REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Komputer. Fot. Art De Vivre
Komputer. Fot. Art De Vivre
Art De Vivre

REKLAMA

REKLAMA

Historia komputera wbrew pozorom nie zaczęła się w XX wieku. Początek historii komputera sięga aż do 3000 roku p.n.e. – wtedy wynaleziono abakus, czyli pierwsze liczydło. Swój wkład w ten proces mają też wielcy filozofowie, m.in. Pascal, Leibniz i Babbage. Jak to wyglądało na przestrzeni lat?

Historia komputera w bardziej znanej nam postaci rzeczywiście zaczyna się kształtować w XX wieku. Jednak trzeba pamiętać o pierwszych próbach usprawnienia ludzkiego życia. Pierwsze komputery były ogromne, ich wielkość porównuje się do powierzchni kilku pokoi. Według niektórych teorii protoplastą wszystkich komputerów było Z3 stworzone w 1941 roku przez Niemca Konrada Zuse. Inni zaś wskazują na elektromechaniczne urządzenie zwane Automatic Sequence Controlled Calculators, działające dzięki programowi zapisanemu na dziurkowanej taśmie.

REKLAMA

Zobacz także: Notebook – poręczny i użyteczny

REKLAMA

W 1943 roku brytyjscy naukowcy stworzyli komputer lampowy, którego celem było złamanie szyfru polskiej maszyny szyfrującej Enigmy. Jednak pierwszy duży projekt powstał w tym samy roku na Uniwersytecie Pensylwańskim, znany jest pod nazwą ENIAC, wykorzystywany był aż do 1955 roku, również był stosowany przez wojsko. Jednak pierwsza seryjna produkcja komputerów rozpoczęła się 1948 roku, możliwa była dzięki wynalezieniu tranzystora. Wtedy też wprowadzona została nowa jednostka miary, czyli bit. Rok później powstało kilka projektów, EDSAC na Uniwersytecie w Cambridge, BINAC, UNIVAC w USA i EDVAC – wykorzystywany przez amerykańską armię. Nad opracowaniem komputera zajmowano się również poza Stanami Zjednoczonymi, w 1950 roku Rosjanie stworzyli MESM. W latach 50-tych zaczęto używać komputerów w codziennym życiu, na razie jednak tylko w urzędach. W 1958 roku doczekaliśmy się także komputera wykonanego przez polskich naukowców, o wdzięcznej nazwie XYZ. Kolejny polski projekt pojawił się dwa lata później, był to komputer o nazwie ODRA 1001, w 1964 zastąpiony został przez ODRĘ 1003. Na tym etapie zaczęto dostrzegać potrzebę pomniejszenia komputera.

Pierwsze małe komputery powstały w latach 70-tych, mieliśmy też polską wersję. Obniżono koszt produkcji, co wpłynęło na zainteresowanie produktem przez firmy. Natomiast firma IBM zaprezentowała oficjalnie komputer osobisty w 1981 roku. Nawet pracownicy IBM-a nie przypuszczali, że ich przedsięwzięcie spotka się z takim dużym zainteresowaniem, byli gotowy na sprzedaż tylko 2000 sztuk. Do konkurencji produkcyjnej dołączył też tak dobrze nam dzisiaj znany Apple.

Historia komputera kształtowała się przez wiele lat, początkowo sceptycznie podchodzono do tego urządzenia, obecnie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez niego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Notebook czy komputer stacjonarny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA