REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Produkty użytkowe – barwne lampy

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzając do pomieszczeń światło trzeba uważać zarówno na typ oświetlenia, jak i na jego barwy. Nieodpowiednio dobrana kolorystyka wprowadza do wnętrza efekt ciężkości. Mocne oświetlenie połączone z intensywnymi barwami nie jest polecane do małych wnętrz.

Aby uzyskać we wnętrzu łagodny efekt często wykorzystuje się mieszane barwy oraz różnorodną intensywność kolorów. Klosze, kinkiety i plafony muszą być dopasowane do wnętrza. Zbyt mocne kontrasty najczęściej nie są dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to również łączenia jaskrawych kolorów. Projektanci wnętrz i producenci lamp często oferują mleczne i przymglone kolory i takie właśnie rozwiązania są wybierane najczęściej.

REKLAMA

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Światło i lampy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także są formą sztuki użytkowej. Wybór barwnych lamp jest obecnie bardzo duży. Coraz częściej wykorzystywane są trwałe materiały, takie jak szkło i kolorowe metale oraz porcelana. Stosuje się również papier oraz materiał, jednak są one oceniane jako zbyt nietrwałe. Formowanie szkła i metalu pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i barw. Barwienie szkła, nowe techniki obróbki oraz zdobienie mają stałych zwolenników, popularność tych produktów rośnie. Zaletą szkła jest trwałość oraz właściwości rozpraszania i wzmacniania oświetlenia. Na rynku największą popularnością cieszy się szkło białe i satynowe. Zgodnie z trendami wprowadza się do wnętrz szkło białe, dekorowane barwami i wzorami. Często stosowane są również: błękitny, pomarańczowy i żółty. Kolory te pasują do każdego wnętrza, światło jest łagodnie rozpraszane, a pomieszczenie jest rozjaśnione i przyjemne. Najlepiej wykorzystać cieniowane barwy, światło będzie miało różną intensywność. Przy wprowadzeniu oświetlenia do wnętrz lepiej wykorzystać otwarte klosze. Zamknięte plafony i klosze pełnią bardziej funkcję estetyczną, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego natężenia światła w pomieszczeniu. Barwne lampy są ciekawą dekoracją. Wprowadzanie barw to również zapewnienie przyjemnej atmosfery i przyjemnego wnętrza.

Zobacz także: Światło - relaksujące działanie barwy

Wzmocnienie wyrazu we wnętrzach można wprowadzić poprzez wyraziste kolory, takie jak: fiolet, intensywna zieleń oraz srebrzyste i złociste barwy. W czasie aranżacji trzeba jednak wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, jego wielkość i wystrój. Wprowadzanie fioletowego światła będzie odpowiednie w pomieszczeniach z przewagą bieli i jasnego fioletu. Zaś w większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się intensywna zieleń lamp, będzie doskonale współgrała z ozdobnymi roślinami. Natomiast w jasnych wnętrzach, zwłaszcza beżowych i jasnobrązowych odpowiednie będą wszelkie odcienie zieleni. Jeśli natomiast zależy nam na dodaniu blasku i wielobarwności to w tej roli sprawdzą się srebrzyste i złociste barwy. Tak bogate kolory nie powinny być stosowane w pomieszczeniach z dużą ilością dekoracji i zdobień. Klasyczne meble oraz formy i wzory będą się komponować i uzupełniać. Jaskrawe dodatki oraz zbyt wiele barw mogą ze sobą nie współgrać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie aranżacji wnętrz należy uważać, by nie przesadzić, zbyt duża ilość jaskrawych barw oraz nadmiar kontrastów rażą i rozpraszają.

Zobacz także: Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA