| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Wpływ kolorów na dziecko

Wpływ kolorów na dziecko

Wpływ kolorów na dziecko rozpoczyna się już w pierwszych miesiąca jego życia. Warto wiedzieć, że kolory wpływają na dziecko od czwartego miesiąca życia – już wtedy zaczyna je rozpoznawać. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest świadome dobranie kolorów do pokoju dziecka.

Z wpływu kolorów na człowieka zdawano sobie sprawę już w starożytności. Kolory mają wpływ na kształtowanie osobowości dziecka. Często rodzice aranżują pokoik jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto jednak się z tym wstrzymać. Optymalnie będzie, jeśli przez kilka tygodni poobserwujemy nowego domownika. Dzięki temu będziemy mogli poznać się bliżej z naszym maleństwem. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko jest nadpobudliwe to możemy je uspokoić stosując w pokoju kolor zielony lub niebieski. Pomocna jest znajomość oddziaływania na człowieka poszczególnych kolorów. Poniżej krótka charakterystyka podstawowych kolorów:

Zobacz także: Pokój idealny do wypoczynku

– Kolor niebieski ma właściwości uspokajające i wyciszające, należy do grupy barw chłodnych. Oprócz tego zwiększa koncentrację, ma działanie przeciwbólowe i zmniejszające apetyt. Dobrze sprawdza się w pokojach dzieci nadpobudliwych, mających problemy ze skupieniem uwagi.

www.pinio.com.pl

– Kolor zielony, podobnie jak niebieski, uspokaja, wycisza, odpręża i zmniejsza zmęczenie. Barwa ta jest odpowiednia dla dzieci nerwowych, które nie potrafią sobie radzić z sytuacjami stresowymi.

– Kolor żółty to barwa radości, poprawia humor, działa antydepresyjnie i stymuluje układ nerwowy. Żółty jest odpowiedni dla dzieci nieśmiałych, lękliwych, smutnych, często budzących się w nocy po koszmarnym śnie. Ma również wpływ na zdolności intelektualne. Należy unikać go w pokojach dzieci z nadmiarem energii, nie potrzebują one dodatkowego pobudzenia.

Zobacz także: Miedziany kolor w aranżacji wnętrz

– Kolor pomarańczowy charakteryzuje się delikatnym działaniem pobudzającym, łagodzącym stres, pobudzającym intelektualnie i zwiększającym odporność organizmu. Jest to dobry wariant kolorystyczny dla dzieci w wieku szkolnym.

– Kolor czerwony przede wszystkim daje dodatkową energię do działania, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa produkcję czerwonych krwinek. To dobry wybór do pokoju dla dzieci apatycznych, ospałych i niechętnie podejmujących działania.

www.baggi.com.pl

Zobacz także: Czarny i szary w aranżacji wnętrz

Kolory do pokoju dziecka możemy wprowadzić na kilka sposobów, w formie dodatków w towarzystwie ścian pomalowanych w neutralnych barwach, czyli w tym przypadku byłby to kolor biały lub beżowy. Możemy też zdecydować się na pomalowanie ścian wybranym kolorem, ale rozwiązanie to jest dość ryzykowne – możemy wtedy uzyskać efekt przytłoczenia. Trzecie rozwiązanie to połączenie kilku kolorów, np. dwie ściany możemy pomalować na żółto i dwie na niebiesko albo wybór może paść tylko na jeden kolor na jednej ścianie. Lepiej jest zacząć od minimalistycznego rozwiązania, a jeśli uznamy, że to za mało będziemy jeszcze mieli możliwość domalowania innych elementów.

Źródło: www.pinio.com.pl

Zobacz także: Wiosenne aranżacje: GALERIA

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Różowy pokój dziecka.
Różowy pokój dziecka.

Pokój dziecka w białym kolorze.
Pokój dziecka w białym kolorze.

Pomarańczowo-brzoskwiniowy pokój dziecka.
Pomarańczowo-brzoskwiniowy pokój dziecka.

Niebieski pokój dziecka.
Niebieski pokój dziecka.

Pokój dziecka w kolorze kremowym.
Pokój dziecka w kolorze kremowym.

Pokój dziecka.
Pokój dziecka.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »