reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Zużyty sprzęt AGD: co zrobić?

Zużyty sprzęt AGD: co zrobić?

Zużyty sprzęt AGD należy zutylizować, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety Ci, którzy wiedzą o specjalnym postępowaniu ze zużytym sprzętem AGD często to ignorują. Kwestia ta regulowana jest przez przepisy prawa, a za wyrzucenie sprzętu AGD grożą wysokie grzywny. Co wobec tego należy zrobić?

Zużyty bądź zepsuty sprzęt AGD najczęściej zabierają sklepy kiedy przywożą nam nowy. Zasada ta działa również wtedy, gdy nie wybieramy usługi dostawy do domu. Możemy wtedy przynieść zużyty, niedziałający sprzęt bądź po prostu taki, którego już nie chcemy mieć, ale tkwi w tym pewien haczyk. Zostawić możemy tylko taki sam sprzęt, jaki kupujemy i tylko w ilości takiej, w jakiej kupujemy. Oznacza to, że jeśli kupujemy zmywarkę to możemy przynieść tylko zmywarkę, nie musi być tej samej firmy. Nie możemy zostawić zmywarki zamiast pralki.

Zobacz także: Przydatne urządzenia kuchenne

Jednak co zrobić, jeśli nie kupujemy w zamian nic nowego, a stary sprzęt już nie działa? Większość osób wyrzuca go na śmietnik. Ci, którzy wiedzą, że to jest niezgodne z polskim prawem, próbują je obchodzić i decydują się na wywiezienie go do lasu i porzucenie na dzikich wysypiskach śmieci. Takie postępowanie może skończyć się dotkliwą karą. Jeśli zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, grozi nam grzywna od 20 zł do 5 tysięcy zł.

Co możemy zrobić w sytuacji, gdy mamy w domu zużyty sprzęt AGD i chcemy postąpić uczciwie? W większych miastach możemy znaleźć punkty zajmujące się recyklingiem elektrośmieci. Jeśli dostarczymy je sami wtedy, nic nie zapłacimy za tę usługę. Firmy tego typu czasami nawet płacą kilkadziesiąt złotych za samodzielne dostarczenie dużego sprzętu AGD.

Jednak zdarzają się sytuacje, że nasz sprzęt AGD jest pokaźnych rozmiarów, a do tego waży kilkadziesiąt kilo. Pół biedy, gdy dysponujemy samochodem, do którego zmieści się wielkogabarytowy sprzęt – pozostaje nam tylko znaleźć sposób, jak go wynieść. Na szczęście i z takiej sytuacji jest wyjście, firmy utylizujące elektrośmieci mogą przyjechać do nas do domu. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami, jednak nadal to jest mniej niż potencjalna grzywna. W obrębie miasta zazwyczaj koszt takiej operacji wynosi 30 zł za zabranie jednego sprzętu i 10 zł za każdy kolejny. Są też firmy, które za 30 zł zabiorą dwa zużyte sprzęty AGD niezależnie od wielkości i dodatkowo mniejsze, np. myszkę komputerową i klawiaturę zabiorą za darmo. W miejscowościach położonych poza granicami miasta musi zapłacić za koszt dojazdu. Sprzęt należy odpowiednio przygotować, odłączyć od prądu, w przypadku kuchenki gazowej od gazu i dodatkowo zadbać o jego czystość.

Warto też wiedzieć, że nie można wyrzucać również żarówek energooszczędnych, świetlówek i baterii.

Zobacz także: Energooszczędne chłodziarko-zamrażarki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD? Fot. Candy
Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD? Fot. Candy

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama