REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonalna kuchnia jest szczególnie ważna dla osób, które spędzają w niej najwięcej czasu. Co powinno się znaleźć w funkcjonalnej kuchni? O co należy zadbać, aby kuchnia idealnie spełniała swoje zadanie? Poniżej 10 rad, jak urządzić funkcjonalną kuchnię.

1. Aby kuchnia była funkcjonalna, obowiązkowo trzeba zadbać o pojemne szafki, w których schowamy naczynia i produkty. Trudno dostępne miejsca nad szafkami można wykorzystać i stworzyć tam miejsce ekspozycji ciekawych naczyń lub przedmiotów dekoracyjnych. Zamknięte szafki powinny być w zasięgu ręki i być miejscem ukrycia wszystkiego, co musi się znaleźć w kuchni.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia bez górnych szafek

REKLAMA

2. Bardzo ważny w kuchni jest stabilny i trwały blat. Najlepiej sprawdzają się blaty z kompozytu, metalowe (najlepiej ze stali kwasoodpornej) i niektóre blaty kamienne. Tanim i solidnym rozwiązaniem jest blat z laminatu, który dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej.

3. Warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia z myślą o najmłodszych. W domach, w których są małe dzieci, dobrze jest założyć miękkie ochraniacze na narożniki stołu, a szuflady, w których znajdują się ostre sztućce, należy zabezpieczyć blokadą uniemożliwiającą wyjęcie przedmiotów znajdujących się wewnątrz.

4. W funkcjonalnej kuchni powinny się znaleźć dwa rodzaje oświetlenia – inne do pracy i inne na czas posiłków. Całe pomieszczenie może rozjaśnić centralnie umieszczona lampa sufitowa, nie jest ona jednak w stanie odpowiednio oświetlić blatu roboczego. Tu z pomocą przychodzą halogeny, które można zainstalować pod szafkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Dobrze jest zabezpieczyć ścianę między szafkami górnymi i dolnymi. Powłokę ochronną może stanowić glazura, gres lub drobna mozaika. Tapetę i dekoracyjny tynk strukturalny warto zabezpieczyć lakierem. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowana do ściany lśniąca tafla mlecznego szkła.

Zobacz także: Styl minimalistyczny w jadalni

6. Wyeksponujmy praktyczne dekoracje. Nie wszystkie pojemniki trzeba chować do szafek. Poręcznymi ozdobami mogą być słoiki z przyprawami i puszki z herbatą, które bez obaw możemy wyeksponować na półce.

7. Jeśli tylko gabaryty kuchni na to pozwalają, warto znaleźć miejsce na kącik śniadaniowy z dużym stołem. Odrębność tego miejsca można wyróżnić troszkę inną niż w pozostałej części kuchni kolorystyką i sposobem ułożenia terakoty na podłodze.

Zobacz także: Spiżarnia w kuchni

8. Podłoga w kuchni powinna być praktyczna i służyć lata. Kuchenna podłoga musi być łatwa do czyszczenia i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najpraktyczniejsze rozwiązania to terakota i gres, najlepiej w niejednolitych barwach.

REKLAMA

9. Jedną z najważniejszych rzeczy w kuchni jest dobrze zaplanowany ciąg roboczy. Najlepiej sprawdza się ustawienie urządzeń w taki sposób, aby lodówka była po lewej stronie, następnie zlewozmywak, a na końcu kuchenka. Poszczególne urządzenia powinny być przedzielone odcinkami blatu roboczego.

10. W kuchni ważna jest dobra wentylacja, trzeba więc zadbać o funkcjonalny i efektowny okap. Najlepiej sprawdzają się okapy o obiegu otwartym, czyli zasysające powietrze z pomieszczenia i odprowadzające je do otworu wentylacyjnego. Odległość od płyty elektrycznej do okapu nie powinna być mniejsza niż 65 cm. W przypadku płyty gazowej jest to 75 cm, ale nie więcej niż metr.

Zobacz także: Małe dziecko i posiłki – jak uniknąć bałaganu?

Kuchnia w kolorze fioletowym.
Fotolia
Mała kuchnia.
Fotolia
Fotolia
Dekoracyjne oświetlenie w kuchni.
Fotolia
Fotolia
Jeden ciąg roboczy w kuchni.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA