REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

10 rad jak zostać mistrzem spotkań przy stole

 GERLACH
Gerlach to polska firma z 250-letnią historią, oferująca sztućce, porcelanę, noże kuchenne oraz garnki.
Aranżacja stołu. Fot. www.gerlach.pl
Aranżacja stołu. Fot. www.gerlach.pl
www.gerlach.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zaproszenie gości na uroczysty obiad nie jest twoim ulubionym zajęciem? Wiele osób traci pewność siebie, gdy nie wie, jak należy się zachować i właśnie wtedy popełnia gafy. Można się tego ustrzec i zostać mistrzem rodzinnych spotkań przy stole. Wystarczy jedynie przeczytać i stosować przygotowane przez nas porady.

1. Zadbaj o estetykę stołu.

REKLAMA

Przede wszystkim nakryj stół czystym, wyprasowanym obrusem. Powinien on wyglądać czysto i schludnie. Nie przesadzaj również z kolorami. Biały obrus będzie wyglądał zawsze elegancko, za to dobierz do niego serwetki w innym, ale jednolitym kolorze. Na stole możesz też postawić świeże kwiaty, ale nie mogą one zakrywać gości oraz ich zapach nie powinien być zbyt natarczywy, ponieważ może przyćmić zapach potraw.

Zobacz także: Biało-czarna porcelana z kryształkami Swarovskiego

2. Nakryj stół praktycznie.

Wszystkim zebranym osobom musi być wygodnie. Goście powinni czuć się komfortowo siedząc przy stole. Zrezygnuj z wymyślnego ułożenia potraw, postaw je tak, aby każdy z biesiadników mógł łatwo po nie sięgnąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Światło nadaje odpowiednią atmosferę.

Zamiast górnego światła, lepiej zapal światło boczne. Dobrze sprawdzi się lampa podłogowa tworząca łagodne półcienie w pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie rozstawienie w pokoju świec kolorystycznie dopasowanych do koloru nakryć na stole.

4. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce do komunikacji między salonem a kuchnią.

W ten sposób łatwo można się przemieszczać i zbierać naczynia. Rób to tak często, jak będzie to konieczne. Widok brudnych i tłustych naczyń będzie działać na gości odpychająco. Warto w tym celu mieć przygotowaną pustą zmywarkę i dużo czystych naczyń.

Zobacz także: Szklane podstawki: GALERIA


5. Nakryj wcześniej odpowiednio stół.

Krzątanie się pomiędzy gośćmi, którzy już przybyli nie będzie w dobrym tonie.

    * Sztućce powinny zawsze być ułożone prawidłowo: po prawej stronie ułóż nóż i łyżkę, a po lewej widelec. Ostrze noża należy zwrócić w lewą stronę.
    * Talerze głębokie ułóż na talerzach płaskich. Talerzyk deserowy powinien znaleźć się na lewo od talerza płaskiego.
    * Kieliszki powinny stanąć na prawo od talerza płaskiego. Jeżeli zamierzasz podać kilka rodzajów napojów, ustaw kieliszki od prawej strony w kolejności podawanych trunków.
    * Filiżanki do kawy i herbaty postaw przed talerzykiem do ciasta.
    * Na półmiskach ułóż sztućce do nakładania serów, wędlin i warzyw. Goście nie powinni nabierać dań własnymi sztućcami.
    * Solniczki napełnij świeżą, suchą solą. Jeżeli dysponujesz dużym stołem, rozstaw ich kilka, by każdy mógł po nie swobodnie sięgnąć.
    * Serwetka powinna leżeć gustownie udrapowana na talerzu lub złożona po lewej stronie. Po przyjściu goście powinni rozłożyć je sobie na kolanach.

Zobacz także: Kolorowe noże kuchenne

6. Poznaj kolejność podawania potraw.

Przychodzącym gościom zaproponuj aperitif, który wzmocni ich apetyt. Następnie zaproś gości do skosztowania przystawek. Dopiero w następnej kolejności podaj zupy, dania rybne, dania mięsne, sery. Na końcu zaproponuj deser oraz kawę. Potrawy podawaj zawsze po lewej stronie siedzącego gościa, jedynie zupy i napoje można podawać z prawej.

7. Podtrzymuj konwersację przy stole.

Nic tak nie psuje atmosfery, jak martwa cisza. Przygotuj wcześniej zestaw tematów, który zainteresuje zebrane osoby. Panie zainteresują tematy dotyczące kultury i sztuki. Z kolei mężczyzn może zainteresować sport lub motoryzacja. Wystarczy, że zagaisz krótko rozmowę. Pamiętaj jednak o tym, że polityka, religia i pieniądze mogą przerodzić ożywioną dyskusję w awanturę, więc lepiej ich nie poruszać.

Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA


8. Wznieś toast na cześć swoich gości.

Tym samym zaskarbisz sobie ich przychylność na dalszą część wieczoru. Toast najlepiej wznieść pomiędzy spożywanymi potrawami. Możesz także dołączyć do niego krótką, zabawną anegdotę, ale nie powinna ona urazić zgromadzonych gości.

Zobacz także: Różowo-fioletowa porcelana: GALERIA

9. Muzyka łagodzi obyczaje.

Łagodne dźwięki przy stole umilą wszystkim spożywanie dań i pozytywnie nastroją do konwersacji. Muzykę dobierz w zależności od upodobań Twoich gości, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Do uroczystych obiadów bardziej pasują wolniejsze piosenki światowej klasyki, niż mocne, gitarowe brzmienie. Pamiętaj o tym, by muzyka nie grała zbyt głośno, ponieważ goście zaczną się przekrzykiwać.

10. Bądź miły i uprzejmy w każdej sytuacji.

Twoje pozytywne nastawienie korzystnie wpłynie na resztę gości i ich optymistyczny nastrój. Po skorzystaniu z naszych rad, każde spotkanie przy stole będzie dla Ciebie przyjemnością. 

Zobacz także: Meble do małej kuchni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA