potrzebne jest oddzielne duże pomieszczenie. Przechowywanie książek wymaga nie tylko miejsca, lecz także odpowiednich warunków, przede wszystkim dobrej wentylacji i odpowiedniego oświetlenia światłem dziennym i sztucznym. W pomieszczeniu należy zapewnić dobry dostęp do książek wszystkim domownikom – należy uwzględnić ich wzrost. Ułatwi to odpowiednia wysokość regałów lub specjalne drabinki. Warto jednocześnie zadbać o same książki – jeżeli postawimy je w przeszklonych regałach, nie będą się kurzyły i posłużą kolejnym pokoleniom. Dobrze zaprojektowana biblioteka jest miejscem wyciszenia i azylem dla domowników, ale również niepowtarzalnym tłem dla spotkań z przyjaciółmi lub z partnerami biznesowymi.

Zobacz także: Feng shui: układanie książek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby dbające o swój wizerunek często decydują się na założenie biblioteki, żeby podnieść prestiż własnego domu.

Współcześnie domowa biblioteka kojarzy się przede wszystkim z prywatnym księgozbiorem. Zazwyczaj ze względu na ograniczenia powierzchniowe nie spoczywa on już w oddzielnym, specjalnie dla niego przeznaczonym pomieszczeniu, ale w salonie, w sypialni, a często nawet w korytarzu lub w przedpokoju. Słowo biblioteka oznacza również mebel, który funkcjonalnie i estetycznie mieści nasz księgozbiór.

Zobacz także: Podpórki do książek: GALERIA

REKLAMA

Można taką bibliotekę umieścić na antresoli lub połączyć z salonem przeszklonymi drzwiami. Nie zawsze jednak da się wygospodarować osobne pomieszczenie. Często minibiblioteka znajduje się w salonie, w gabinecie bądź w pokoju z komputerem. Przyzwyczailiśmy się już do telewizora w salonie, podobnie może być z regałami wypełnionymi po brzegi książkami.

Nawet korytarz można zmienić w bibliotekę. Półki nie zajmują dużo miejsca, wystarczy, aby miały głębokość ok. 30 centymetrów. Należy tylko uważać na kolory, bo księgozbiór sam w sobie jest rozmaity. Broszury i gazety możemy umieścić w pudłach dobranych kolorystycznie do reszty wnętrza, unikniemy wtedy wrażenia nieporządku. Nie upychajmy książek na półkach, ale układajmy je z pewnym „ oddechem” – aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zagraconego. Dobrze będzie zostawić wolne miejsce na półkach i postawić pomiędzy książkami zdjęcia lub rzeźbę.

Zobacz także: Podpórki do książek jako dekoracje

W naszej bibliotece nie powinno zabraknąć wygodnego fotela, w którym z przyjemnością zagłębimy się w lekturze, a także biurka, przy którym możemy pracować i sporządzać notatki. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy, który powinien mieć dość krótkie poręcze pod łokcie. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości. Warto też zadbać o zabezpieczenie drewnianej podłogi. Biurko powinno być odpowiedniej wielkości, raczej masywne i dostojne. Kolorystyka i materiały dopasowane do całości wnętrza.

Zobacz także: Miejsce na książki w gabinecie

Obserwujemy dwa nurty w projektowaniu bibliotek – nawiązujące również do panujących trendów w projektowaniu wnętrz. Jeden z nich to nowoczesne, symetryczne regały na książki stanowiące niezauważalne podziały i zlewające się kolorystycznie ze ścianami. Drugi to klasyczny, szlachetny i nawiązujący stylistycznie do bibliotek angielskich. Te meble z litego drewna o klasycznych, szlachetnych formach, robione są specjalnie na wymiar naszych pokojów. Ich forma nigdy się nie starzeje i doskonale łączy się z nowoczesnością.

Zobacz także: 5 pomysłów na domową biblioteczkę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA