REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Materac i stelaż do łóżka

Materiały prasowe
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Beds.pl

REKLAMA

REKLAMA

Materac i stelaż do łóżka to niezbędny element sypialni. Dobór materaca i stelaża do łóżka wbrew pozorom nie jest wcale prosty – oczywiście tylko wtedy, gdy zależy nam na dobrym samopoczuciu po wstaniu z łóżka.

Materac i stelaż do łóżka właściwie dobrane zagwarantują nam zdrowy i spokojny sen. Ze snem jest jak z gotowaniem: osiągnięcie zamierzonego efektu zależy od starannego doboru poszczególnych składników. Nawet najbardziej wyrafinowana potrawa raczej straci smak, jeśli jeden z nich będzie gorszej jakości. Na co zwrócić uwagę kupując materac i stelaż do łóżka?

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

REKLAMA

Nic tak nie wpływa na witalność i dobre samopoczucie jak zdrowy sen. Powszechnie wiadomo, że warunkiem efektywnego wypoczynku jest wygodne łóżko. Pamiętajmy jednak, że decydując się na jego zakup, bierzemy pod lupę nie tylko rzucającą się w oczy ramę, ale także, a może przede wszystkim, te mniej wyeksponowane części – materac oraz stelaż. Materac ma za zadanie nie tylko zadbanie o nasz komfort, ale także podparcie kręgosłupa. Uzyskane w ten sposób prawidłowe ułożenie ciała usprawnia krążenie, eliminując ryzyko wystąpienia uciążliwego bólu po przebudzeniu.

Uwagę zwracamy przede wszystkim na twardość materaca. Zbyt miękki spowoduje konieczność częstej zmiany pozycji, zmuszając mięśnie do wykonania dodatkowej pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do ich nadwerężenia. Mija się również z prawdą stwierdzenie, że im mniej elastyczne podłoże, na którym leżymy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nadmiernie twardy materac nie dość, że uniemożliwi stabilizację kręgosłupa na całej jego długości, to utrudni także swobodny przepływ krwi, który może spowodować drętwienie kończyn. Nie bez znaczenia przy doborze właściwego modelu jest też waga przyszłego użytkownika. Ponieważ determinuje ona szybkość zużycia materiału oraz samego wkładu, wiele sklepów internetowych oferuje produkty o podwyższonej wytrzymałości.

Zobacz także: Puchowa pościel na chłodne dni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od sposobu wykonania oraz rodzaju wypełnienia materace dzielimy na piankowe oraz na sprężynowe. Te pierwsze są lekkie i mogą być dodatkowo wysokoelastyczne lub termoelastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu ciała i niwelują niekorzystne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Te właściwości sprawiają, że znajdują one zastosowanie w przypadku schorzeń kręgosłupa oraz zapobiegają tworzeniu się odleżyn. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem są materace kieszeniowe. Ich pozbawiona drutów konstrukcja charakteryzuje się dobrą elastycznością punktową – każda sprężyna ugina się niezależnie od pozostałych, co nie pozostaje bez wpływu na nasza wygodę. Jeśli znaleźliśmy już uszyty na miarę naszych potrzeb materac, następnym etapem jest dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża (nigdy odwrotnie!). Trudno przecenić rolę, jaką ta niepozorna konstrukcja odgrywa w zapewnieniu nam zdrowego snu. Przede wszystkim stelaż pozwala dobrze spełnić swoją funkcję materacowi, podtrzymując go i gwarantując swobodny przepływ powietrza. Brak wentylacji powodowałby zawilgotnienie oraz szybkie zniszczenie wkładu, a także kumulowanie się na nim bakterii i roztoczy. Istnieje co najmniej kilka typów stelaży, jednak te najczęściej stosowane zbudowane są z osadzonych w specjalnych uchwytach lub zamocowanych za pomocą zaczepów listew i różnią się ich liczbą oraz gęstością rozstawienia.

Zobacz także: Jaki wybrać materac, gdy śpimy we dwoje?

Niektóre modele umożliwiają ręczne bądź elektryczne regulowanie stopnia twardości oraz podnoszenia zagłówka i podnóżka, dzięki czemu sprawdzają się zarówno podczas snu, jak i czytania książki czy oglądania telewizji. Jak sugerują specjaliści Beds.pl, liczą się nie tylko parametry materaca oraz stelaża, ale także trafny ich dobór do szkieletu łóżka. Materac, aby zagwarantować stabilność konstrukcji, powinien być osadzony w ramie na głębokości minimum 3 cm, natomiast zalecana wysokość części wystającej to średnio 4–10 cm. Nie należy także bagatelizować znaczenia materiału, z którego zostały wykonane meble sypialniane. Szczególnie korzystne jest lite drewno bukowe – estetyczne, ciepłe w dotyku, a przy tym wyjątkowo trwałe. Jak widać, wybór właściwego materaca oraz stelaża to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Powyższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne, jednak pamiętajmy, że każde wnętrze powinno być okraszone szczyptą indywidualizmu. Tylko kierując się własnymi preferencjami przy urządzaniu sypialni mamy szansę na satysfakcję z dokonanego wyboru i smaczny sen.

Źródło: Beds.pl

Zobacz także: Jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca?

Materac wpływa na jakość snu. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest istotnym elementem konstrukcyjnym łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest niezbędnym dodatkiem do łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA