REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pisanki – zrób je sam

Iwona Szadkowska
Pisanki decoupage. Fot. www.pakamera.pl
Pisanki decoupage. Fot. www.pakamera.pl
www.pakamera.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pisanki to tradycja, która powstała dla uczczenia Wielkanocy oraz wiosny. Pisanki możemy zrobić z jajek ugotowanych, z wydmuszek, z plastikowych lub ze styropianu. Niezależnie od tego, na który materiał się zdecydujemy pisanki mogą w prosty sposób rozweselić każde wnętrze. Robienie kolorowych pisanek samodzielnie dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Jak zrobić pisanki?

Jajo – materiał główny

Pisankę możemy zrobić z naturalnego jajka. Te należy jednak wcześniej ugotować lub wydmuchać z nich białko oraz żółtko. Pierwsze znacznie łatwiej dekorować, gdyż nie tak łatwo je uszkodzić. Minusem jest to, że nie możemy ich przechowywać latami. Puste w środku wydmuszki są delikatniejsze, ale możemy je przechowywać przez dłuższy czas. Należy jednak obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

REKLAMA

Jajka styropianowe mogą mieć różne wielkości i bez problemu możemy przypinać do nich wszelkie dekoracje szpilkami. Są trwałe i łatwo mogą być ozdobione nawet przez dzieci.

Pisanki z plastikowych jajek możemy dowolnie malować oraz naklejać na nich wszelkie elementy zdobnicze.

Zobacz także: Wielkanocny stół na ludowo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Afryka dzika

REKLAMA

Ciekawym pomysłem, na pomalowanie pisanek z naturalnego jaja, są zdobienia prosto z safari. Wzory pasek zebry, cętki lamparta lub umaszczenie geparda to temat przewodni, który dobrze będzie się komponował z wnętrzem, w którym dominują skórzane materiały, brąz, biel i czerń.

Jajko należy starannie umyć oraz wytrzeć. Następnie ugotować je lub zrobić wydmuszkę. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego wzoru – paski, kropki lub cętki. Aby ułatwić sobie wykonanie pisanki, wybrany wzór nanosimy na przygotowane jajko za pomocą ołówka.


Jeśli wybraliśmy dwukolorowe cętki, zawsze zaczynamy malowanie od jaśniejszego koloru. Nakładając większą ilość farby możemy tworzyć różną strukturę.

Zobacz także: Wielkanocny stół w wiosennych kolorach

Woskowy wzór

Na wydmuszkę lub ugotowane jajko nanosimy wzór z roztopionego wosku. Możemy użyć do tego cienki pędzelek lub specjalne naczynie do topnienia wosku. Naczynie przypomina patyczek z zakończoną bańką, do której wkłada się wosk. Bańkę rozgrzewa się nad płomieniem świecy i czeka, aż wosk całkowicie się roztopi. Z bańki wychodzi również cieniutki kranik za pomocą, którego możemy na jajku rozprowadzić płynny wosk. Gdy wosk twardnieje, należy znów go rozgrzać nad świecą.

Po wykonaniu wybranego wzoru, zanurzamy jajko w barwniku. Po otrzymaniu żądanego koloru , wyjmujemy pisankę i przysuwamy ją do ognia. Należy przetrzeć pisankę delikatnie szmatką. Rozgrzany wosk sprawi, że cała pisanka nabierze połysku.

Zobacz także: Wielkanocne dekoracje i pomysły – wprowadzamy atmosferę świąt

Drapane

Pisanki drapane łatwiej tworzy się z jajek plastikowych. Jajko należy wcześniej pomalować na wybrany kolor. Doskonale nadają się do tego farby akrylowe. Następnie, za pomocą ostrego nożyka, wydrapujemy na pisance wzór. Mogą to być gwiazdki, ślady ptaków, pojedyncze, krótkie linie, potrójne linie lub cętki.

Nabijane świecidełka

Błyszczącą pisankę najprościej jest zrobić z jajka styropianowego, z cekinów i z farby akrylowej. Dodatkowo będą nam potrzebne szpilki i pędzelek. Zaczynamy od pomalowania jajka. Kiedy wyschnie wbijamy w nie cekiny, zaczynając od wierzchołka. Układamy je spiralnie, od góry do dołu, aż do pokrycia całego jaja. Dzięki pokryciu farbą całej powierzchni jajka ukryjemy wszelkie nierówności powstałe w czasie układania cekinów.

Samodzielnie wykonane pisanki będą stanowić oryginalną i atrakcyjną ozdobę wnętrza mieszkania.

Zobacz także: Kolory Wielkanocy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA