REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój idealny do wypoczynku

Zielony kolor sprzyja wypoczynkowi. Fot. Fotolia
Zielony kolor sprzyja wypoczynkowi. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokój, w którym można odpocząć potrzebny jest w każdym domu. Czasami wystrój mieszkania nie sprzyja relaksowi, ponieważ ściany i meble są kolorach w zbyt smutnych lub zbyt krzykliwych. Przed rozpoczęciem aranżowania pokoju, który będzie nam służył jako miejsce wypoczynku, powinniśmy dowiedzieć się, jakie kolory będą do tego najlepsze.

Pokój idealny do wypoczynku to taki, który będzie działał na nasze zmysły kojąco. Barw działających kojąco na psychikę jest kilka, każdy z nas jednak inaczej reaguje na kolory. Jednych bardziej uspokaja delikatny, pastelowy wrzos, innych bardziej wyraziste barwy, jak na przykład nasycony turkus. Kiedy już zdecydujemy się na to, jaki kolor mają mieć ściany naszego pokoju, zróbmy małą próbę: pomalujmy duży arkusz papieru na wybrany kolor i umieśćmy arkusz w widocznym miejscu. Jeśli po dwóch tygodniach będziemy się czuć dobrze w towarzystwie wybranego koloru, możemy bez obaw pomalować ściany. Pamiętać należy również o meblach. Czasami aby zaaranżować pokój sprzyjający wypoczynkowi, wystarczy nieco odmienić kolorystykę mebli. Często charakter wnętrza zmienia się nie do poznania po przemalowaniu mebli lub ubraniu ich w kolorowe pokrowce. Dzięki temu możemy przeistoczyć pokój w zgodny z naszymi oczekiwaniami bez konieczności malowania ścian. Jeżeli jednak decydujemy się na malowanie, najlepiej jest użyć farb akrylowych, które mają żywe i soczyste barwy, a przy tym są bardzo trwałe. Jest kilka kolorów, które sprzyjają wypoczynkowi.

REKLAMA

Zobacz także: Miedziany kolor w aranżacji wnętrz

Biały

Biel może ukoić nasze zmysły, ale nie wtedy, gdy występuje solo. Monotonia bieli bywa przygnębiająca, dlatego dobrze jest ją ożywić kontrastowymi akcentami. W tej roli idealnie sprawdzają się elementy w odcieniach granatu, fioletu i błękitu.

Zobacz także: Połączenia kolorystyczne: czarny i biały


Zielony

Kolor zielony ma naturalne właściwości kojące. Pozwala zachować równowagę psychiczną, odpręża, a czasem nawet nieco rozleniwia. Zieleń zastosowana we wnętrzu ma jeszcze jedną, bardzo przydatną właściwość – optycznie powiększa wnętrze. Podczas wybierania koloru do pokoju, w którym chcemy wypoczywać, bierzmy pod uwagę jasne odcienie, takie jak groszkowy, seledynowy czy pistacjowy, ponieważ właśnie te działają kojąco. Kolor zgniłozielony i oliwkowy raczej nie wniosą do wnętrza atmosfery harmonii i odpoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Energetyczne kolory w salonie

Niebieski

Według badań naukowych kolor niebieski działa odprężająco na co drugiego człowieka. Niebieski pokój znakomicie wycisza i oddala naszą psychikę od codziennego zgiełku. Kolor niebieski możemy zastosować nie tylko na ścianach, lecz także możemy przemycić go w barwie oświetlenia. Najlepiej sprawdzają się odcienie jasne, np. lazur lub niezapominajka. Jeśli pokojem, w którym chcemy wypoczywać, ma być sypialnia, możemy spróbować nieco bardziej nasyconych odcieni, które mają właściwości nasenne. Kolor niebieski znakomicie odpędza stres i zmęczenie, a także dodaje pomieszczeniu nieco świeżości.

Wrzos

Kolor wrzosowy i lawendowy jest idealny dla osób, które nie przepadają za intensywnymi odcieniami. Jasne odcienie fioletu uspokajają i sprzyjają twórczemu myśleniu. Jeśli nie cały pokój, to choć drobne elementy w kolorze wrzosu powinny się znaleźć w naszym wypoczynkowym kąciku.

Zobacz także: Fiolet, purpura i srebro w salonie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA