| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Wnętrze w stylu neofolk

Wnętrze w stylu neofolk

Wnętrze w stylu neofolk czerpie inspiracje z tradycji i subtelnie wpisuje się w stylistykę współczesnych wnętrz przykuwając uwagę. Znakiem rozpoznawczym tego stylu są wycinanki o ludowym rodowodzie.

Wnętrza w stylu neofolk przypominają o naszej tożsamości kulturowej poprzez wprowadzanie tradycyjnych wzorów i form do neutralnej scenerii nowoczesnego wnętrza. Oprócz tego łączą czystość nowoczesnych form z urokami tradycji. We wnętrzu w stylu neofolk ludowe motywy ożywiają przestrzeń. Swoje miejsce znajdą tutaj kurpiowskie luleje, łowickie pasiaki i góralskie parzenice. Istotna jest ornamentyka, materiały, kolorystyka, ale nie tylko. Sceneria takiego wnętrza zwykle jest biała lub grafitowa, powinna być neutralna, ponieważ na takim tle bogata ludowa ornamentyka prezentuje się najkorzystniej.

Zobacz także: Skandynawskie inspiracje

We wnętrzu w stylu neofolk uwagę zwraca właśnie ornamentyka. Spotkać tutaj można uproszczone motywy roślinne, zazwyczaj motywy kwiatów rosnących w danym regionie. Ornamentyka inspirowana sztuką ludową to także schematycznie przedstawione wizerunki ludzi i zwierząt, zazwyczaj domowych. Obecne są tu także ażurowe wycinanki, raczej jednobarwne, ale spotkać można również tradycyjne, w formie wielobarwnych kolorowych obrazków. Ażurowe elementy zdobią meble, talerze, podkładki pod talerze. W stylu neofolk obowiązkowe jest surowe usłojone drewno, zwykle zabezpieczone olejem, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie. Wśród tkanin znajdziemy gruby wełniany filc lub jego imitację z nowoczesnych włókien sztucznych, tkaniny z grubej bawełny i lniane płótna.

Wnętrze w stylu neofolk charakteryzuje oszczędna kolorystyka dużych elementów wystroju. Szarości, beże i biele ożywiane są przez detale w podstawowych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i błękitnym. Meble maja minimalistyczne formy i są funkcjonalne. Rzadziej spotyka się formy wypracowane przez ludowych artystów, lecz takie również można spotkać we wnętrzach w stylu neofolk. W stylu neofolk wykorzystuje się ludowe motywy krajowe, ale też z odległych regionów świata, na przykład z Peru. Motywy dekoracyjne nie są jednak wiernym odwzorowaniem tradycyjnych dekoracji, lecz ich znacznym uproszczeniem przy zachowaniu najbardziej charakterystycznych detali.

Zobacz także: Kuchnia w stylu japońskim

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wystrój neofolkowy. Fot. Tikkurila
Wystrój neofolkowy. Fot. Tikkurila

Kolorowe poduszki. Fot. Fotolia
Kolorowe poduszki. Fot. Fotolia

Kolorowy koc w stylu neofolk. Fot. www.czerwonamaszyna.pl
Kolorowy koc w stylu neofolk. Fot. www.czerwonamaszyna.pl

Różowa podkładka filcowa. Fot. www.trendybox.pl
Różowa podkładka filcowa. Fot. www.trendybox.pl

Wieszak w stylu neofolk. Fot. www.trendybox.pl
Wieszak w stylu neofolk. Fot. www.trendybox.pl

Podkładka do kuchni w stylu neofolk. Fot. ZAK! Designs
Podkładka do kuchni w stylu neofolk. Fot. ZAK! Designs

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »